Lekarz medycyny pracy wykonuje badania, do których nie musisz specjalnie się przygotowywać. Pamiętaj tylko, by zabrać ze sobą skierowanie. Badaniom takim podlegają zarówno pracownicy fizyczni, jak i biurowi. Sprawdź, kiedy wykonuje się takie badania i jak wyglądają.

Ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy?

Zgodnie z Kodeksem Pracy za badania medycyny pracy płaci w całości pracodawca, a nie pracownik. Zazwyczaj wizyta prywatna kosztuje 50-100 zł. Koszty mogą jednak wzrosnąć, jeśli lekarz medycyny pracy skieruje pracownika również do innych specjalistów.

Jakie badania wykonuje?

Lekarz medycyny pracy określa, czy dana osoba może pracować na konkretnym stanowisku. Bada również jej stan zdrowia i sprawdza, czy warunki występujące w miejscu pracy jej nie szkodzą. Ustala także zakres i częstotliwość badań profilaktycznych.

Wyróżniamy badania wstępne, okresowe i kontrolne. Koszt badań w całości pokrywa pracodawca. Warto również podkreślić, że powinny odbywać się w godzinach pracy pracownika.

Na podstawie badań okresowych lekarz stwierdza, czy pracownik może kontynuować pracę na danym stanowisku. Warto przypomnieć, że pracodawca ma tworzyć bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz regularnie wysyłać pracowników na badania.  Nie może też dopuścić do pracy osoby, która nie ma aktualnych badań.

Na skierowaniu do lekarza medycyny pracy muszą znaleźć się dane pracodawcy i pracownika. Oprócz tego powinno zawierać nazwę i charakter stanowiska, wykaz związanych z nim czynników szkodliwych, rodzaj badań profilaktycznych, jakie należy przeprowadzić oraz aktualne wyniki badań.

Jak wygląda badanie u lekarza medycyny pracy?

Najpierw lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem. Może go zapytać o samopoczucie, choroby przewlekłe, przyjmowane lekarstwa, choroby w rodzinie, wypadki w pracy,  czy nałogi.

Dzięki badaniom okresowym można sprawdzić, czy warunki występują w miejscu pracy nie wywierają negatywnego wpływu na zdrowie pracownika. Wykonuje się je nie częściej niż raz w roku, ale nie rzadziej niż raz na 5 lat. Jest to uzależnione od danego stanowiska i związanych z nim zagrożeń.

Lekarz medycyny pracy zleca podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, analiza ogólna moczu, badanie cholesterolu i glukozy (cukru). Mierzy też ciśnienie krwi i osłuchuje klatkę piersiową.

W przypadku niektórych stanowisk może też zlecić badania dodatkowe (np. testy psychotechniczne dla kierowców) i wizytę u psychologa, neurologa, okulisty, kardiologa, czy laryngologa. Badania wstępne przeprowadza się u osób, które mają podjąć pracę na danym stanowisku. Natomiast na badania kontrolne kieruje się pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. U osób narażonych na promieniowanie elektromagnetyczne należy przeprowadzić EKG, a u osób pracujących w hałasie- audiogram. W niektórych sytuacjach lekarz może też zlecić spirometrię, czyli jedno z najważniejszych badań pozwalających sprawdzić wydolność oddechową.

Na koniec wizyty, biorąc pod uwagę wyniki badań laboratoryjnych i zaświadczenia od specjalistów, lekarz dopuszcza pacjenta do pracy na danym stanowisku lub wskazuje przeciwwskazania do pracy na tym stanowisku.

Nie ma żadnych wątpliwości, że badania u lekarza medycyny pracy są niezwykle ważne i potrzebne. Warto więc podchodzić do nich poważnie i odpowiedzialnie, a nie traktować jak zło konieczne.

Zobacz także: Badania kontrolne – opis, wskazania i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj