Poród jest zwieńczeniem 9 miesięcy oczekiwania na pojawienie się na świecie dziecka. Jest to niezwykłe i przełomowe wydarzenie, które u każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej, jednak zwykle wyodrębnić można trzy główne fazy porodu. Warto dowiedzieć się o nich co nieco przed porodem, aby wiedzieć na co się przygotować i co czeka przyszłą mamę w trakcie porodu. Poniżej opisujemy wszystkie fazy porodu.

Faza pierwsza – skurcze

W pierwszym etapie porodu szyjka macicy rozwiera się, aby umożliwić dziecku przyjście na świat. Rozwarcie musi osiągnąć około 10 cm. Początkowo skurcze pojawiają się co około 6-10 minut i trwają mniej więcej 30 sekund, natomiast z biegiem czasu stają się one dłuższe i częstsze. Pod koniec pierwszej fazy porodu skurcze pojawiają się co około 3 – 4 minuty i trwają minutę. Na tym etapie często pojawiają się wymioty i biegunka, ponieważ organizm kobiety chce się oczyścić przed najważniejszą fazą porodu. W wielu przypadkach na tym etapie następuje pęknięcie pęcherza płodowego, co może wiązać się z pojawieniem się niewielkiej ilości krwi.

Fazy porodu – co jest ważne w pierwszej fazie?

Skurcze w pierwszej fazie porodu są podobne do skurczów, jakie kobieta odczuwa podczas miesiączki, jednak są one zdecydowanie silniejsze. Żeby złagodzić ból, najlepiej w czasie skurczu stać, ponieważ w takiej pozycji skurcze macicy będą mniej odczuwalne, a dodatkowo rozwarcie szyjki macicy będzie się zwiększało, co zapewnia lepsze dotlenienie dziecka. W czasie, w którym nie występują skurcze, ważne jest głębokie oddychanie i uspokojenie oddechu. Na tym etapie bardzo ważne jest, żeby kobieta miała odpowiednie warunki, w których będzie czuła się bezpiecznie i komfortowo. Najlepiej, żeby w pomieszczeniu było ciemno i ciepło, a atmosferę może umilać na przykład cicha, relaksacyjna muzyka. Ulgę przynieść może również ciepły prysznic lub kąpiel. Wbrew pozorom dotyk może być nieprzyjemny, a nawet drażniący, więc masaż nie jest w tej chwili dobrym pomysłem, chyba że kobieta wyraźnie go potrzebuje.

Ze skurczami nie należy walczyć, lepiej wczuć się w swoje ciało i skoncentrować na porodzie. W późniejszej fazie przetrwanie skurczy ułatwi wydzielająca się w dużej ilości endorfina. O wszystkich niepokojących objawach należy niezwłocznie powiadomić położną. Szczególnie zaniepokoić powinien silny ból głowy, zaburzenia widzenia oraz mocniejsze krwawienie.

Czytaj także: Ile trwa szybki poród?

Druga faza porodu – skurcze z parciem

Druga faza porodu to skurcze parte. Na tym etapie kobieta odczuwa przypływ sił, który trudno jest przeoczyć, nie ma więc powodów do obaw czy będzie się wiedziało, kiedy zacząć przeć. W tym momencie ważne jest znalezienie najwygodniejszej pozycji. Niestety w szpitalach często nie ma możliwości, aby nie spędzić tego etapu w łóżku, więc żeby było wygodniej, dobrze jest podnieść wezgłowie łóżka jak najwyżej, a pod plecy podłożyć poduszkę. W pozycji siedzącej parcie jest dużo łatwiejsze, a dziecko mniej narażone na niedotlenienie. W miarę narastania skurczów oddech będzie stawał się szybszy, a pod koniec każdego skurczu wystąpi silna potrzeba parcia. Po skurczu ważne jest głębokie, spokojne oddychanie i rozluźnienie się, co ułatwi maluszkowi przyjście na świat. Podczas kolejnych skurczów dziecko będzie przesuwało się coraz niżej wzdłuż dróg rodnych aż do momentu, w którym widać już główkę malucha. W trakcie prawidłowo przebiegającego porodu najpierw pojawia się główka, następnie barki, a na koniec cała reszta ciała dziecka opuszcza łono matki.

Faza trzecia – poród łożyska

Po urodzeniu, malucha kładzie się na brzuchu mamy. Dzięki temu dziecko uspokaja się, ogrzewa ciepłem mamy i czuje bicie jej serca. Chwila ta jest niezwykle ważna, ponieważ organizm kobiety wydziela endorfiny, które hamują odczuwanie bólu, a między mamą i dzieckiem zawiązuje się nadzwyczajna więź. Dodatkowo dziecko leżąc na brzuchu mamy swoim ciężarem przyspiesza obkurczanie macicy. Po pewnym czasie skurcze ponownie nasilają się, ponieważ kobieta musi urodzić jeszcze łożysko. Po tym krocze zostaje zszyte, a kobieta i maluch jeszcze przez kilka godzin pozostają pod stałą obserwacją położnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj