fot. elements.envato.com

Angiografia to radiologiczne badanie naczyń. Zwyczajowo nazywane Angio CT  lub badaniem naczyń.

Co to jest angiografia?

Badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza. Jest to badanie inwazyjne, dlatego powinno być wykonane tylko w przypadku istnienia bezpośrednich wskazań do badania. Przed tym badaniem natomiast należy wykonać tomografię komputerową (gdy badamy mózgowie), badanie USG lub badanie dopplerowskie. Wyniki tych badań przeprowadzonych wcześniej powinny zostać dostarczone lekarzowi przed wykonaniem badania angiograficznego.

Angiografia: czemu służy badanie

Angiografia tętnic i żył daje możliwość wykrycia i określenia zmian patologicznych w obrębie naczyń takich jak zmiany kształtu naczyń, narządów, utrudnienie przepływu krwi. Dodatkowo daje ono możliwość wcześniejszego wykrycia nieprawidłowych i patologicznych naczyń poprzez uwidocznienie ich złego ułożenia przestrzennego. Badanie można połączyć jednocześnie z zabiegiem leczniczym, polegającym na wykonaniu zamknięcia naczynia lub podaniu w pożądane miejsce w układzie naczyniowym leku.

Angiografia: opis badania

Pacjent do badania angiograficznego, układany jest na ruchomym stole. Pozycja wskazana podczas zabiegu to leżenie na plecach. Tam, gdzie naczynia zostają nakłuwane wykonywane jest miejscowe znieczulenie. Miejsce, w którym wykonane jest nakłucie, najpierw zostaje zdezynfekowane a następnie miejscowo znieczulone poprzez podanie pod skórą środka znieczulającego. Aby lekarz badający nakłuł igłą badane naczynie musi być odpowiednio duże.  Poprzez igłę wprowadza do światła naczynia prowadnik (wąski giętki pręcik o średnicy kilku milimetrów). Po wprowadzeniu do określonego naczynia prowadnika a następnie cewnika, poprzez cewnik zostaje wprowadzony środek cieniujący. Po jego wprowadzeniu wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich. Celem dokumentacji badania zwykle wykonuje się około 20 zdjęć rentgenowskich w różnych projekcjach (głównie boczne i przednio-tylne).

W trakcie wykonywania badania pacjent zostaje w pozycji nieruchomej. Przez kilka sekund, podczas których wykonywane jest zdjęcie i podawany jest kontrast, pacjentowi nakazuje się wstrzymać oddech. Podanie kontrastu może wywołać niepożądane dolegliwości takie jak „uderzenia fali gorąca”, bóle i zawroty głowy, szum w uszach lub „błyski” przed oczyma. O wszystkich tych możliwych do wystąpienia dolegliwościach należy natychmiast powiadomić lekarza. Po wykonaniu badania w celu zahamowania krwawienia lekarz zakłada na nakłute naczynie opaskę uciskową.

Wynik badania pacjent otrzymuje w formie opisu wraz z dołączonymi zdjęciami rentgenowskimi.

Jak należy się przygotować

Każdy pacjent powinien osobiście podpisać zgodę na przeprowadzenie badania, wcześniej zapoznając się z trybem badania i jego ewentualnymi następstwami. Do badania należy zgłosić się na czczo. Przed przystąpieniem do badania pacjent otrzymuje leki uspokajające. Pacjenci o wysokim ciśnieniu tętniczym muszą otrzymać przed badaniem angiograficznym leki obniżające ciśnienie krwi. Unika się wykonywania badania u osób z alergią i uczuleniem na leki.

Nie wykonuje się go u pacjentów, którzy mają dolegliwości związane z nadczynnym wolem tarczycy, uczulenie na jodowe środki kontrastowe ze skazą krwotoczną. U dzieci badanie to wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli pacjentka jest w ciąży nie może przystąpić do tego badania. Przed przystąpieniem do badania należy wykonać EKG, RTG klatki piersiowej, analizę krwi z określeniem grupy krwi oraz krzepliwości. Należy się zaszczepić przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Badanie jest wykonywane w warunkach szpitalnych. Angiografia to zabieg, po którym pacjent jest odwożony na wózku na oddział szpitalny, gdzie powinien przebywać przez co najmniej 24 godziny, nie wykonując większych ruchów ciałem.

Czytaj również: Angiografia naczyń obwodowych – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj