Żylaki powrózka nasiennego z reguły są przypadłością mężczyzn w wieku od 15 do 25 lat. Są one obok nowotworu jądra jednymi z najczęstszych przypadłości związanych z patologiami narządów płciowych. Według opinii ekspertów oraz lekarzy z dziedziny urologii, żylakami powrózka nasiennego jest obarczonych około 15% mężczyzn, oraz są powodem niepłodności u około 35% wszystkich niepłodnych mężczyzn. Jak się okazuje, bardzo często przypadłość ta nie daje żadnych wyraźnych oznak, a dopiero zaawansowany stan prowadzić może to odczuwania dyskomfortu oraz ciężaru w mosznie. Jak zatem diagnozować oraz leczyć żylaki powrózka nasiennego i jakie są klasyczne symptomy choroby?

Główną przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest anatomia. Dokładniej chodzi tutaj o lewą żyłę jądrową, która jest jedną z najdłuższych w całym ludzkim organizmie. Sam przepływ krwi jest w żyle tej utrudniony poprzez kąt prosty pod jakim odchodzi ona od żyły nerkowej. Zmniejszona wydolność zastawek w naczyniu tym skutkuje utrudnieniem krążenia, zastojem krwi i w efekcie poszerzeniem naczyń czyli żylakami. Z tego też powodu większość diagnozowanych żylaków powrózka nasiennego lokalizowana jest po stronie lewej. Wystąpienie ich po przeciwnej, prawej stronie jest najczęściej związania z innymi chorobami. Powstawaniu tego typu chorobie sprzyja niestety siedzący tryb życia. Jak wiadomo, patologia ta bardzo mocno wpływa na jakość powstałych w jądrach plemników co jest związanie z podwyższoną temperaturą całej moszny, która w prawidłowych warunkach powinna być niższa o około 3 stopnie w porównaniu z temperaturą w jamie brzusznej.

Objawy

Jak zostało już wcześniej wspomniane, żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych konkretnych objawów, co czyni je oczywiście dosyć groźnymi z punktu widzenia profilaktyki jąder. Ich obecność bardzo często diagnozowana jest w przypadku braku efektów starania o dziecko. W późniejszych etapach choroby, niepokojące zmiany da się również wyczuć palcami podczas samokontroli moszny -najczęściej są to zgrubienia w okolicy najądrza. Ostatecznym objawem, który oznacza wizytę u urologa jest tępy ból odczuwany w okolicach pachwiny oraz samego jądra oraz uczucie ciężaru w mosznie, który może nasilać się podczas erekcji.

Diagnoza żylaków

Diagnoza żylaków powrózka nasiennego nie jest skomplikowana i zdecydowanie wystarczająca jest jedna wizyta w gabinecie urologicznym. Lekarz w pierwszym kroku oceni wzrokowo zniekształcenie moszny, a w przypadku, gdy będzie ono znaczne oznaczać to może, że choroba jest w zaawansowanym stadium. Kolejnym etapem będzie ręczne zbadanie stanu jąder i wskazanie czy powodem bólu mogą być rzeczywiście żylaki. Ostateczną oraz najlepszą metodą będzie wykonanie przez urologa badania USG. Obraz powstały w jego wyniku rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące choroby. Czasami przez lekarzy zalecane jest również zbadanie jakości nasienia.

Żylaki powrózka – leczenie

Niestety nie istnieje bezinwazyjna metoda leczenia żylaków powrózka nasiennego. Jedynym sposobem ich pozbycia się jest operacja, która może zostać przeprowadzona zarówno z zastosowaniem klasycznego cięcia jak i z użyciem laparoskopu. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się zarówno pod pełną narkozą jak i jedynie przy punktowym znieczuleniu. Sama operacja nie jest skomplikowana i trwa zazwyczaj od 30 do 45 minut. Chirurg lokalizuje oraz podwiązuje poszerzone naczynia, a następnie zaszywa mosznę. Rekonwalescencja po zabiegu trwa zazwyczaj od 2 do 3 tygodni. Po tym czasie mężczyzna odzyskuje całkowitą sprawność ruchową oraz seksualną. Metoda operacyjna praktycznie w 100% przypadków daje pozytywne rezultaty i zdecydowanie poprawia jakość powstałych w jądrach plemników. Należy jednak dodać, że czas powstawania plemnika wynosi około 80 dni, więc na pełny rezultat trzeba niestety chwilę poczekać.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj