Orzechy włoskie są bardzo często uznawane za idealną przekąskę. Jest tak dzięki ich niezwykłym właściwościom odżywczym, które są od setek lat doceniane. Orzech włoski (łac. Juglans regia) jest gatunkiem drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Występuje dziko Europie Południowo – Wschodniej, na Bałkanach,
w Południowo – Zachodnich Chinach oraz nawet w Himalajach. Orzech włoski jest drzewem, które pospolicie spotkać można na terenie całej Polski – gdzie jest zarówno uprawiany jak i rośnie dziko.

Zgodnie z przesłankami historycznymi drzewo to zaczęto uprawiać już 2500 lat p. n. e. Do Europy dotarł prawdopodobnie w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Do Ameryki Południowej jak i Północnej zaciągnięto go dopiero w XVII wieku. Jeżeli chodzi o rozwój samego drzewa to znakomicie czuje się ono w klimacie umiarkowanym, a najliczniej występuje w Bułgarii, Grecji, Rumunii i Francji.  Ze względu na wartości odżywcze orzechy włoskie są w czołówce pod względem ilości znakomitej jakości kwasów wielonienasyconych omega 3 i omega 6, które spotkać można również w rybach. Jest to więc znakomita przekąska dla osób, u których na stole nie gości zbyt często ryba. Jednak uzdrawiających właściwości orzecha włoskiego jest znacznie więcej. Co warto zatem wiedzieć o tym drogocennym produkcie?

Skład orzechów włoskich

Omawiając właściwości zdrowotne i odżywcze orzecha włoskiego nie wolno pominąć jego składu, który zawiera mnóstwo drogocennych minerałów i witamin. 100 gram orzecha to wartość energetyczna bliska 650 kcal – to bardzo dużo, ale w większości to wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz białko. Ta sama ilość produktu zawiera w sobie 15.23 g białka, prawie 14 g węglowodanów, 6.7 g błonnika i około 65 g tłuszczu. Występujące tu witaminy to: witamina C (1.3 mg), witamina E (2.7 µg), witamina A (20 IU), witamina E (0.7 mg), witamina
B6 (0.537 mg), niacyna (1.125 mg), tiamina (0.341 mg), kwas foliowy (98 µg) oraz ryboflawina (0.15 mg).  Jeżeli chodzi i minerały to w 100 gramach znaleźć można 90 mg wapnia, około 3 mg żelaza, 2 mg sodu, 441 mg potasu, około 160 mg magnezu, 346 mg fosforu i 3.1 mg cynku.

Orzechy włoskie na krew

Omawiając wpływ orzechów włoskich na zdrowie warto zacząć od ich zbawiennego działania na cały krwiobieg. Po pierwsze, orzechy zawierają bardzo dużą ilość antyoksydantów, które mają pozytywny wpływ na pracę serca oraz układu krwionośnego. Dodatkowo l-arginina, która również występuje w orzechach poprawia jakość krwi i naczyń krwionośnych. Inną kwestią jest cholesterol, którego poziom jest regulowany poprzez kwas ALA (alfa-linolenowy). Potwierdzają to również wieloletnie badania, które wielokrotnie były podstawą akcji promujących wprowadzenie do diety orzechów włoskich. Co ciekawe, nie pozostają one obojętnie również wobec cukrzycy typu II, której ryzyko w przypadku spożywania orzechów włoskich spada nawet o 20%.

Właściwości odchudzające

Paradoksalnie, dosyć ich spora wartość energetyczna (wynosząca blisko 650 kcal na 100 gram) nie przyczynia się do zwiększenia masy ciała w wyniku odkładania zbędnej tkanki tłuszczowej. Warto również pamiętać, że orzechy są mocno sycące oraz zawierają sporo błonnika, który delikatnie przeczyszcza układ pokarmowy ze starych złogów. Badania dowodzą, że orzechy włoskie spożywane regularnie i z umiarem przyczyniają się do utrzymania prawidłowej wagi i wartości złego cholesterolu.

Liście orzecha włoskiego właściwości

Liście orzechowca cechują się dosyć dużą zawartością garbników i związków o działaniu antybakteryjnym. Można to z powodzeniem wykorzystać do kąpieli oraz moczenia stóp. W ten sposób zwyciężyć można niechcianą nadpotliwość. Wyciąg z liści orzecha ze względu na jego ściągający charakter stosowany jest również w leczeniu hemoroidów i żylaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj