Maski antysmogowe chronią przed szkodliwymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Potrafią wychwytywać i usuwać nawet małe cząstki, takie jak PM 2.5. Skutecznie chronią płuca. Zobacz, na co warto zwracać uwagę, wybierając maskę.

Jak działają maski antysmogowe?

Zanieczyszczenia powietrza powodują problemy z oddychaniem, bóle głowy, nudności i dyskomfort. Dlatego należy się przed nimi chronić.

Maski antysmogowe mają warstwy filtrów. Każda z nich jest zaprojektowana dla określonego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Wyróżniamy trzy podstawowe warstwy:

  • Filtr główny: zatrzymuje duże cząsteczki, takie jak kurz i pyłki. Wychwyci również cząstki PM 10. Ma jednak problem z PM 2.5.
  • Filtr cząstek stałych: chroni przed mniejszymi zanieczyszczeniami, takimi jak PM 2.5. 
  • Filtr z węglem aktywnym: filtruje szkodliwe gazy, bakterie i wirusy.

Kluczowe czynniki wyboru maski antysmogowej

Wybierają maskę antysmogową, zwróć koniecznie uwagę na następujące czynniki:

  • rodzaj zanieczyszczeń,
  • stopień złej jakości powietrza lub poziomu smogu,
  • komfort użytkowania,
  • odpowiednie dopasowanie: sprawdź, czy bezproblemowo przylega do nosa, ust i brody,
  • współczynnik ochrony,
  • budowa (filtry, wkłady, pojemniki lub kombinacja filtrów i wkładów/pojemników).

Zobacz również: Idzie zima, witaj smog – jak powinniśmy chronić nasze zdrowie?

Typy i rodzaje

Maski N95

Mogą filtrować do 95% szkodliwych cząstek stałych PM 2.5., które mają tendencję do dłuższego pozostawania w powietrzu. Wdychane cząstki osadzają się w nosie, gardle, płucach, a nawet układzie krążenia. Mogą zwiększyć ryzyko miażdżycy i zawału serca. 

Zobacz także: Jak znaleźć sklep ortopedyczno-medyczny >>

Kupując maskę N95, poszukaj modeli z zaworami powietrznymi. Skierują wydychane powietrze przez dedykowane przejście, by nie było nadmiernej wilgoci i zaparowania w pobliżu nasady nosa i oczu.

Maski N99 i N100

Są w stanie odfiltrować cząstki stałe w powietrzu PM 2.5. z wydajnością 99-99,7%. Jednak podobnie jak maski N95, nie wykazują odporności na olej i zanieczyszczenia na bazie oleju. 

Znalezienie masek N100 jest znacznie trudniejsze. Warto zapytać producenta, czy może je wykonać na indywidualne zamówienie.

Maski P95 i R95

Różnica między maskami z oceną P i N polega na tym, że te pierwsze mogą również filtrować zanieczyszczenia na bazie oleju. Dlatego takie modele są znacznie droższe. Nadal muszą być często wymienione. 

Istnieją też maski typu R95. Co prawda odfiltrowują zanieczyszczenia na bazie oleju, ale tak naprawdę są przeznaczone tylko do użytku przemysłowego. Zazwyczaj spełniają swoje funkcje tylko przez 8 godzin. Sporo kosztują. Dlatego nie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. 

Dlaczego warto ją stosować?

Maski antysmogowe ograniczają wdychanie zanieczyszczeń powietrza, które prowadzą do alergii i innych chorób płuc. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia może prowadzić do różnych problemów oddechowych, w tym astmy.

Wdychanie czystego powietrza zwiększa pojemność płuc i ułatwia oddychanie. Ponadto tego typu maski chronią przed różnymi bakteriami i grzybami. 

Badania wykazały, że nawet niewielkie narażenie na smog wpływa negatywnie na płuca, serca i mózg. Wybierając odpowiednią maskę, możesz się uchronić przed drobnymi cząstkami w powietrzu.

Zobacz także: Maseczka antysmogowa – jak wybrać odpowiednią?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj