Powłoki jamy brzusznej są niezwykle ważną strukturą w ciele człowieka. Chronią one wszystkie narządy wewnętrzne, które znajdują się w jamie brzusznej i miednicy. Dodatkowo, powłoki brzuszne stabilizują ruchy tułowia oraz kręgosłup. Powłoki brzuszne bada się między innymi za pomocą ultrasonografii. Inwazyjnym sposobem kontroli powłok brzusznych i jamy brzusznej jest laparotomia zwiadowcza.

Jakie badania powłok jamy brzusznej są wykonywane i kiedy należy je przeprowadzić?

Podstawowym, najprostszym badaniem powłok jamy brzusznej jest badanie palpacyjne. Badanie palpacyjne wykonuje się w celu kontroli napięcia powłok jamy brzusznej, a także gdy pod skórą stwierdzi się występowanie patologicznych zmian. Badanie USG powłok zaleca się bardzo często u osób, które są narażone na uszkodzenia powłok. Takimi osobami są na przykład sportowcy, u których występuje szczególnie wysokie ryzyko naciągnięcia mięśni, ścięgien oraz powstawania przepuklin. Badanie wykonuje się również u osób, u których stwierdza się wyczuwalne pod skórą guzki i nierówności. W takim przypadku badanie USG pozwala na odróżnienie różnych typów zmian, w tym tłuszczaków, włókniaków, powiększonych węzłów chłonnych, torbieli oraz guzków o innym charakterze. Najbardziej inwazyjnym badaniem powłok jest laparotomia zwiadowcza. Laparotomię wykonuje się głównie w przypadku podejrzenia występowania nieprawidłowości takich jak na przykład endometrioza, nowotwór wątroby, okrężnicy, jajnika lub trzustki, perforacja jelita oraz zrosty w jamie brzusznej.

Badanie palpacyjne

Jest to badanie powierzchowne, mające na celu wstępną ocenę i lokalizację zmian występujących w obrębie skóry oraz tkanki podskórnej. Czasami stosuje się większy nacisk na skórę pozwalający na rozpoznanie zmian w głębszych obszarach jamy brzusznej.

USG powłok jamy brzusznej

Podczas USG powłok jamy brzusznej badane są szczególnie miejsca, które są najbardziej narażone na powstawanie przepukliny. Jeżeli stwierdzi się obecność przepukliny, ocenia się jej wielkość, zawartość oraz odprowadzalność. Podczas badania ultrasonograficznego ogląda się strukturę oraz grubość mięśni a także tkankę podskórną. Badaniu USG powłok brzusznych często towarzyszy badanie pachwin, podczas którego sprawdza się kanał pachwinowy oraz węzły chłonne, które znajdują się w pachwinach.

Laparotomia zwiadowcza

Laparotomia to operacja, podczas której otwiera się powłoki jamy brzusznej, dzięki czemu możliwe jest zbadanie stanu powłok oraz narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej. Jeżeli laparotomia jest stosowana w celach diagnostycznych jest nazywana laparotomią zwiadowczą. Badanie jest zwykle poprzedzone innymi badaniami, takimi jak USG. Przebieg laparotomii zależy w dużej mierze od dolegliwości jakie stwierdza się u pacjenta. Badanie polega na nacięciu skóry, mięśni oraz otrzewnej, dzięki czemu ma się wgląd w jamę brzuszną i można obejrzeć powłoki oraz narządy wewnętrzne. Podczas laparotomii możliwe jest pobranie fragmentów tkanek do wykonania badania histopatologicznego. Badanie jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. W związku z tym, że jest to badanie inwazyjne, wymagające znieczulenia ogólnego oraz rozcięcia powłok brzusznych, zabieg taki wiąże się z możliwością wystąpienia wielu powikłań. W związku z podaniem narkozy u pacjenta mogą się pojawić trudności z oddychaniem albo ostra reakcja na lek. Poza tym istnieje ryzyko pojawienia się przepukliny pooperacyjnej.

Jak przygotować się do badania?

Do badania USG powłok jamy brzusznej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ze względu na to, że nie bada się wówczas narządów wewnętrznych, nie ma konieczności bycia na czczo. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jednocześnie wykonuje się USG jamy brzusznej. Przed przeprowadzeniem laparotomii konieczne jest wykonanie badań ogólnych, a o szczególnym przygotowaniu pacjenta powinien poinformować lekarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj