W dzisiejszych czasach wiele osób nosi soczewki kontaktowe. Co prawda odpowiedzialność za prawidłowy ich dobór ponosi lekarz okulista, lecz każdy użytkownik powinien wiedzieć, co oznaczają ich poszczególne parametry. W szczegółowych opisach wszystkich typów soczewek można znaleźć szereg różnych oznaczeń i wartości, które określają dokładne parametry każdej soczewki. Bardzo ważne jest, aby początkujący użytkownik soczewek kontaktowych znał podstawowe wartości i oznaczenia, które znacznie pomogą mu w zrozumieniu funkcjonowania swoich soczewek.

Soczewki miękkie i twarde… co to oznacza?

Rozróżniamy soczewki miękkie i twarde. Obecnie najczęściej przepisywane są soczewki miękkie, które są elastyczne, łatwo dopasowują się do oka i są tańsze, ale są mniej trwałe niż twarde soczewki. Twarde soczewki są mniej komfortowe w użytkowaniu, ale są polecane w przypadku skomplikowanych wad wzroku, np. stożka rogówki. Są one dopasowywane indywidualnie dla pacjenta i dlatego są droższe od soczewek miękkich.

Uwodnienie

Jest to bardzo ważny parametr dla fizjologii oka. Im większe uwodnienie soczewek, tym bardziej nawilżona jest przednia część oka. Nie oznacza to jednak, że soczewki z największą zawartością wody są dla każdego najlepsze, gdyż nasze oczy mają osobno odmienne reakcje na zakładane przez nas soczewki. Pod kątem uwodnienia wyróżniamy soczewki nisko, średnio oraz wysoko nasycone wodą.

Wymiana gazowa (Dk)

Do określenia tzw. „tlenoprzepuszczalności”, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania rogówki oka służy parametr oznaczany skrótem Dk. Im wyższa wartość Dk, tym większa możliwość wymiany gazowej między rogówką a otoczeniem. Warto jednak zaznaczyć, iż wartość Dk jest wyższa wraz ze wzrostem uwodnienia i spadkiem grubości soczewki. Cienkie i mocno uwodnione soczewki są z kolei bardzo niewygodne w użytkowaniu, gdyż są trudne w aplikacji. Producenci szukają jednak różnych rozwiązań, aby projektowane przez nich soczewki były zarówno wygodne dla użytkownika, jak i cechowały się wysoką przepuszczalnością powietrza.

Moc sferyczna (PWR)

Jest to wartość mierzona w Dioptriach, oznaczana skrótem PWR. Dla soczewek korygujących krótkowzroczność przyjmuje wartości ujemne (-), natomiast dla soczewek korygujących nadwzroczność wartości dodatnie (+). Warto zaznaczyć, iż wartość PWR jest zazwyczaj zbliżona do wartości mocy szkieł okularowych, a różnice wynikają z odległości soczewek od oka.

Krzywizna soczewki (BC)

Jest to parametr oznaczany skrótem BC i oznacza promień krzywizny bazowej. Każdorazowo lekarz okulista musi dobrać odpowiednio wypukłą soczewkę do oka pacjenta. Parametr ten jest niezwykle ważny, gdyż to od niego zależy w jakim stopniu soczewka będzie przylegała do powierzchni oka. Nie może ona przylegać zbyt mocno, aby zapewnić swobodny przepływ łez między soczewką a rogówką, lecz nie może również być zbyt luźna, gdyż nie będzie wtedy odpowiednio mocno trzymała się oka. Zazwyczaj promień krzywizny bazowej przyjmuje wartości w granicach od 8 do 10 mm.

Średnica soczewki (DIA)

Ta wartość opisuje wielkość soczewki i jest mierzona w milimetrach. Soczewki kontaktowe nie mogą być zbyt małe, gdyż wtedy nie przykryją całej rogówki i spowodują nieprawidłowy przepływ łez. Zbyt duże soczewki przyczyniają się natomiast do zniekształcenia obrazu przy patrzeniu w bok. Z takich powodów lekarz okulista musi określić najbardziej optymalną dla pacjenta wartość DIA. Zazwyczaj soczewki miękkie są większe i ich średnice mieszczą się w granicach 13-15 mm, natomiast soczewki twarde są mniejsze, ich DIA wynosi ok. 9-10 mm.

Zobacz także: Jak właściwie dobrać soczewki? Skorzystaj z pomocy twojepierwsze.pl

Cylinder (CYL/CWL) oraz oś (AX/AXE) soczewek torycznych

Soczewki toryczne służą do korekty astygmatyzmu. Ich parametry opisują dodatkowe wartości. Moc cylindryczna oznaczona skrótami CYL lub CWL przyjmuje zawsze wartości ujemne i wyznacza odpowiednią korektę krzywizny rogówki. Oś cylindra (AX) wyznacza dokładne położenie krzywizny rogówki i przyjmuje wartości od 0o do 180o. Bardzo ważne jest, aby oś cylindra została każdorazowo odpowiednio określona przez lekarza okulistę wypisującego receptę na soczewki kontaktowe, gdyż to od niej głównie zależy stopień korekcji astygmatyzmu.

Tryb wymiany soczewek

Do parametrów soczewek kontaktowych zalicza się również określenie trybu ich wymiany. Bardzo ważne jest, aby ściśle przestrzegać zasad wymiany soczewek, gdyż przenoszenie soczewek jest bardzo niebezpieczne dla oczu pacjenta. Obecnie największy wybór soczewek kontaktowych posiada sklep Kodano.pl, w którym dostępne są soczewki nie tylko w zależności od trybu wymiany soczewek (np. jednodniowe i miesięczne), wady wzroku (np. toryczne – astygmatyczne) ale także walorów estetycznych (soczewki kolorowe – kosmetyczne).

Czytaj również: Jak zakładać soczewki kontaktowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj