Leukokoria to tzw. objaw białej źrenicy. Syndrom ten jest zauważany przez otoczenie dziecka, które może dostrzec w obrębie jego źrenicy jasny odblask. Taka sytuacja nie jest typowa dla żadnej choroby. W sytuacji, gdy w osi widzenia oka, które obserwujemy, występują zmiany patologiczne, o białym zabarwieniu (ziarniniaki, guzy, zaćma czy stan zapalny) to w miejscu źrenicy może występować biała plamka.

Źrenica to czarny otwór, który otacza tęczówka. Najczęściej widziany jako czarna kropka. Niekiedy widzimy jej czerwony odblask, w szczególności w czasie wykonywania zdjęć twarzy z zastosowaniem lampy błyskowej. W chwili, gdy robimy zdjęcie, oko, aparat oraz lampa błyskowa ustawione zostają na jednej osi. W konsekwencji na fotografii widoczny jest odblask świetlny od naczyniówki oka. W jej skład wchodzi bardzo duża ilość naczyń krwionośnych i ma ona czerwoną barwę.

Objaw białej źrenicy – przyczyny

Objaw białej źrenicy, nie jest symptomem ściśle powiązanym z jednym schorzeniem, leukokoria może więc mieć urozmaicone przyczyny powstania. Objaw z łatwością zaobserwujemy na zdjęciach, w szczególności, jeśli dotyczy tylko jednego oka, podczas gdy na drugim zobaczymy czerwony odblask.

Specjaliści wskazują, że biała źrenica u dzieci pojawia się najpowszechniej jako skutek zaćmy wrodzonej. Niezależnie od przyczyny wystąpienie leukokorii u dziecka jest niepokojące i rodzi konieczność niezwłocznego udania się na wizytę do okulisty. Może ona bowiem świadczyć o licznych, również groźnych schorzeniach, jak różnorodne guzy.

U dzieci w połączeniu z białą zmianą na źrenicy, zwykle nie występuje pogorszenie wzroku, tak jak ma to miejsce u osób dorosłych. Dlatego diagnostyka jest niezwykle istotna z uwagi na możliwości jego zachowania.

Czytaj więcej: Zaćma wrodzona, czy dziecko będzie dobrze widzieć?

Co robić, jeśli zaobserwujemy białą plamkę na oku dziecka?

Jeśli na źrenicy dziecka zaobserwujemy białą plamkę, należy udać się z nim na wizytę do okulisty, który przeprowadzi dokładne badanie oczu oraz wzroku. W jego kompetencji będzie również leżało rozpoznanie przyczyny dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Postępowanie lekarza okulisty

Jeśli udamy się do lekarza okulisty z objawem białej źrenicy u dziecka, to w pierwszej kolejności przeprowadzi on skrupulatny wywiad w odniesieniu do pojawienia się leukokorii oraz występowania jakichkolwiek innych niepokojących objawów.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego, z uwzględnieniem przedniego oraz tylnego odcinka oka. Wykonuje się przede wszystkim badanie przedniego odcinka w biomikroskopie, jak również wziernikowanie dna oka z zastosowaniem urozmaiconych metod.

Okulista może również zalecić przeprowadzenie badania USG gałki ocznej, wyniki mogą skutkować podjęciem decyzji o konieczności przeprowadzenia badania z zastosowaniem tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Leczenie leukokorii odbywa się adekwatnie do stwierdzonej przyczyny jej wystąpienia.

Zobacz także: Badanie elektrofizjologiczne w okulistyce – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj