Szczekający kaszel u dziecka jest objawem chorobowym, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Najczęściej świadczy o podgłośniowym zapaleniu krtani, co z pewnością jest znaczącym zagrożeniem dla zdrowia i życia pociechy. Może również być informacją o błonicy krtani. Symptomy takiego kaszlu to przede wszystkim wyróżniający dźwięk, który przypomina szczekanie psa. Jest on głośny oraz suchy i zwykle wiąże się z utrudnionym nabieraniem powietrza przez dziecko.

Czym jest kaszel szczekający u dziecka?

Pojawia się bardzo często w przypadku różnych schorzeń układu oddechowego. Występuje znaczące nasilenie odruchu wdechowego, wraz z bardzo wyróżniającym dźwiękiem. Rodzice zwykle nie potrafią odpowiednio rozpoznać rodzaju kaszlu u dziecka. Nie wiemy, czy jest mokry, czy suchy, a co dopiero mówić o szczekającym.

Jeśli zauważymy szczekający kaszel u naszej pociechy, to w pierwszym odruchu może on wzbudzić w nas niepokój. Jest głośny oraz suchy, a charakterystyczny dźwięk przypomina szczekanie psa. Jednocześnie zauważalne są duże trudności z nabraniem powietrza.

Gdy u dziecka rozpoznany zostanie szczekający kaszel, najczęściej oznacza podgłośniowe zapalenie krtani, które stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Przyczyny szczekającego kaszlu u dziecka

Szczekający kaszel u dzieci pojawia się najpowszechniej w przebiegu schorzeń w obrębie krtani. Najczęściej stwierdzany jest w podgłośniowym zapaleniu krtani. Mniej więcej 80% wszystkich przypadków wywołanych jest przez zakażenia wirusowe (wirus paragrypy 1 i 3, wirusy z grupy A oraz B, RS wirusy, adenowirusy).

Błonica krtani to druga możliwa przyczyna pojawienia się szczekającego kaszlu. Rozwija się na skutek zakażenia bakteryjnego maczugowcem błonicy.

Istnieją również przyczyny przewlekłego szczekającego kaszlu, pośród których najczęściej wymienia się wady rozwojowe (tracheomalacja), torbiele krtani, ciało obce, kaszel nawykowy.

Objawy szczekającego kaszlu

W przypadku podgłośniowego zapalenia krtani u dziecka występujące symptomy bardzo szybko narastają. Przed wystąpieniem duszności nie obserwuje się najczęściej żadnych poważnych objawów, niekiedy pojawiają się cechy niewielkiej infekcji, np. katar.

  • Nagłe pojawienie się objawów u dziecka,
  • Objawy nasilają się w pozycji leżącej,
  • Najpowszechniej pojawiają się w nocy w czasie snu,
  • Dziecko wykazuje znaczny wysiłek oddechowy,
  • Dziecko budzi się z suchym kaszlem, który przypomina szczekanie psa oraz świstem krtaniowym,
  • Nie pojawia się chrypka,
  • Uruchamiane są dodatkowe mięśnie oddechowe: widać wciąganie międzyżebrzy, duszność wdechowa czy poruszanie skrzydełkami nosa.

Jeśli mamy do czynienia z błonicą krtani to poza kaszlem zauważalna będzie wyróżniająca chrypka, której konsekwencją może być bezgłos. W toksycznej postaci błonicy dochodzi to bardzo szybkiego namnażania się objawów chorobowych, pojawiają się: osłabienie, gorączka, sinica, trudności w oddychaniu, świst oddechowy.

Zobacz także: Zapalenie krtani u dziecka

Postępowanie

Schorzenia, w których występuje szczekający kaszel to najczęściej sytuacje nagłe. Wymagają szybkiej interwencji lekarskiej, gdyż dopuszczenie do nadmiernego obrzęku dróg oddechowych może doprowadzić do ich zamknięcia. Należy niezwłocznie udać się z dzieckiem na izbę przyjęć lub wezwać pogotowie.

W oczekiwaniu na pomoc możemy otworzyć okno i usiąść przy nim z dzieckiem. Chłód pomoże w zmniejszeniu obrzęku i poprawi stan chorego, kaszlącego dziecka.

Leczenie szczekającego kaszlu u dzieci

Łagodne przypadki podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci leczy się zwykle poprzez niwelowanie pojawiających się objawów, które najczęściej ustępują po upływie około 24 godzin. Jeśli objawy pozostają, konieczne jest wdrożenie kortykosteroidów do prowadzonej terapii. Gdy stan dziecka jest ciężki konieczna, jest hospitalizacja, podanie dożylnie glikokortykoidu oraz zastosowanie nebulizacji z adrenaliną. W tym samym czasie podawane są leki przeciwgorączkowe oraz uspokajające. Jeśli występuje hipoksja, to zastosowanie znajduje tlenoterapia.

W przypadku, gdy u dziecka pojawiają się cechy niewydolności oddechowej, konieczne może być zastosowanie intubacji dotchawiczej oraz leczenie na oddziale intensywnej terapii.

Błonicę krtani u dzieci leczy się w szpitalu. Pociecha otrzymuje antytoksynę — surowicę przeciwbłoniczą oraz antybiotyki. Koniecznością może być zastosowanie intubacji lub tracheotomii w celu ratowania życia, gdy dojdzie do nagłego zamknięcia dróg oddechowych.

Jeśli w obrębie krtani dziecka występują wady rozwojowe, zachodzi konieczność ich dokładnego zdiagnozowania. Wówczas lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leczenia zachowawczego lub operacyjnego.

Powikłania

Szczekający kaszel może doprowadzić do niezwykle poważnych powikłań. Najniebezpieczniejszym jest niewydolność oddechowa, do której dochodzi w wyniku całkowitej obturacji dróg oddechowych oraz niewydolność krążenia. Ich konsekwencją może być śmierć. Lekarze uznają zasadę, że im mniejsze dziecko choruje, tym większe jest ryzyko pojawienia się powikłań.

Inne powikłania:

  • Obrzęk płuc,
  • Bakteryjne zapalenie tchawicy,
  • Zapalenie płuc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj