Używasz tamponów i podpasek, ale słyszałaś ostatnio kubeczkach menstruacyjnych? Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Kubeczek menstruacyjny jest łatwy w użyciu, szczególnie jeśli do tej pory stosowałaś tampony. Możesz zmieniać go rzadziej, nie co cztery-osiem godzin, ale nawet co dwanaście. Zapewnia też właściwe pH i równowagę bakteryjną w pochwie, chroniąc jednocześnie przed krępującym zapachem krwi menstruacyjnej.
Co to jest kubeczek menstruacyjny?
To mały, elastyczny kubek wykonany z silikonu lub gumy lateksowej. Jeśli masz alergię na lateks, wybierz model silikonowy. Kubeczek menstruacyjny w przeciwieństwie do tamponu, czy podpaski, nie wchłania krwi, ale łapie ją i zbiera. Umieszczasz go tuż pod szyjką macicy. Może zbierać krew do 12 godzin, dzięki temu spokojnie się wyśpisz. Nie musisz już się martwić, że zacznie przeciekać. To ważna zaleta, szczególnie jeśli porównamy go z tamponem, czy podpaską.
Porównaj: Jak używać tamponów? Praktyczny poradnik
Do czego służy kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny to produkt higieniczny, który gromadzi krew, zamiast ją wchłaniać jak tampon, czy podpaska. Dzięki temu nie wysusza pochwy i jej nie podrażnia. Wkłada się go do pochwy podobnie jak tampon i opróżnia co cztery-dwanaście godzin. Może służyć nawet 10 lat. Występuje w różnych rozmiarach, na pewno więc znajdziesz odpowiedni model.
Krew nie wchodzi tutaj w kontakt z tlenem, dlatego nie ma charakterystycznego zapachu. Dzięki temu kubeczek menstruacyjny poprawi Twoje samopoczucie i pewność siebie.
Jak założyć kubeczek menstruacyjny?
Istnieje kilka różnych metod zakładania, ale ostatecznie wszystkie sprowadzają się do tego samego: zmniejszenia brzegu kubeczka tak, by ułatwić sobie zadanie.
Pamiętaj, by przed pierwszym użyciem wysterylizować kubeczek menstruacyjny we wrzącej wodzie przez 3-5 minut, zwróć uwagę, by nie dotykał dna garnka. Przed założeniem umyj dokładnie ręce i kubek czystą wodą i łagodnym mydłem. Istnieje wiele różnych technik składania, więc eksperymentuj, by znaleźć taką, która najbardziej Ci odpowiada. Najpopularniejszą opcją jest kształt litery C. Ściśnij kubeczek i złóż go wzdłuż, by krawędź tworzyła literę C. Teraz delikatnie włóż go do pochwy. Nie musisz go wkładać tak głęboko, jak tampon. Wewnątrz pochwy rozłoży się automatycznie i oprze o jej ścianę, chroniąc przed przeciekaniem. Sprawdź palcem, czy całkowicie się rozłożył, jeśli nie, możesz go ostrożnie przekręcić lub obrócić. Po prawidłowym założeniu kubeczka menstruacyjnego nie powinnaś go czuć.
Jak wyjąć kubeczek?
Czystymi rękami delikatnie pociągnij trzon kubeczka w dół, byś mogła sięgnąć i przytrzymać jego podstawę. Teraz ściśnij podstawę, by zwolnić ssanie i ostrożnie wyjmij kubeczek. Opróżnij go w toalecie i dokładnie opłucz pod wodą.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Możesz używać kubeczka menstruacyjnego już od pierwszej miesiączki. Na początku wydaje może powodować dyskomfort, ale nie zmuszaj się. Na pewno znajdziesz markę, która oferuje mniejsze rozmiary.
Możesz nosić kubeczek menstruacyjny podczas pływania i każdej innej formy aktywności. Nie musisz się martwić, że zacznie przeciekać. Dzięki temu możesz spokojnie trenować.
Zobacz także: PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego