Kompleksowe badanie ostrości wzroku składa się z badania ostrości wzroku do dali oraz do bliży. Niekiedy wykonuje się również testy ostrości przy innych odległościach, na przykład do pracy przy komputerze. Częściej, jako część kontrolnego badania wzroku, wykonywane jest jedynie badanie ostrości wzroku do dali, jednak jeżeli u kogoś stwierdzi się występowanie jakichś problemów z widzeniem z bliskich odległości, należy wykonać obydwa testy. Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne, trwa zaledwie kilka minut i pozwala określić problemy ze wzrokiem w bardzo ławy sposób.

Jakie są wskazania do wykonania badania ostrości wzroku?

Badanie ostrości wzroku jest jednym z podstawowych badań wzroku i powinno być wykonywane regularnie, podczas każdej wizyty kontrolnej.

Na czym polega badanie ostrości wzroku do dali?

Test, za pomocą którego bada się ostrość wzroku do dali jest dobrze znany większości osób z rutynowych kontroli wzroku. Badanie przeprowadza się z użyciem tak zwanych tablic Snella, na których znajdują się optotypy, czyli litery, cyfry lub obrazki, ułożone w rzędach. Tablice Snella, na których znajdują się obrazki są przeznaczone w szczególności dla dzieci oraz osób, które nie umieją czytać. W każdym kolejnym rzędzie wielkość optotypów stopniowo maleje. Podczas badania pacjent zaczyna czytanie optotypów od góry, czyli od rzędu, w którym są największe, a następnie odczytuje optotypy o coraz mniejszych rozmiarach. Standardowo test powinno przeprowadzać się przy utrzymaniu odległości między pacjentem a tablicą równej 5 metrów. Dzięki przeprowadzeniu badania z użyciem tablic Snella w łatwy sposób można określić ostrość wzroku, która jest zapisywana w postaci ułamka. W liczniku ułamka zapisuje się odległość, z jakiej przeprowadzany był test, natomiast w mianowniku podaje się wartość, która znajduje się na tablicy przy optotypie, który został rozpoznany jako ostatni. Przykładowo, jeżeli z odległości 5 metrów pacjent potrafi odczytać optotypy, które znajdują się w najniższym rzędzie, jego ostrość wzroku to 1,0 (5/5). Jeśli badana osoba nie jest w stanie odczytać największego optotypu, należy przesunąć pacjenta w kierunku tablicy. Czasami zdarza się, że pacjent ma bardzo słaby wzrok i nie może rozpoznać nawet największych optotypów. Wówczas badanie przeprowadza się pokazując pacjentowi różną liczbę palców, które musi policzyć. Jeżeli ostrość wzroku jest tak zła, że pacjent nie może rozpoznać i policzyć palców, zaleca się zbadanie tak zwanego poczucia światła. Wtedy widzenie bada się za pomocą światła pochodzącego z latarki. W sytuacji, w której pacjent nie widzi ostrego światła, można mówić o całkowitej ślepocie.

Jak przebiega badanie?

Badanie ostrości wzroku do bliży nie jest wykonywane równie często, co badanie ostrości wzroku do dali, ponieważ problemy z widzeniem z małych odległości dotyczą głównie osób starszych, których oczy w naturalny sposób tracą zdolność akomodacji. Badanie przebiega podobnie do badania ostrości wzroku do dali, z tą różnicą, że optotypy pokazuje się z odległości około 30 cm (tyle wynosi tak zwana odległość dobrego widzenia, potrzebna na przykład do czytania). Zamiast optotypów czasami stosuje się zwykły tekst do czytania, który na tablicach Snella ma zmniejszającą się wielkość.

Jak przygotować się do badania ostrości wzroku?

Do badania ostrości wzroku, zarówno do dali, jak i do bliży, nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać, że jest to badanie psychofizyczne, więc na jego wynik może mieć wpływ ogólne samopoczucie. W związku z tym, zaleca się żeby pacjent, który poddaje się badaniu był wypoczęty, a także skupiony podczas badania. Poza tym, dobrze mieć ze sobą wszystkie wyniki badań wzroku, które były dotychczas wykonywane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj