Zanieczyszczenia powietrza są emitowane z wielu źródeł, zarówno naturalnych, jak i tych będących efektem działalności człowieka. Emisje są mieszaniną pyłu, chemikaliów, drobnych cząstek stałych (PM) i wtórnych zanieczyszczeń, takich jak ozon w warstwie przyziemnej. Spośród nich możemy wyróżnić drobne cząstki stałe- PM 10 i PM 2,5. Powstają głównie podczas spalania paliwa. Są związane z szeregiem ostrych i przewlekłych chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego. W takim środowisku przydaje się maseczka antysmogowa.

Maseczka antysmogowa – dane techniczne

W przypadku większości drobnych cząstek stałych nieopartych na olejach eksploatacyjnych najlepsze są maski N-95 i N-99. Pierwszy model może filtrować do 95% PM 2.5. Natomiast drugi model filtruje do 99% PM 2.5.

Jeśli mieszkasz w mieście /obszarze o wysokim stężeniu cząstek stałych na bazie olejów, maski N nie spełnią swej roli. Zwróć uwagę na maskę P-95 lub jego odpowiednik do zastosowań przemysłowych R-95. Potrafią odfiltrować olej i zanieczyszczenia na bazie oleju. Są droższe niż odpowiedniki N i należy je często wymieniać (zwykle po 40 godzinach).

Czytaj także: Smog – definicja, skutki i przyczyny

Jak wybrać skuteczną maseczkę antysmogową?

Nie wszystkie maski antysmogowe są sobie równe. Dlatego zobacz, na jakie czynniki warto zwrócić szczególną uwagę. 

Stężenie rakotwórczych ultradrobnych cząstek jest wysokie w dużych miastach. W związku z tym eksperci zalecają maskę N-99. Powinna zawierać filtr z węglem aktywnym do filtrowania gazów, chemikaliów i oparów. Upewnij się również, czy jest certyfikowana przez CE jako sprzęt ochrony osobistej. 

Funkcjonalność

Wybierając idealną maskę antysmogową, zwróć uwagę na 3 ważne czynniki: termin użycia, skuteczność i komfort. Zwykle spełnia swoje funkcje przez około 4 miesięcy. Zwróć uwagę, czy można ją prać i nadaje się do wielokrotnego użytku. Wtedy jest bardziej komfortowa i opłacalna. 

Niezwykle ważne jest właściwe dopasowanie. W przeciwnym razie będzie całkiem bezużyteczna. Sprawdź, czy całkowicie zakrywa nos, usta i podbródek, nie pozostawiając żadnych szczelin.

Aby zwiększyć oddychalność maski, użytkownicy wykonujący ciężką aktywność fizyczną powinni kupić model z dwoma zaworami wydechowymi. Zapewni czyste powietrze oraz brak nadmiaru wilgoci i zamglenia wokół nosa i oczu.

Używanie chusteczek do nosa lub masek chirurgicznych nie mogą zastąpić masek z serii N albo P, które spełniają rygorystyczne standardy wydajności. 

Typ filtra

Jeśli masz problemy zdrowotne, zdecyduj się na filtr typu HEPA. Wychwytuje cząsteczki submikronowe, takie jak pyłki lub inne drażniące pyły. Pamiętaj, by regularnie wymieniać filtry, aby maseczka antysmogowa działała skutecznie. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie częstotliwości wymiany i uwzględniaj przyszłe koszty filtrów zapasowych podczas przeglądania poszczególnych modeli.

Wentylacja

Dobra oddychalność jest ważna. Zapobiega gromadzeniu się potu. Maseczka antysmogowa przeciw zanieczyszczeniom dla osób dojeżdżających do pracy powinna być zgodna z normą europejską EN149FFP1. Chroni wtedy drogi oddechowe. Nie stosuj jej natomiast w obszarach przemysłowych. Tutaj wymagane jest urządzenie zgodne z dyrektywami europejskimi 89/686 lub 89/656 dla cząstek toksycznych.

Zobacz więcej: Rodzaje masek antysmogowych – jaki typ maski antysmogowej wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj