Zespół bolesnego barku jest również znany pod nazwą choroby Duplaya. Dotyka najczęściej kobiety w wieku od 45 do 55 lat. Zespół bolesnego barku pojawia się na skutek uszkodzenia fragmentu lub nawet całego ścięgna, które łączy kość ramieniową i łopatkę. Powoduje to silny ból oraz uniemożliwia swobodne poruszanie kończyną. Choroba pojawia się często po zwichnięciu stawu barkowego, złamaniu obojczyków, łopatki lub przy uszkodzeniu pochewek maziowych. Zdarza się jednak, że często ból pojawia się bez przyczyny również podczas gwałtownych, szybkich ruchów.

Przyczyny wystąpienia zespołu bolesnego barku

Ból barku może pojawić się nagle lub stopniowo narastać. Najczęstsze przyczyny wystąpienia zespołu bolesnego barku to uraz ścięgien, przeciążenie mięśni oraz zapalenie kaletki podbarkowej. Do pojawienia się choroby przyczyniają się również choroby neurologiczne, takie jak zapalenie splotu ramiennego i szyjnego oraz reumatyczne – na przykład choroba zwyrodnienia stawów.

Objawy zespołu bolesnego barku

Najczęstszym objawem zespołu bolesnego barku jest ból oraz napięcie mięśni w obrębie obręczy barkowej. Bardzo często bólowi towarzyszy obrzęk stawu barkowego oraz problemy z ruszaniem ręką. Niekiedy ból i dyskomfort powodują problemy z zasypianiem. Niestety często z powodu bólu, osoby skarżące się na problemy z barkiem ograniczają ruch kończyny, a to tylko pogarsza sprawę. W takiej sytuacji zakres ruchów coraz bardziej się ogranicza, bark sztywnieje, a ból zaczyna promieniować na kark oraz łopatkę. W najgorszym wypadku może nawet dojść do zaniku mięśni w okolicach barku i pleców.

Diagnoza i leczenie

Gdy pojawi się silny, długotrwały ból barku trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortopedy. Zespół bolesnego barku diagnozuje się najczęściej po szczegółowym wywiadzie. Często wykonywane jest również zdjęcie rentgenowskie barku i odcinka szyjnego. Niekiedy w diagnozie stosuje się ultrasonografię oraz rezonans magnetyczny. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny bólu, ponieważ w dużej mierze od tego zależy sposób leczenia.

W przypadku, gdy choroba Duplaya jest spowodowana stanem zapalnym, choremu przepisywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Aby wspomóc terapię często zaleca się fizykoterapię. Pomocne są również zabiegi, takie jak jonoforeza oraz krioterapia, a także terapia laserem. Jeśli zmiany są zbyt rozległe i poważne, konieczne jest podanie steroidów bezpośrednio w bolesny obszar.

W krytycznych przypadkach zespół bolesnego barku może przerodzić się w zespół ciasnoty podbarkowej. Choroba ta jest spowodowana długotrwałym podrażnieniem ścięgien i często występuje u sportowców trenujących na przykład pływanie czy tenisa. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Żeby wspomóc leczenie i zapobiegać nawrotom choroby, niezbędna jest rehabilitacja. Wzmocnienie mięśni ułatwiają również zabiegi elektrostymulacji. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie zespołu bolesnego barku jest żmudne i może być długotrwałe. Pomocne będzie stosowanie okładów z lodu, które ograniczą ból, a w dodatku zadziałają przeciwzapalnie. Czasami zaleca się noszenie ręki na tak zwanym temblaku, aby zapobiec urazom. Bardzo dobre rezultaty przynoszą zabiegi fizykoterapeutyczne. Najczęściej stosuje się jonoforezę i krioterapię, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz zabiegi wykorzystujące pole magnetyczne, promieniowanie laserowe oraz ultradźwięki, które wspomagają regenerację tkanek. Zaleca się również kąpiele wirowe, które poprawiają ukrwienie chorych tkanek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj