Na pierwsze wzmianki o dredach a raczej dredolokach można natrafić w utworach wedyjskich z 2500 roku p.n.e. Nazwa dredy pochodzi prawdopodobnie od słowa „ca Tai”, co oznacza mniej więcej skręcać, zwijać. Znane nam obecnie dredy pojawiły się na Jamajce ok. 1950 roku wśród członków ruchu Rastafari. Bardzo prawdopodobne jest , że dredy wywodzą się od Izraelitów (teorie oparte na filozofii Rasta ). Obecnie w wyniku mody, dredy są noszone przez wiele osób z rozmaitych środowisk i subkultur.

Dredy są rodzajem fryzury, która powstaje ze sfilcowanych pasm włosów. Robione są z włosów naturalnych jak i syntetycznych (syntetyczne nie są uznawane przez Rastafarianów). Bez względu na to, czy są syntetyczne, czy też powstały z włosów naturalnych wymagają pielęgnacji i higieny. Jeśli byśmy chcieli wyjaśnić sprawę najprościej, to dredy powstają z tapirowania grzebieniem i skręcania rękoma czystych pasm włosów. Niestety proces tworzenia ładnych dredów, wymaga czasu. Istnieje kilka sposobów tworzenia dredów. Przewaga dredów syntetycznych nad naturalnymi jest taka, że o wiele szybciej schną, ich pielęgnacja jest łatwiejsza i ładniej się prezentują.

Jak przygotować się do zrobienia dredów u siebie w domu, to proste. Musisz zaopatrzyć się w: grzebień do tapirowania włosów (najlepiej kup metalowy, jest trwalszy), wosk pszczeli, ok. 1 litra wody, 1 stołowa łyżka octu, gumki do włosów, szydełko (max 0,55 mm.), akcesoria do pielęgnacji włosów.

  • dredy najlepiej wychodzą, gdy są robione na włosach kręconych. Jeśli twoje włosy są proste, przed przystąpieniem do ich robienia zrób sobie trwałą (najlepiej na drobnych wałkach), zmieni ona „charakter” włosów i ułatwi ich zrobienie. Minimalna długość włosów na zrobienie dredów to 15 cm.
  • zaprzestań używać odżywki do włosów na ok.10 dni przed przystąpieniem do robienia dredów.
  • powinieneś zaopatrzyć się w salonie w specjalny szampon do mycia włosów, który usunie z nich wszelkie osady. Innym sposobem przynoszący, ten sam efekt jest spłukanie włosów, po wcześniejszym ich umyciu, wodą z dodatkiem 1 łyżki stołowej octu.
  • wysusz włosy . Oddziel pozostałe włosy od pasma, na którym będziesz pracować (zabezpiecz np. spinkami). Grubość wydzielonego pasma zależy od tego, jak grube dredy chcesz posiadać (może to być np. kwadrat 3 x 3 cm.).
  • zacznij od samej nasady włosów skręcaj je i tapiruj do samej góry, do końca i powtarzaj ten proces (u osób mających mało podatne włosy, należy silniej je tapirować).
  • na skręcone pasma nałóż wosk pszczeli (wosk do układania włosów), sprawi on, że włosy będą sztywniejsze i nie będą się rozwijać.
  • teraz końcówki zabezpiecz gumkami (przeciągając ostatnią pętelkę nie wyciągaj włosów, otrzymasz ładną zaokrągloną końcówkę).
  • najlepiej prosić kogoś znajomego o pomoc przy ich robieniu (szczególnie chodzi o pasma z tyłu głowy).
  • żeby uzyskały idealny kształt musisz nad nimi stale pracować. Woskuj je, skręcaj i tapiruj w każdej wolnej chwili. Później tapirowanie możesz zastąpić szydełkiem. Idealne uzyskasz po ok. 6 miesiącach.

Zobacz także: jak dbać o włosy?

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj