Wszy to dokuczliwa choroba pasożytnicza. W aptekach jest wiele skutecznych środków do ich zwalczania, jednak producenci zastrzegają, że nie powinno się ich stosować u dzieci poniżej 3 roku życia, gdyż zawarte w nich składniki mogą być niebezpieczne. Znane domowe sposoby zwalczania wszy jak ocet, oliwa, majonez czy zioła mogą okazać się nie skuteczne, a małe dziecko mieć zbyt niski poziom cierpliwości, aby znieść kurację. Zaleca się, aby w razie pojawienia się wszy u dziecka poniżej 3 roku życia koniecznie skontaktować się z lekarzem pediatrą. Jak usunąć wszy? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak usunąć wszy? Cierpliwość – tego trzeba rodzicom!

Nie ma się co obawiać. Wszy z pewnością da się skutecznie wyeliminować, potrzeba jednak nieco cierpliwości. Usunięcie tego pasożyta pochłania okres od 7 do 14 dni. W tym czasie rodzic powinien, co najmniej raz dziennie dokładnie sprawdzać głowę dziecka i skrupulatnie wyczesywać wszy i gnidy.

Usuwamy je za pomocą małego, gęstego grzebienia, do kupienia w każdej aptece. Włosy sprawdzamy jedno pasmo po drugim, dokładnie wyczesujemy i usuwamy gnidy i wszy. Najbardziej kłopotliwe są gnidy, czyli jaja wszy – są one przyklejone do włosów u samej nasady, więc bardzo często konieczne jest ich zdrapywanie paznokciami, aby udało się je skutecznie usunąć.

W czasie oczyszczanie głowy szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę przedziałka, karku oraz za uszami, gdyż tam jest najcieplej i zwykle w tych obszarach gnid jest najwięcej. Umiejscowienie ich na włosie również ma znacznie. Jeśli zauważymy je przy samej główce, oznacza to, że jest to nowe zakażenie, jeśli znajdują się nieco dalej od głowy, około 1 centymetra to są jedynie pozostałością po dawnym zakażeniu.

Zobacz także: Objawy wszawicy u dzieci, czyli jak rozpoznać wstydliwego pasożyta?

Informujemy!

Wszy nie są powodem do wstydu, dziecko może je złapać w różnych miejscach. Jeśli chcemy się ich skutecznie pozbyć, powinniśmy poinformować znajomych, których dzieci miały kontakt z naszymi, jak również dyrekcję i wychowawców w przedszkolu czy żłobku. Wszyscy powinni jednocześnie sprawdzić występowanie wszy i rozpocząć z nimi walkę, aby skutecznie je wyeliminować.

Sprawdzenie innych domowników, wypranie ubrań i pościeli oraz zabawek dziecka w wysokiej temperaturze. Pozostałe dobrze jest zdezynfekować specjalnymi płynami lub wysterylizować gorącą wodą z mydłem. Konieczne będzie również dokładne odkurzenie dywanów i tapicerek. Jeśli czegoś nie można skutecznie wyprać lub zdezynfekować zamykamy to w foliowym worku na 3 tygodnie.

Czytaj więcej: Wszawica u dzieci – 8 sprawdzonych sposobów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj