jelita
fot. elements.envato.com

W jelitach każdego człowieka mieści się mały, unikalny świat, który tworzą mikroorganizmy żyjące wewnątrz układu pokarmowego. To one w dużej mierze wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, jak zadbać o równowagę mikrobioty jelitowej i zapewnić sobie liczne korzyści.

W pierwszej kolejności, warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest mikrobiota jelitowa? To miliardy mikroorganizmów, w tym przede wszystkim bakterie, które żyją w układzie pokarmowym człowieka i są mu niezbędne, np. do produkcji witamin (np. B12), obrony przed chorobotwórczymi bakteriami i wirusami, a przede wszystkim prawidłowego trawienia. Pierwsze mikroorganizmy pojawiają się w jelitach najprawdopodobniej jeszcze przed momentem przyjścia na świat, by osiągnąć liczebność ok. 1014. Mikrobiom każdego człowieka to unikalna jak odcisk palca kombinacja mikroorganizmów. Jego skład zmienia się w czasie i zależy od genów, środowiska w jakim żyjemy, ilości stresu, chorób i stosowanych leków, a także składu codziennych posiłków. Wśród głównych przedstawicieli bakterii wchodzących w skład mikrobiomu wymienia się te produkujące kwas mlekowy (Bifidobacterium/Lactobacillus) i lotne kwasy tłuszczowe (Bacteroidaceae, Eubacterium). Zarówno jeden, jak i drugi składnik jest ważny dla dobrostanu jelit. Jeśli nasza dieta jest różnorodna, bogata w warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych i produkty zbożowe pełnoziarniste, a tym samym w błonnik, skład mikrobioty jelitowej będzie zrównoważony. Dominują w nim korzystne mikroorganizmy i nie dokuczają nam problemy jelitowe. Niekiedy styl życia i zmiany w sposobie żywienia prowadzą do  zmniejszenia liczebności i różnorodności mikrobioty jelitowej, a tym samym jej zdolności wspierania odporności i rytmu wypróżnień. To z kolei może powodować zaburzenia jelitowe, takie jak zaparcia, wzdęcia i skurcze brzucha. Przyczynami zaburzeń składu mikrobioty jelitowej mogą być także, m.in. stres, długotrwała biegunka czy przyjmowanie antybiotyków.

Jak zadbać o mikrobiotę jelitową?

Tak jak człowiek potrzebuje do życia wielu różnych składników odżywczych, jak np. białko czy żelazo, tak samo mikroorganizmy bytujące w jego jelitach nie przeżyją bez odpowiedniego dla siebie pożywienia. Czym żywią się nasi goście w jelitach? Przede wszystkim nietrawionym przez człowieka błonnikiem pokarmowym. To, co stanowi balast dla nas jest ucztą dla mikroorganizmów, które trawiąc błonnik przetwarzają go na energię dla siebie. Jako produkt uboczny tego trawienia powstają korzystne dla nas składniki odżywiające, m.in. ściany naszych jelit. Jeśli chcemy zatem zadbać o mikrobiotę nie możemy zapominać o prawidłowo zbilansowanej i różnorodnej diecie bogatej w błonnik pokarmowy. Błonnik prebiotyczny, czyli będący pożywką dla bakterii jelitowych znajdziemy w wielu warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, pestkach, a także nasionach. Dodatkowo, jego źródłem w sytuacjach, kiedy nie możemy dostarczyć go wraz z klasycznymi produktami może być żywność medyczna, taka jak OptiFibre.

Produkt ten zawiera błonnik roślinny w postaci częściowo hydrolizowanej gumy guar, która rozkładana przez bakterie korzystnie wpływa na stan jelit, nie przyczyniając się jednocześnie do tworzenia gazów, co może mieć miejsce w przypadku innych rodzajów błonnika. Jak jeszcze możemy wspierać mikrobiotę jelitową? Spożywając produkty fermentowane dobrze znane w naszej kuchni polskiej, jak kapusta kiszona, ogórki kiszone, kefir czy jogurty. Dodatkowo, niektórzy lekarze, zwłaszcza po zastosowaniu antybiotykoterapii, zalecają stosowanie probiotyków, czyli preparatów zawierających w swoim składzie dobroczynne bakterie mające zdolność zasiedlania naszych jelit. Ponadto, zalecane jest prowadzenie aktywnego stylu życia, regularne picie wody i stosowanie technik radzenia sobie ze stresem, ponieważ ten może nasilać problemy jelitowe.

OptiFibre to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Do postępowania dietetycznego u pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego w celu ułatwienia wydalania resztek pokarmowych w zaparciach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj