Infekcje w obrębie pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza) u dzieci oraz niemowląt są przede wszystkim bardzo trudne do rozpoznania. U tych najmłodszych, które jeszcze nie powiedzą nam, ze coś je boli schorzenia te przebiegają bardzo skąpo objawowo, a mogą być bardzo niebezpieczne. Starsze pociechy natomiast często wstydzą się przyznać co im dokucza i przez to również później obserwujemy co się dzieje. Z tych właśnie przyczyn ważne jest aby wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy udać się po pomoc do lekarza.

Zapalenie pęcherza u niemowlaka

Jeśli zapalenie pęcherza pojawi się u niemowlęcia to jedynymi objawami, wskazującymi właśnie na taki stan rzeczy mogą być gorączka oraz niechęć do jedzenia. Co więc powinno zaniepokoić rodziców? Jeśli temperatura dziecka jest wyraźnie podwyższona, jednak nie obserwujemy jakichkolwiek innych objawów – jak kaszel czy katar koniecznie należy udać się do lekarza i poprosić o wykonanie badania moczu.

Zapalenie pęcherza u dziecka

U starszego dziecka zaobserwujesz potrzebę częstego korzystania z toalety. Odczuwa wówczas dość silne bóle w dole brzucha, które zdają się nasilać w trakcie siusiania lub bezpośrednio przed nim. Niekiedy występuje również moczenie się w nocy lub popuszczanie w ciągu dnia, a wizyty w łazience skutkują oddawaniem jedynie niewielkich ilości moczu. Pojawiają się również takie objawy jak gorączka czy bóle w dole pleców.

Zobacz także: Jakie objawy wskazują na zapalenie pęcherza u dzieci?

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci?

Do infekcji pęcherza moczowego dochodzi gdy bakterie, które w sposób całkowicie naturalny bytują w naszym przewodzie pokarmowym dostają się do układu moczowego. Gdy dochodzi do zapalenia mnożą się w pęcherzu i doprowadzają do podrażnienia jego ścian, co sprawia, ze nawet niewielka ilość moczu jaka się pojawi powoduje dotkliwy ból. Najpowszechniej do zakażenia pęcherza moczowego dochodzi przez bakterie Escherichia coli.

Zaniedbanie zapalenia pęcherza może prowadzić do groźnych powikłań, które będą oddziaływać na całe przyszłe życie dziecka.

Nawracające zapalenia pęcherza moczowego u dzieci mogą stanowić o wadzie wrodzonej w obrębie układu, która w przyszłości może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Z tego powodu jeśli zaobserwujemy takie objawy u małego dziecka warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Leczenie

Jeśli zapalenie pęcherze pojawi się u niemowlęcia konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem i wykonanie badania moczu w celu potwierdzenia przypuszczeń. Następnie zastosowane zostanie odpowiednie leczenie, a w razie konieczności hospitalizacja.

W przypadku starszych dzieci, możemy spróbować poradzić sobie samodzielnie. Przede wszystkim należy stosować się do poniższych zaleceń:

  • Zwiększenie ilości wypijanych płynów,
  • Częstsze oddawanie moczu,
  • Dbanie o higienę osobistą ze wzmożona skrupulatnością,
  • Można zastosować leki dostępne w aptekach bez recepty, np. chemioterapeutyki,
  • Warto dodatkowo podawać dziecku witaminę C oraz podać do przekąszania suszoną żurawinę.

Pomimo stosowania tych domowych sposobów na zapalenie pęcherza u dziecka warto odwiedzić gabinet pediatry. Udajmy się do niego bezwzględnie jeśli pojawi się gorączka lub wymioty. Wówczas wykonane powinno zostać USG jamy brzusznej oraz badanie ogólne moczu i posiew moczu. Na podstawie wyników lekarz ma możliwość wprowadzenia leczenia antybiotykiem. Jeśli poczekamy na wynik posiewu to możliwe będzie zastosowanie leku celowanego.

Czytaj również: 8 domowych sposobów na zapalenie pęcherza u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj