Czerwona herbata, choć ze względu na swój charakterystyczny smak i zapach, nie jest powszechnie lubiana, powinna znaleźć się w jadłospisie większości osób. Jest kojarzona głównie z odchudzaniem, ma jednak szereg innych, dobroczynnych właściwości. Zobacz, jaką herbatę najlepiej wybrać i jak ją zaparzać, żeby zyskać jak najwięcej.

Jak powstaje czerwona herbata?

Czerwona herbata powstaje z tych samych liści, co herbata zielona czy czarna, jednak różni się późniejszym sposobem obróbki. Jest poddawana fermentacji, którą przerywa się w momencie, gdy końce listków stają się czerwone. Dzięki specyficznemu sposobowi przygotowania, ma wyrazisty, korzenny smak oraz mocny zapach. Rozróżnia się kilka odmian herbat czerwonych, jednak wszystkie charakteryzują się tym, że są fermentowane przez krótki czas. Niektóre z gatunków po procesie fermentacji są leżakowane, nawet przez kilkadziesiąt lat.

Czerwona herbata na odchudzanie

Czerwona herbata zawiera spore ilości tanin i enzymów, które gwarantują odchudzające działanie. Składniki zawarte w niej ułatwiają trawienie, regulują wydzielanie żółci i wspomagają trawienie tłuszczu. Pobudza również perystaltykę jelit, redukuje odkładanie tłuszczu i hamuje jego wchłanianie. Oczywiście samo jej picie  nie sprawi, że kilogramy będą znikać, jednak regularne picie około 5 – 6 filiżanek herbaty dziennie będzie doskonałym uzupełnieniem zbilansowanej, zdrowej diety połączonej z wysiłkiem fizycznym.

Inne właściwości

Herbata ta ma działanie nie tylko odchudzające. Zawiera ona duże ilości mikroelementów i związków mineralnych, takich jak na przykład mangan, polifenole i wapń. Oprócz tego, czerwona herbata dobrze wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Herbata wpływa również na regulację ciśnienia krwi oraz poprawę pamięci. Czerwona może być stosowana także w przypadku przejedzenia, ponieważ wspomaga trawienie i wpływa na zredukowanie uczucia pełności. Ze względu na to, że zawiera kofeinę, działa pobudzająco, jednak nie pobudza tak szybko jak kawa. Dzięki zawartości polifenoli,  działa również antybakteryjnie, przez co wspomaga leczenie infekcji, takich jak na przykład przeziębienie, grypa, stany zapalne śluzówki czy biegunka. Oprócz tego, regularne picie herbaty oczyszcza organizm z toksyn, co pozwala na zachowanie dobrego stanu włosów i skóry. Na wygląd skóry wpływa również zawarty w herbacie cynk. Czerwona herbata zawiera również wapń i fluor, dzięki czemu wpływa pozytywnie na kości oraz zęby.

Zielona herbata i jej właściwości >>

Jaką czerwoną herbatę wybrać i jak ją przygotowywać?

Najważniejsze, żeby wybierać herbatę czerwoną liściastą, ponieważ herbaty w torebkach są zazwyczaj gorszej jakości i mają mniej wartościowych składników. Poza tym, najlepiej wybierać herbaty z ekologicznych upraw. Najzdrowsze będą herbaty nie zawierające sztucznych aromatów.

Żeby czerwona herbata miała najlepszy wpływ na zdrowie, najlepiej zalewać ją nie wrzątkiem, ale wodą w temperaturze około 95 stopni. Na jedną filiżankę herbaty należy wsypać około łyżeczki liści herbaty. Najlepiej nie dodawać do niej żadnych dodatków, a szczególnie cukru, ponieważ neutralizuje on większość dobroczynnych właściwości.

Czy może szkodzić?

Pita w nadmiarze zmniejsza wchłanianie żelaza z pożywienia i może przyczyniać się do wypłukiwania z organizmu niezbędnych składników odżywczych. Ze względu na to, herbatę należy spożywać w rozsądnych ilościach. Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na anemię. Czerwonej herbaty nie powinny pić również kobiety karmiące oraz w trakcie miesiączki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj