Każda mama wie, że poród obciąża organizm. Podczas tego niewątpliwie pięknego i cudownego wydarzenia, ciało kobiety bardzo się zmienia. Rozciągają się wtedy mięśnie brzucha i miednicę, by ułatwić przyjście dziecka na świat. Dlatego warto zwrócić uwagę na pas poporodowy.

Pas poporodowy zapewnia doskonałe wsparcie

Nie tylko pomoże podeprzeć brzuch, ale również zmniejsza nacisk na dolną część kręgosłupa. Dzięki niemu możesz łatwiej wyprostować plecy. W ten sposób nie będziesz się garbić i obciążać kręgosłupa. Z jednej strony unikniesz bólu pleców, a z drugiej możesz się cieszyć ładnym, mniej wypukłym brzuchem.

Odciąża brzuszek, dopóki mięśnie nie będą w stanie wykonywać normalnej pracy. Dodatkowo chroni przed zwiotczałą, zbyt luźną skórą. Zapewnia lekki ucisk, by ułatwić skurczenie macicy do prawidłowych rozmiarów. 

Przynosi ulgę w bólu

Pas poporodowy może złagodzić ból, zwiększyć mobilność i ustabilizować dno miednicy. Przyda się również kobietom po cesarce. Zmniejsza dolegliwości bólowe, ucisk i krwawienie po porodzie.

 Jednak takie rozwiązanie ma nie tylko zalety zdrowotne, ale również estetyczne. Nosząc go pod ubraniem, będziesz wyglądać szczuplej. Wiele młodych mam twierdzi, że pas poporodowy pomógł im wrócić do figury i wagi sprzed ciąży.

Może Cię zainteresować: Rozstępy – jak im zapobiegać?

Czy pas poporodowy naprawdę pomoże Ci schudnąć?

Prawdopodobnie nie. Niestety nie ma dowodów na to, że pas poporodowy chroni przed gromadzeniem się wody w organizmie. Nie ma też badań, które dowiodłyby, że taki pas ułatwia powrót do prawidłowej wagi. Mimo to wiele kobiet uważa, że dzięki niemu szybciej schudły. Jeśli jednak złagodził ból, dzięki czemu stały się bardziej aktywne, warto zwrócić uwagę na pas poporodowy. 

Jak mogę go nosić?

Eksperci twierdzą, że możesz stosować go zaraz po porodzie. Pamiętaj jednak, by wcześniej skonsultować się z lekarzem. Zacznij od zaledwie kilku godzin i zobacz, jak się w nim czujesz. Większość firm zaleca noszenie go przez cały dzień i noc, z wyjątkiem kąpieli i pryszniców, przez 30-60 dni po porodzie. 

Zobacz także: Kiedy iść z dzieckiem do dentysty >>

Nie wiąż zbyt mocno!

W pasie poporodowym powinnaś mieć twardy, ale niezbyt napięty brzuch. Rozluźnij go, jeśli tylko wystąpią jakiekolwiek problemy z oddychaniem. Zbyt ciasno zawiązany pas może powodować dyskomfort, problemy z układem pokarmowym lub wzdęcia. Zbyt duża kompresja może spowolnić proces gojenia. Pamiętaj, że masz się w nim czuć komfortowo i swobodnie oddychać. Nie powinien krępować Twoich ruchów. Jeśli w dowolnym momencie stanie się niewygodny, natychmiast go zdejmij. 

Jakie są przeciwwskazania?

Każda kobieta, która cierpi na infekcję, szczególnie z powodu rany po cesarskim cięciu lub ma inne powikłania ciążowe albo porodowe, takie jak stan przedrzucawkowy lub zapalenie odbytu, powinna zrezygnować z pasa poporodowego. Dlatego musisz wcześniej skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Jak wybrać odpowiedni pas poporodowy?

Warto kupić dwa pasy poporodowe, jeden większy zaraz po porodzie i mniejszy, gdy stracisz trochę na wadze. Poszukaj pasów w ciemnych/jednolitych kolorach, by ukryć plamy i wydzieliny. Powinny być wykonane z miękkich, elastycznych, oddychających i bezszwowych materiałów.

Czytaj więcej: Ćwiczenia na rozejście mięśni brzucha. Czego nie robić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj