Chyba każda kobieta, która spodziewa się dziecka, obawia się porodu. Niepokój dotyczy wielu kwestii: bólu, czasu trwania i czy nie będzie jakiś komplikacji. Z powodu tych obaw coraz więcej kobiet decyduje się na poród w wodzie. Na czym polega, jaki jest koszt i gdzie dostępna jest ta możliwość?

Na czym polega poród w wodzie?

Poród w wodzie to odmiana porodu naturalnego.  Odbywa się w specjalnie przygotowanej wannie w sali porodowej w szpitalu publicznym lub prywatnym. Wanna taka musi mieć dość dużą wielkość, a także mieć punkty podparcia. Wannę wypełnia czasem czysta woda, a czasem roztwór soli fizjologicznej. Podczas porodu musi być z kobietą osoba towarzysząca. W wannie przygotowana woda powinna mieć określoną temperaturę (36 – 37°C), a w samej sali porodowej powinno być 24°C – 26°C.

Kobieta może wejść do wanny gdy zaczną się regularne skurcze porodowe, a jej szyjka macicy jest rozwarta na 4 cm. Przed wejściem do wody kobieta ma robione badanie KTG. Po pierwszym wejściu do wody, kobieta powinna z niej wyjść po pół godzinie i może do niej wrócić po kolejnych 30 minutach.

Zależnie od placówki, a także preferencji kobiety, urodzenie dziecka może nastąpić w wodzie lub poza nią. Czasem jeszcze w czasie akcji porodowej kobieta wychodzi z wody i zmiana temperatury otoczenia przyspiesza poród. Może to też być wynikiem prośby o znieczulenie, co także wymusza wyjście z wanny. Jeśli dziecko urodzi się w wodzie to pierwsze sekundy pozostaje pod wodą, oczywiście pod kontrolą położnej, a za chwilę samo się wynurza. Poród w wodzie jest korzystny nie tylko dla matki, ale też dla dziecka, dla którego przyjście na świat jest wtedy mniejszym szokiem.

Ile kosztuje poród w wodzie?

O ile poród naturalny tradycyjny jest całkowicie finansowany przez NFZ w szpitalach publicznych, o tyle za poród w wodzie niestety trzeba zapłacić nawet w publicznych placówkach. Ceny oczywiście różnią się zależnie od województwa jak i samego szpitala. Ceny w publicznych szpitalach wynoszą między 200 zł a 400 zł. Korzystając z prywatnej kliniki trzeba być przygotowanym oczywiście na dużo większy wydatek, nawet kilku tysięcy złotych.

Gdzie w Polsce można urodzić w wodzie?

Niestety w większości szpitali publicznych poród w wodzie nadal nie jest możliwy, ale raczej w każdym województwie powinniśmy znaleźć przynajmniej jedną taką placówkę. Warto wiedzieć, że niektóre szpitale przeprowadzają tylko immersję wodną, czyli oznacza to, że kobieta jest w wodzie tylko w I fazie porodu. Szpitale publiczne w których możliwa jest immersja wodna lub także poród w wodzie znajdziemy raczej w każdym z największych miast polskich m.in. we Wrocławiu jest to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, a w Krakowie Szpital Miejski Specjalistyczny im. Narutowicza. Szpitale publiczne w mniejszych miastach to m.in.:

  • Bełchatów, Szpital Wojewódzki
  • Bydgoszcz, Szpital Miejski im. dr E. Warmińskiego
  • Gliwice, Szpital Wielospecjalistyczny
  • Sieradz, Szpital im. kardynała S. Wyszyńskiego
  • Tarnów, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza
  • Wołomin, Szpital Powiatowy

Przykładowe szpitale prywatne, gdzie można rodzić w wodzie:

  • Białystok, Poliklinika Arciszewscy
  • Katowice, Prywatny Szpital Położniczo-Ginekologiczny „Łubinowa”
  • Szczecin, Centrum Narodzin Mamma
  • Warszawa, Szpital Medicover

Jeśli chcemy rodzić w wodzie to warto jednak zawsze upewnić się telefonicznie czy na pewno dany szpital daje tę możliwość.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj