Badanie stopnia czystości pochwy polega na pobraniu z pochwy wydzieliny i poddaniu jej badaniu mikroskopowemu. Przed analizą wydzielina jest w specjalny sposób przygotowywana, a następnie określa się jakie organizmy występują w rozmazie. Badanie jest stosowane w przypadku różnych dolegliwości ginekologicznych, a także podczas ciąży. Badanie na czystość pochwy pozwala ocenić, czy w pochwie rozwija się stan zapalny, a jeżeli tak, to jaki jest jego rodzaj.

Jak określa się stopień czystości pochwy?

W ocenie flory bakteryjnej występującej w pochwie stosuje się najczęściej czterostopniową skalę. Dzięki temu możliwe jest ujednolicenie rozpoznania i usystematyzowanie wyników. Stopnie czystości są oznaczane rzymskimi cyframi. Stopień I oznacza, że w wydzielinie są obecne liczne dobroczynne pałeczki kwasotwórcze, stopień II oznacza, że w pochwie występują liczne pałeczki kwasotwórcze oraz nieliczne białe krwinki oraz bakterie. Stopnie I i II to stany prawidłowe, stopień III to bakteryjne zapalenie pochwy (w rozmazie stwierdza się występowanie licznych bakterii i białych krwinek, natomiast pałeczki kwasotwórcze nie występują wcale lub występują w bardzo małej ilości), stopień IV (w wydzielinie nie występują pałeczki kwasotwórcze, natomiast stwierdza się liczne bakterie, białe krwinki, a czasami grzyby) oznacza rzeżączkowe zapalenie pochwy. W niektórych źródłach podaje się sześciostopniową skalę, gdzie V to bardziej zaawansowane stadium rzeżączkowego zapalenia pochwy, z kolei VI oznacza grzybicze zapalenie pochwy.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania czystości pochwy?

Badanie czystości pochwy powinno zostać przeprowadzone jeżeli pacjentka skarży się na dolegliwości takie jak świąd sromu, pochwy oraz niepokojące, obfite upławy. Są to najczęstsze objawy procesu zapalnego pochwy. Czasami przy okazji przeprowadzania badania czystości pochwy, wykonuje się również badanie cytologiczne. Określenie czystości pochwy zaleca się również w trakcie lub po zakończeniu leczenia przeciwzapalnego, w celu oceny jego skuteczności. Poza tym, badanie jest czasami przeprowadzane, gdy obserwowane są objawy stanu zapalnego dróg moczowych.

Jak przygotować się do badania stopnia czystości pochwy?

Przed badaniem stopnia czystości pochwy pacjentka nie musi się w żaden sposób przygotowywać. Ważne jest jedynie, aby przez kilka dni przed badaniem nie wykonywała irygacji pochwy, ani nie używała leków dopochwowych, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na wynik. Zaleca się również żeby przez kilka dni (około 48 godzin) przed badaniem zrezygnować z kontaktów seksualnych. Badania nie przeprowadza się w czasie trwania okresu. Przed badaniem trzeba zgłosić lekarzowi, jeżeli w ostatnim czasie pacjentka leczyła się z powodu dolegliwości związanych ze stanem zapalnym pochwy. Poza tym, konieczne jest poinformowanie lekarza przeprowadzającego badanie o stosowaniu dopochwowych środków antykoncepcyjnych.

Jak przebiega badanie stopnia czystości pochwy?

Pobranie materiału biologicznego do badania stopnia czystości pochwy odbywa się na fotelu ginekologicznym. Pacjentka musi rozebrać się od pasa w dół i przygotować tak jak do każdego badania ginekologicznego. Wydzielina jest pobierana za pomocą wacika albo drucika zakończonego małą pętelką. Czasami lekarz używa również wziernika dopochwowego, dzięki któremu możliwe jest uwidocznienie szyjki macicy. Wydzielinę pobiera się najczęściej z przedsionka pochwy, sklepień pochwy, ujścia cewki moczowej oraz ujścia gruczołów przedsionkowych mniejszych. Wydzielina jest następnie odpowiednio przygotowywana i poddawana ocenie mikroskopowej. Podczas badania mikroskopowego ocenia się skład wydzieliny, a wynik podaje pacjentce w formie opisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj