Kaszel u dziecka może być wyjątkowo uciążliwym objawem, szczególnie w nocy gdy, z jego powodu spać nie może ani nasza pociecha, ani my — rodzice. Jest to prawidłowy odruch fizjologiczny sprzyjający pozbywaniu się zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Może wywoływać go katar, alergia czy nawet suche powietrze w pokoju. Przyczyny mogą być liczne. Niekiedy jednak najlepszym rozwiązaniem okazują się domowe sposoby zwalczania tej dolegliwości.

Jakie znamy domowe sposoby na kaszel u dzieci?

1. Nawilżanie powietrza – potrzebne jest szczególnie zimą. Nadmiernie suche powietrze może powodować przesuszenie śluzówek dziecka, utrudniać oddychanie i powodować kaszel. Najskuteczniejszą metodą jest korzystanie ze specjalnego urządzenia zwanego nawilżaczem powietrza, który umożliwia również pomiar i ustawienie odpowiedniego poziomu wilgotności. Można jednak zadziałać bardziej klasycznie, wieszając ceramiczny pojemnik na grzejniku lub rozwieszając w pokoju mokre ręczniki.

2. Obniżenie temperatury w pokoju – odpowiednio niższa temperatura w pokoju pomoże poradzić sobie z suchym kaszlem u dziecka. Jej przedział w granicach 17-18 stopni pozwoli na zmniejszenie obrzęku oraz podrażnień śluzówki co zmniejszy dolegliwości. Pamiętajmy jednak aby dostosować ubiór dziecka do niższej temperatury.

3. Naturalne syropy – syrop, który pomoże poradzić sobie z kaszlem u dziecka, powinien być przygotowany z naturalnych składników. Sprawdzi się miód (pamiętajmy, że wolno go podawać dopiero powyżej roku), czarny bez, młode pędy świerku czy tymianek.

4. Syrop z cebuli – jest świetny dla dzieci powyżej roku i starszych. Zawarte w cebuli olejki eteryczne powodują niszczenie wirusów oraz bakterii. Miksturę podajemy dziecku 3 razy w ciągu dnia po jednej łyżeczce. Cebule kroimy w talarki, zalewamy 2-3 łyżeczkami miodu ostawiamy w słoiku, zakręconym w ciepłe miejsce do następnego dnia. Czasem wystarczy kilka godzin, gdy jest ciepło, szybciej pojawia się sok. Syrop jest zdatny przez około dwa dni, po tym czasie trzeba przygotować nowy.

5. Oklepywanie pleców – pomoże przy mokrym kaszlu, ułatwiając odkrztuszanie. Oklepujemy raz dziennie, rano. Dziecko układamy na swoich kolanach i ręką złożoną w łódkę oklepujemy plecy przez jedną lub dwie minuty.

6. Tymiankowa kąpiel – jeśli infekcji, przy której pojawił się kaszel, nie towarzyszy gorączka, można dziecko każdego dnia kąpać. Wskazane jest dodawanie do wody naparu z ziela tymianku. Wykazuje on właściwości bakteriobójcze, zmniejsza również objawy chorobowe. Najlepiej przygotować w dużym dzbanku – 4 łyżki suszonego tymianku zalewamy 2 litrami wrzątku. Napar powinien parzyć się przez 15 minut. Następnie konieczne jest przecedzenie przez sitko o drobnych oczkach. Studzimy i dolewamy do wanienki dziecka z ciepłą wodą. Nasza pociecha nie powinna pozostawać w kąpieli dłużej niż 10 minut.

Zobacz także: Tymianek – właściwości lecznicze popularnej przyprawy

7. Miód – można podawać go choremu dziecku w formie napoi. Działa bakteriobójczo, zaś badania potwierdziły, że prowadzi do zmniejszenia kaszlu nawet o więcej niż połowę. Jego stosowanie dozwolone jest u dzieci powyżej roku. Można podawać go na łyżeczce lub np. dodać do mleka. Przegotowane mleko wlewamy do szklanki i lekko studzimy. Gdy nadal będzie ciepłe, jednak jego temperatura nie będzie przekraczać 40 stopni, dodajemy łyżkę miodu i łyżkę masła. Podajemy dziecku do picia dwa razy w ciągu dnia, jednak najpóźniej na 3 godziny przed snem.

8. Inhalacje – obecnie, u dzieci zalecane jest stosowanie inhalatora – nebulizatora, dawniej w celu inhalacji stawiało się garnek na kuchence i gotując odpowiedni napar, grało w gry planszowe z dzieckiem przy kuchennym stole, w pomieszczeniu pełnym oparów leczniczych. Niezależnie od formy, jaką wykorzystamy, mają one działanie silnie nawilżające, jak również działają leczniczo na drobne infekcje i pomagają w leczeniu poważniejszych.

9. Podawaj dużo płynów – niech dziecko pije wodę, soczki, herbatki, duża ilość płynów pomoże w osiągnięciu odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych.

10. Podłóż dodatkową poduszkę – jeśli dziecko ma uporczywy mokry kaszel, podłóż mu pod główkę dodatkową poduszkę wyższa pozycja ułatwi oddychanie i odpoczynek.

11. Maści rozgrzewające – przygotowywane są najczęściej z silnie aromatycznych mieszanek ziołowych, co sprawia, że gdy dziecko jest nimi natarte, nie tylko łatwiej odkrztusza wydzielinę, ale również wdycha olejki aromatyczne i łatwiej mu się oddycha. Zapach koi błonę śluzową i udrażnia drogi oddechowe.

12. Bańki – jakiś czas temu poszły w zapomnienie, ale zaczynają przechodzić swój renesans. Znów są popularne. Stawia się je na umięśnionych partiach ciała jak plecy czy klatka piersiowa. Należy unikać kręgosłupa i dolnej części pleców, gdzie znajdują się nerki. Wywołują stymulację układu odpornościowego, dzięki czemu przyczyniają się do zwalczania wirusów oraz bakterii.

13. Herbatka z lipy – to bardzo stara metoda. Pijemy ją przez cały dzień małymi łyczkami, również przed snem.

Czytaj również: Stawianie baniek i skuteczność tego zabiegu przy infekcjach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj