Żylaki powrózka

Żylaki powrózka nasiennego z reguły są przypadłością mężczyzn w wieku od 15 do 25 lat. Są one obok nowotworu jądra jednymi z najczęstszych przypadłości związanych z patologiami narządów płciowych. Według opinii ekspertów oraz lekarzy z dziedziny urologii, żylakami powrózka nasiennego jest obarczonych około 15% mężczyzn, oraz są powodem niepłodności u około 35% wszystkich niepłodnych mężczyzn. Jak się okazuje, bardzo często przypadłość ta nie daje żadnych wyraźnych oznak, a dopiero zaawansowany stan prowadzić może to odczuwania dyskomfortu oraz ciężaru w mosznie. Jak zatem diagnozować oraz leczyć żylaki powrózka nasiennego i jakie są klasyczne symptomy choroby?

Główną przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest anatomia. Dokładniej chodzi tutaj o lewą żyłę jądrową, która jest jedną z najdłuższych w całym ludzkim organizmie. Sam przepływ krwi jest w żyle tej utrudniony poprzez kąt prosty pod jakim odchodzi ona od żyły nerkowej. Zmniejszona wydolność zastawek w naczyniu tym skutkuje utrudnieniem krążenia, zastojem krwi i w efekcie poszerzeniem naczyń czyli żylakami. Z tego też powodu większość diagnozowanych żylaków powrózka nasiennego lokalizowana jest po stronie lewej. Wystąpienie ich po przeciwnej, prawej stronie jest najczęściej związania z innymi chorobami. Powstawaniu tego typu chorobie sprzyja niestety siedzący tryb życia. Jak wiadomo, patologia ta bardzo mocno wpływa na jakość powstałych w jądrach plemników co jest związanie z podwyższoną temperaturą całej moszny, która w prawidłowych warunkach powinna być niższa o około 3 stopnie w porównaniu z temperaturą w jamie brzusznej.

Objawy

Jak zostało już wcześniej wspomniane, żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych konkretnych objawów, co czyni je oczywiście dosyć groźnymi z punktu widzenia profilaktyki jąder. Ich obecność bardzo często diagnozowana jest w przypadku braku efektów starania o dziecko. W późniejszych etapach choroby, niepokojące zmiany da się również wyczuć palcami podczas samokontroli moszny -najczęściej są to zgrubienia w okolicy najądrza. Ostatecznym objawem, który oznacza wizytę u urologa jest tępy ból odczuwany w okolicach pachwiny oraz samego jądra oraz uczucie ciężaru w mosznie, który może nasilać się podczas erekcji.

Diagnoza żylaków

Diagnoza żylaków powrózka nasiennego nie jest skomplikowana i zdecydowanie wystarczająca jest jedna wizyta w gabinecie urologicznym. Lekarz w pierwszym kroku oceni wzrokowo zniekształcenie moszny, a w przypadku, gdy będzie ono znaczne oznaczać to może, że choroba jest w zaawansowanym stadium. Kolejnym etapem będzie ręczne zbadanie stanu jąder i wskazanie czy powodem bólu mogą być rzeczywiście żylaki. Ostateczną oraz najlepszą metodą będzie wykonanie przez urologa badania USG. Obraz powstały w jego wyniku rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące choroby. Czasami przez lekarzy zalecane jest również zbadanie jakości nasienia.

Żylaki powrózka – leczenie

Niestety nie istnieje bezinwazyjna metoda leczenia żylaków powrózka nasiennego. Jedynym sposobem ich pozbycia się jest operacja, która może zostać przeprowadzona zarówno z zastosowaniem klasycznego cięcia jak i z użyciem laparoskopu. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się zarówno pod pełną narkozą jak i jedynie przy punktowym znieczuleniu. Sama operacja nie jest skomplikowana i trwa zazwyczaj od 30 do 45 minut. Chirurg lokalizuje oraz podwiązuje poszerzone naczynia, a następnie zaszywa mosznę. Rekonwalescencja po zabiegu trwa zazwyczaj od 2 do 3 tygodni. Po tym czasie mężczyzna odzyskuje całkowitą sprawność ruchową oraz seksualną. Metoda operacyjna praktycznie w 100% przypadków daje pozytywne rezultaty i zdecydowanie poprawia jakość powstałych w jądrach plemników. Należy jednak dodać, że czas powstawania plemnika wynosi około 80 dni, więc na pełny rezultat trzeba niestety chwilę poczekać.

 

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię