Witamina B2 jest połączeniem rynitolu i flawiny, jest organicznym związkiem chemicznym. W naszym organizmie pełni rolę witaminy.
Witamina B2 – Historia powstania
Już w 1897 roku uczonym udało się uzyskać flawiny z produktów mlecznych. Blyth otrzymał je z serwatki mleka, a Bleyer i Kallmann ze świeżego mleka. Nie zdawali sobie jednak sprawy z doniosłości swojego odkrycia i z biologicznego działania uzyskanych związków. W 1932 roku, dwaj uczeni Warburg i Christian opisali enzym, który znajduje się w drożdżach, i odgrywa doniosłą rolę w procesach utleniania i redukcji. Już w 1933 roku udowodniono, że witamina B2 i żółto-zielony fluoryzujący barwnik, rozpowszechniony w tkankach roślin i zwierząt są identyczne.
Witamina B2 – właściwości
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B2, przez ludzki organizm wynosi 1,5 mg. Do funkcji, jaką pełni ryboflawina w naszym organizmie zaliczamy: jej udział w procesach utleniania i redukcji, wpływ na odporność organizmu, wraz z witaminą A współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych (dróg oddechowych, śluzówki przewodu pokarmowego, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry), współdziała w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów, odgrywa niezmiernie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku (zapobiega nadmiernemu łzawieniu oczu, światłowstrętowi, łatwemu męczeniu się oczu, zaćmie), wchodzi w skład flawoprotein – enzymatycznie czynne związki, jak FMN i FAD.
Całkowity niedobór tej witaminy w organizmie praktycznie nie występuje. Jednak jej niedobór można zaobserwować u osób, które nadużywają narkotyków lub alkoholu, są na diecie niskobiałkowej i niskokalorycznej, osoby poddawane silnym stresom, wykonujące długotrwały wysiłek fizyczny, większe zapotrzebowanie na witaminę B 2 mają też kobiety w ciąży.
Źródła witaminy B2:
- Drożdże piwowarskie
- Natka pietruszki
- Fasola
- Grochu
- Jarmuż
- Produkty zbożowe
- Wołowina
- Łosoś
- Makrela
- Jajka
- Mleko
- Migdały
- Buraki
- Nerki
- Jogurty
- Awokado
- Banany
- Morele
- Brokuły
- Szparagi
Witamina B2 – przedawkowanie i niedobory
Hiperwitaminoza, czyli przedawkowania witaminy B2 – jej nadmiar jest wydalany razem z moczem, zmieniając jego barwę na jaskrawożółtą. Przy jej przedawkowaniu występują nudności i wymioty, a mocz zmienia swoją barwę na ciemną.
Do skutków niedoboru tej witaminy można zaliczyć zespół ustno-oczno-genitalny. Jego wczesne objawy, to: pieczenie warg, języka i jamy ustnej, kolor języka zmienia się na ciemnowiśniowy, pojawiają się tzw. zajady – pęknięcia w kącikach ust, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie i swędzenie oczu, bezsenność, nadwrażliwość na światło, pogorszenie widzenia. Jeśli niedobór witaminy B 2 pogłębia się występuje: zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, zaczerwienienie oczu, uszkodzenie rogówki, świąd i łuszczenie się skóry wokół nosa, warg, uszu, czaszki i okolic krocza, świąd w okolicach pochwy, histerię, depresję, u kobiet w ciąży występują zaburzenia rozwoju i wzrostu płodu. Inne objawy niedoboru witaminy B 2, to: zawroty głowy, skurcze mięśni, zaburzenia jelitowo-żołądkowe, brak koncentracji, zaburzenia snu, ospałość bądź bezsenność, drżenie, włosy i paznokcie stają się łamliwe.
Zobacz także: