fot. elements.envato.com

Staje się coraz bardziej popularna wśród sportowców, ale też i kobiet, które chcą przyspieszyć proces odchudzania. Wszystko dlatego, że bierze ona udział w spalaniu tłuszczów. Przekształca je na mniejsze związki, które są źródłem energii dla organizmu i mięśni. Dzięki temu L-karnityna zwiększa naszą wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego a także zmniejsza poczucie głodu. Zatem jak działa L-karnityna?

Jak działa L-karnityna

L-karnityna to organiczny związek chemiczny, inaczej zwany karnityną, witaminą Bt lub witaminą B11. Związek ten syntetyzowany jest w nerkach, mózgu i wątrobie i w pewnych ilościach występuje też w naszym organizmie. Do organizmu może być dostarczana również poprzez dietę, czyli spożywanie przez nas np. produktów mięsnych czy mleka. Źródłem L-karnityny są również orzechy, ziarna, ryż, banany, czosnek, brokuły, brukselka, pietruszka itp.

L-karnityna a spalanie tłuszczu

Bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie przekształcają się one w energię. Jest to podstawowa funkcja L-karnityny. Dzięki możliwości przyłączania grup acylowych, łączy się również z kwasami tłuszczowymi. W wyniku czego powstaje związek o nazwie acylokarnityna, która dostaje się do wnętrza mitochondriów, po czym dochodzi do uwolnienia karnityny i cykl się powtarza. L-karnityna przekształca nadmiar tłuszczu na energię i właśnie dlatego bardzo często jest dodawana do suplementów wspomagających odchudzanie.

Warto oczywiście pamiętać, że suplementy diety zażywane bez odpowiedniej diety czy ćwiczeń fizycznych, nie dają prawie żadnego rezultatu. Aktywność fizyczna w przypadku stosowania L-karnityny jest bardzo ważna, a wręcz kluczowa. W związku z tym, że L-karnityna wyposaża mięśnie w energię, jej niedomiar może powodować spadek siły mięśni a także, w skrajnym przypadku, ich uszkodzenie.

Stosowanie

L-Przede wszystkim ma zastosowanie u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, spalić kalorie oraz u sportowców, którzy wykonują wzmożony wysiłek fizyczny. L-karnityna poza spalaniem tłuszczu ma również zastosowanie w medycynie. Można ją wykorzystać podczas leczenia np. miażdżycy naczyń obwodowych, zaburzeń lipidowych, niewydolności krążenia, choroby Alzheimera bądź AIDS.

L-Karnityna a toksyny

Poza właściwościami leczniczymi i odchudzającymi, ma również zdolności odtruwające organizm. Dzieje się tak dzięki jej właściwości wiązania i działania przeciwrodnikowego. Wiązanie to, czyli chelatowanie, jest łączeniem pierwiastków metalicznych, to znaczy pozbawianiem ich aktywności. Tym sposobem toksyczne substancje zostają wyczyszczone, usunięte z organizmu. Działanie przeciwrodnikowe L-karnityny to bardzo ważna część odtruwania organizmu, czyli detoksykacji, która polega na usuwaniu rodników z organizmu oraz chroni komórki przed ich negatywnym działaniem. L-karnityna jest jednym z najbardziej wartościowych antyoksydantów.

Skutki niedoboru

Niedobór pewnych witamin czy minerałów w organizmie może mieć swoje konsekwencje. Tak jest również w przypadku tego, zwanego spalaczem tłuszczu, suplementu. Jego niedomiar może powodować nasilenie niektórych objawów a także schorzeń. Oto tylko niektóre z nich: demencja, cukrzyca, otyłość, miażdżyca, neuropatie czy przedwczesne starzenie się.

Zobacz także inne artykułu:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj