Depresja
fot. www.whitepress.com

Największym problemem dotyczącym depresji jest to, że ta dolegliwość jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Z jednej strony wiemy, iż jest to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych na świecie – ale na każdym etapie życia człowieka może ona dawać inne objawy. Jak psycholog i psychiatra mogą więc z całą pewnością stwierdzić, iż dana osoba jest chora? Proces rozpoznawania choroby depresji musi zostać przeprowadzony bardzo starannie – konieczny jest szczegółowy wywiad i branie pod uwagę wszelkich okoliczności.

Depresja jest niestety coraz częściej diagnozowana wśród młodzieży – chorują nawet dzieci, u których dorośli w ogóle nie podejrzewają tego typu problemów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich wystąpienie jest możliwe i to zadaniem dorosłego będzie tutaj zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia. Pogarszający się stan psychiczny w takim wieku może skutkować bardzo niebezpiecznymi decyzjami i będzie to miało wpływ na całe dalsze życie młodego człowieka. Objawy depresji mogą być niewidoczne. 

Bagatelizowanie problemu 

W momencie, gdy dziecko lub nastolatek zaczyna przejawiać różne problemy – zarówno nauczyciele, jak i rodzice to bagatelizują. Uznajemy, iż przechodzi ono przez okres “młodzieńczego buntu” i na pewno za jakiś czas wszystko wróci do normy. W taki sposób możemy jednak przegapić objawy depresji – a konsekwencje takich zaniedbań mogą być nawet tragiczne. Młody człowiek nie wie, jak ma sobie poradzić ze swoimi emocjami – a brak wsparcia to dla niego ogromny cios. W takim momencie nie myśli on racjonalnie, więc może sięgać po bardzo niebezpieczne rozwiązania – w tym także samobójstwo czy okaleczanie się. 

Zobacz także: E-recepta online

Nie ma nic złego w tym, że młoda osoba skorzysta z pomocy psychologa lub zacznie przyjmować lek Trittico CR bądź Pramolan. W taki sposób zapewniamy jej niezbędne wsparcie – tak samo postąpilibyśmy przecież w przypadku każdej innej choroby, która zaatakowałaby organizm dziecka.  

Zobacz także: Jak Esperal pomaga w utrzymaniu trzeźwości?

Potencjalne przyczyny depresji 

W młodym wieku zaburzenia depresyjne mogą być spowodowane przez obciążenia genetyczne – ale nie jest to też jedyna przyczyna. Czasami winne są czynniki środowiskowe. Rodzice nie zapewniają dziecku poczucia bezpieczeństwa, ma ono problemy z rówieśnikami lub padło ofiarą molestowania seksualnego. Depresja może się pojawić w momencie, gdy zdarzyło się coś traumatycznego – śmierć bliskiej osoby, bycie świadkiem wypadku lub ofiarą przemocy. 

Konieczna jest tutaj pomoc psychologa lub psychiatry – te osoby znają odpowiednie techniki, dzięki którym są w stanie dowiedzieć się, w czym tkwi problem. Rodzic nie zawsze da sobie z tym radę i może tylko pogorszyć sytuację. Nie można ignorować problemów psychicznych u nikogo – bez względu na wiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj