Kwas pantotenowy, czyli witaminę B5, często łączy się z innymi witaminami z grupy B. W preparatach dostępna jest w postaci kwasu D-pantotenowego, a także dekspanolu i pantotetianu wapnia. Odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Pomaga wytwarzać energie, rozkładając tłuszcze i węglowodany. Wpływa również pozytywnie na skórę, włosy, oczy i wątrobę. 

Jakie funkcje pełni witamina B5?

Przekształca żywność w glukozę, syntetyzuje cholesterol i tworzy czerwone krwinki. Dodatkowo oddziałuje na produkcję hormonów płciowych i tych związanych ze stresem. W żywych komórkach występuje w postaci koenzymu A (CoA), który jest niezbędny w wielu reakcjach chemicznych. Ponadto kwas pantotenowy wspomaga układ trawienny i przetwarza inne witaminy, szczególnie B2 (ryboflawinę). 

Gdzie witamina B5?

Witamina B5 występuje w mięsie, warzywach, ziarnach zbóż, roślinach strączkowych, jajkach i mleku. Najlepsze źródła kwasu pantotenowego to drożdże piwne, kukurydza, kalafior, jarmuż, pomidory, groszek, orzeszki ziemne, soja, nasiona słonecznika, homar i łosoś.

Dodawany jest do różnych produktów spożywczych, w tym płatków śniadaniowych i napojów (np. energetycznych). Niektóre dane wskazują, że organizm wchłania 40-61% kwasu pantotenowego z pożywienia.

Dzienne zapotrzebowanie

Zalecane dzienne spożycie witaminy B5 to 5 mg dla osób powyżej 14 roku życia. Dawka większości suplementów zawierających witaminę B5 wynosi 5-10 mg.

Skutki niedoboru

Niedobór B5 jest bardzo rzadki. W rzeczywistości stwierdzono go tylko u osób z poważnym niedożywieniem. Najczęstszym objawem niedoboru kwasu pantotenowego jest ogólnie złe samopoczucie. Mogą mu towarzyszyć bóle brzucha, drażliwość, bezsenność, wymioty, depresja, pieczenie stóp i infekcje górnych dróg oddechowych. 

Czy można przedawkować witaminę B5?

Witamina B5 jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego organizm filtruje jej nadmiar, a następnie wypłukuje go przez drogi moczowe. Z drugiej strony regularne przekraczanie dziennego zapotrzebowanie może wywoływać biegunkę. 

Wysoki poziom cholesterolu

Niektóre badania sugerują, że pantetyna może pomóc w obniżeniu poziomu trójglicerydów lub tłuszczów we krwi u osób z wysokim poziomem cholesterolu. Najprawdopodobniej może podnieść poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniżyć zły cholesterol (LDL). Potrzebne są jednak dodatkowe badania, by potwierdzić rzeczywiste korzyści kwasu pantotenowego.

Dodatkowe korzyści 

Wstępne badania sugerują, że witamina B5 nawilża skórę. Istnieje też szansa, że może przyspieszyć gojenie się ran, szczególnie po operacji. Pamiętaj, by połączyć witaminę B5 z witaminą C, by zmaksymalizować efekty.

Wstępne badania potwierdzają, że kwas pantotenowy może złagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Istnieją jednak na to słabe dowody. Jedno z badań wykazało, że osoby z RZS mogą cierpieć na niedobór tej witaminy. Inne badania pokazują, że pantotenian wapnia łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, w tym sztywność poranną i ból.  Potrzeba jednak więcej badań, by potwierdzić te ustalenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj