Wielu dorosłym już pacjentom, gabinet stomatologiczny kojarzy się z bólem i dużym stresem, jakiego doznali w czasie swojego dzieciństwa. Na szczęście rozwój stomatologii sprawił, że dzisiaj bez obaw chodzimy do dentysty, a leczenie zębów jest obecnie niemal bezbolesne. Oprócz tego, że my sami powinniśmy odbywać regularne wizyty kontrolne, już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać do tego także nasze pociechy. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa i kiedy ją odbyć? Czy warto skorzystać z usługi wizyt adaptacyjnych? Jak dbać o higienę jamy ustnej u malucha? Sprawdź koniecznie!
Czy warto leczyć zęby mleczne?
Największym mitem, jaki musimy na początku obalić, jest ten, że mleczne zęby dziecka nie wymagają leczenia, a na kontrolę do dentysty powinniśmy się udać dopiero po pojawieniu się zębów stałych.
Jest to oczywiście bardzo szkodliwe kłamstwo, ponieważ wiele problemów zdrowotnych może mieć przyczynę właśnie w niewyleczonych zębach. Mleczaki u dziecka są bardziej podatne na próchnicę. Co więcej, wielu rodziców nie wie jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej u malucha oraz nie chroni swoich pociech przed nadmiarem cukru, który jest pożywką dla bakterii powodujących choroby zębów.
Uszkodzenie zawiązki zęba stałego czy rozprzestrzenianie się próchnicy na zęby stałe może spowodować ich utratę oraz wadę zgryzu. Próchnica prowadzi również do stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, a to może skutkować wieloma groźnymi powikłaniami zdrowotnymi, w tym chorobami stawów, oczu, a nawet nerek czy serca. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o prawidłową higienę i zdrowie naszego dziecka.
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym
Pierwszą wizytę u dentysty należy odbyć pomiędzy 18 a 24 miesiącem życia dziecka. Lekarz sprawdzi wówczas stan jamy ustnej naszego malucha. Bardzo często pierwsza wizyta, to wizyta adaptacyjna, na której mały pacjent zostaje oswojony z gabinetem.
Zobacz także: Wsparcie psychologiczne dla dzieci >>
Czasami warto odbyć wizytę również nieco wcześniej, czyli jeszcze przed 18 miesiącem życia. Dzięki tak wczesnej prewencji będziemy mogli sprawdzić, czy proces ząbkowania postępuje prawidłowo oraz, czy naszemu dziecku nie zagraża próchnica butelkowa. Na takim spotkaniu dentysta również poinformuje rodziców, jak powinni dbać o higienę pierwszych ząbków malucha.
Pamiętajmy, że kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku, a w przypadku niektórych dzieci nawet częściej. Warto więc stosować się do wskazówek i wytycznych stomatologa.
Jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym?
Pierwsza wizyta u dentysty nie powinna wzbudzać w dziecku strachu, ale nie warto gwarantować maluchowi, że nic nie będzie boleć, ponieważ w momencie, kiedy maluch poczuje nawet lekki ból, przestanie nam ufać. Warto zapewniać dzieci, że lekarz będzie bardzo delikatny i postara się, aby leczenie ząbków było szybkie i bezbolesne, a jeżeli małemu pacjentowi zacznie doskwierać ból, to stomatolog od razu zrobi przerwę. Jeżeli dziecko boi się igieł czy zastrzyków, nie używajmy tych słów, tłumacząc, jak przebiega wizyta w gabinecie.
Pozwólmy oswoić się naszym pociechom z pastą, szczoteczką, szorowaniem oraz dotykiem. Uczmy dzieci, że mama oraz tata mogą zajrzeć do buzi dziecka, dotknąć języka oraz warg, a czyszczenie zębów jest bardzo ważną czynnością. Dzięki temu nasz maluch nie będzie się nadmiernie stresował, siedząc pierwszy raz na fotelu dentystycznym. W przypadku starszych dzieci warto przygotować je do spotkania z lekarzem, obrazując cały proces bajkami edukacyjnymi.
Rodzice powinni też uświadomić dziecko, że wizyta u dentysty nie jest opcją, a koniecznością. Pozwól malcowi zabrać ze sobą ulubioną maskotkę. To może mieć dla niego duże znaczenie. Postaraj się w przyjazny sposób wytłumaczyć, jak wygląda leczenie ząbków i rozwiej wszystkie wątpliwości dotyczące zabiegów. Zapewnij, że dzięki temu dziecko będzie miało piękny uśmiech, a zdrowe zęby nie będą powodować bólu.
Buduj również pozytywne skojarzenia z wizytą. Dyplom dzielnego pacjenta jest niezwykle ważny dla naszego smyka, ale możesz również samodzielnie przygotować nagrodę. Wspólne spędzanie czasu, wycieczka czy spacer na plac zabaw może pomóc nam w przekonaniu dziecka do zabiegów dentystycznych. Ciekawą opcją jest także wizyta adaptacyjna.
Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się w godzinach porannych. To wtedy mały pacjent jest najbardziej wypoczęty i skłonny do współpracy.
Czy warto pójść z dzieckiem na wizytę adaptacyjną?
Rodzic często zadaje pytanie, kiedy zaplanować pierwszą wizytę u dentysty. Pamiętajmy, że ważne jest nie tylko to, kiedy z dzieckiem do dentysty iść po raz pierwszy, ale również to, jak przygotować malca do leczenia stomatologicznego w ten sposób, aby na kolejnych wizytach lekarz nie powodował u dziecka strachu i złych skojarzeń, a jedynie wywoływał w nim pozytywne emocje.
Pierwsze spotkanie z dentystą powinno przychylnie nastawić dziecko do profilaktyki oraz zabiegów leczniczych przeprowadzanych w jamie ustnej. Nieocenioną pomocą w całym procesie będzie wizyta adaptacyjna i oswojenie się z gabinetem oraz stomatologiem.
Wizyty adaptacyjne u dentysty mają charakter edukacji i zabawy. Dentysta dziecięcy w odpowiedni sposób zapoznaje dziecko z gabinetem, fotelem oraz sprzętem. Dzięki zabawie w leczenie misia, lalki lub ulubionej zabawki, którą malec wziął ze sobą, będzie on bardziej skłonny do współpracy.
Czasami dzieciaczek jest gotowy do zabiegów już po pierwszej wizycie adaptacyjnej, innym razem wymagane jest kilka kolejnych wizyt, które pozwolą mu dobrze oswoić się z danym miejscem. Doświadczony dentysta dziecięcy będzie wiedział jaka częstotliwość oraz forma spotkań najlepiej sprawdzi się w kontakcie z danym dzieckiem.
Pierwsza adaptacyjna wizyta dziecka u dentysty trwa kilkanaście minut, a ewentualne zabiegi lecznicze odbywają się na kolejnych spotkaniach. Lekarz oceni stan zębów naszej pociechy i w przyjazny sposób przeprowadzi ją przez cały proces leczenia. Na pierwszej wizycie maluch nauczy się również jak w prawidłowy sposób dbać o swoje ząbki.
Jeżeli mały pacjent wymaga większej liczby spotkań adaptacyjnych, warto mu je zapewnić. Nie należy leczyć zębów na siłę i wbrew woli. Dziecko powinno ufać dentyście. Poprzez odpowiednie podejście i zabawę, wielu lekarzy dentystów jest w stanie bardzo sprawnie nawiązać nić porozumienia z małym pacjentem, a ten wówczas szybko godzi się na przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych. Dzięki budowaniu pozytywnej relacji maluch nie będzie bał się lekarza i bez strachu wyleczy nie tylko swoje pierwsze ząbki, ale również stałe zęby w przyszłości.
Podstawowe zasady higieny jamy ustnej u dziecka
Gdy nasze dziecko kończy 6 miesięcy, pojawiają się u niego pierwsze siekacze. Wówczas już warto udać się na wizytę do stomatologa dziecięcego, który przekaże nam niezbędną wiedzę na temat dbania o higienę jamy ustnej u najmłodszych.
Na rynku dostępne są miękkie szczoteczki na palec, które umożliwiają nam czyszczenie ząbków już od pojawienia się ich pierwszych fragmentów, a dodatkowy masaż dziąseł minimalizuje skutki ząbkowania. Przeprowadzanie takich zabiegów higienizacyjnych pozwala dziecku oswoić się z ciałem obcym w jamie ustnej, co również jest niezwykle korzystne w przypadku pierwszej wizyty u stomatologa.
Od ukończenia 1 roku życia powinniśmy zachęcać malca do szczotkowania zębów poprzez zabawy ze szczoteczką. Kiedy nasza pociecha ukończy już 2 lata, pozwólmy jej próbować myć ząbki samodzielnie, ale koniecznie pod naszym nadzorem. Zęby mleczne powinny być czyszczone dwa razy w ciągu dnia po około dwie minuty. Pamiętajmy, że należy kontrolować i poprawiać umiejętności szczotkowania naszego dziecka aż do 10 roku życia oraz dostosowywać rodzaj past do wieku.
U starszych dzieci warto wykonywać lakowanie i lakierowanie, które zwiększają odporność zębów oraz zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem próchnicy.