fot. elements.envato.com

Bronchoskopia jest badaniem, które zwykle wykonuje się w celach diagnostycznych, jest to endoskopowe badanie dróg oddechowych. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, za pomocą urządzenia zwanego bronchoskopem, który wprowadzany jest do dróg oddechowych przez nos lub usta.

Zabieg najczęściej jest wykonywany w celach diagnostycznych lub w celu ewentualnego rozpoznania procesu nowotworowego. Niekiedy bronchoskopię wykonuje się w celach terapeutycznych np. w celu odessania zalegającej wydzieliny lub usunięcia ciała obcego.

Pierwszy zabieg bronchoskopii został wykonany przez wiedeńskiego laryngologa Gustava Killiana w 1897 roku, zabieg polegał na usunięciu kości z oskrzeli.

Przebieg badania bronchoskopii

Badanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, z użyciem, jako środka znieczulającego lidokainy. Bronchoskop wprowadzany do dróg oddechowych przez nos lub gardło. Pacjent podczas badania znajduje się w pozycji leżącej na wznak lub w pozycji siedzącej. W trakcie badania monitoruje się: saturację tzn. nasycenie krwi tlenem przy pomocy pulsoksometru, ciśnienie tętnicze krwi i EKG. Poprzez wąsy pacjentowi podawany jest tlen.

Badanie przebiegające bez powikłań trwa kilkanaście minut.

Po badaniu lekarz może zlecić pacjentowi zbieranie przez 2-3 dni plwocin do badania cytologicznego (w celu zwiększenia szansy rozpoznania choroby).

Bronchoskopia – jak przygotować się do badania?

Przed badaniem bronchoskopii, pacjent wyraża pisemną zgodę na wykonanie badania i ewentualne pobranie próbki. Lekarz informuje pacjenta o przebiegu badania i ewentualnych powikłaniach. Przed badaniem, chory nie powinien pić przez 2 godz. przed zabiegiem i nie może jeść 4 godz. przed bronchoskopią. Niekiedy przed zabiegiem pacjent otrzymuje środki uspakajające.

Przed zabiegiem bronchoskopii należy wykonać następujące badania: APTT, INR, płytki krwi, oznaczyć krzepliwość krwi, antygen, HBs wirusowego zapalenia wątroby typu B, gazometrię krwi tętniczej, EKG, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie spirometrii. Pacjent powinien zaprzestać palenia papierosów na 24 godz. przed zabiegiem.

Podczas badania pacjent posiada wkłucie do żyły obwodowej.

Po badaniu obowiązuje dwu godz. wstrzymanie się od przyjmowania pokarmów (upośledzony jest odruch połykania). W przypadku wystąpienia krwioplucia wystarczy spokojnie leżeć kilka godzin.

Co należy zgłosić lekarzowi przed badaniem?

Przed badaniem bronchoskopii należy poinformować lekarza o:

  • skazie krwotocznej
  • przebytych chorobach
  • alergiach: astmie oskrzelowej, katarze siennym, uczuleniu na leki (np. środki znieczulenia miejscowego)
  • o wadach serca, zaburzeniach rytmu serca, chorobie wieńcowej, nadciśnieniu lub niedociśnieniu tętniczym
  • o obecności protez w jamie ustnej

Bronchoskopia: powikłania po zabiegu

Badanie bronchoskopii może być wykonywane u osób w każdym wieku, także u kobiet w okresie ciąży. Może być wielokrotnie powtarzane.

Jako najczęściej występujące powikłania po bronchoskopii można uznać pojawienie się krótkotrwałej chrypki. Mogą pojawić się ślady krwi w plwocinach, wystąpić może gorączka i kaszel. Dolegliwości te najczęściej ustępują po dwóch dniach. Rzadko pojawiają się reakcje uczuleniowe na leki uspokajające lub reakcja alergiczna na miejscowe środki znieczulające.

Jednak gwarancji całkowitego bezpieczeństwa podczas zabiegu nie jest w stanie zagwarantować żaden lekarz.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj