fot. elements.envato.com

Wina domowe uzyskuje się w wyniku fermentacji alkoholowej soku winogron lub innych owoców, ziół czy zbóż. Do produkcji wina domowego przeznacza się owoce zdrowe i świeżo zebrane, unika się natomiast owoców uszkodzonych. Wina domowe mocniejsze otrzymuje się dzięki większej ilości cukru zawartego w słodszych owocach lub dosładzając moszcz. Z najsłodszych owoców, np. winogron, wyrabia się słabsze wina bez dodatkowego dosładzania.

Wina dzielimy w zależności od ilości pozostałego po zakończeniu fermentacji cukru na: wytrawne (1-3% cukru), półsłodkie (3-7% cukru) oraz słodkie (7-12% cukru). Wina białe wyrabia się najczęściej z takich owoców jak: jabłka, maliny, agrest, porzeczki, truskawki czy winogrona), natomiast czerwone z czarnej porzeczki, czarnej jagody, jeżyn, wiśni oraz z winogron (wina domowe czerwone mają bardziej cierpki smak).

Do produkcji wina niezbędne są odpowiednie narzędzia, przybory oraz naczynia. Dokładnie umyte owoce wyciska się, a wytłoczyny zalewa gorącą wodą, a następnie po kilku godzinach (po odsączeniu) dolewa się ją do soku. Moszcz kilkakrotnie przecedza się przez gęsty filtr. W celu uzyskania właściwego poziomu cukru i kwasowości moszcz jest dodatkowo rozcieńczany wodą oraz dosładzany. Moszcz należy również zaszczepić specjalnie hodowanymi szczepami drożdży winnych żywotnych.

Wina domowe: fermentacja

Wina fermentują w temperaturze 18-22 stopni Celsjusza. Przez 2 do 3 tygodni trwa proces fermentacji zwany fermentacją burzliwą, kolejny etap to fermentacja cicha, kiedy wydzielanie dwutlenku węgla zmniejsza się do minimum. Po zakończeniu fermentacji wino domowe ściąga się znad osadu – wina słabsze ściągane są najwcześniej.

Wina dojrzewają szybko i nie mogą długo leżakować – maksymalnie 2-3 miesiące. Wina stołowe leżakują od 6 miesięcy do 2 lat, natomiast wina deserowe od 2 do 5 lat. Wina te przechowywane są w butelkach trzymanych w pozycji pochylonej, by korki nie wysychały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj