fot. elements.envato.com

Miażdżyca tętnic potocznie nazywana jest arteriosklerozą. Jej łacińska nazwa to: atheromatosis, atherosclerosis. Jest to przewlekła choroba zwyrodnieniowa tętnic żylnych. Miażdżyca polega na, powstaniu zmian zwyrodnieniowo – wytwórczych, które tworzą się w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic. Zmiany powstają główne w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej występują w tętnicach kończyn. Arterioskleroza jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic. Ta przewlekła choroba układu krążenia atakuje przede wszystkim aortę oraz tętnice wieńcowe. Jej wczesne wykrycie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia pozwala na zahamowanie jej rozwoju.

Dzisiaj już wiemy, że miażdżyca jest przewlekłym stanem zapalnym, który dotyka głównie dużych i średnich tętnic, w odpowiedzi na odkładający się w nich cholesterol. Do jednych z głównych czynników rozwoju miażdżycy, które możemy kontrolować jest stosowana przez nas dieta i właściwy styl życia. Badania naukowe niezbicie dowiodły, że zmiany miażdżycowe można zaobserwować już u małych dzieci, a nawet w życiu płodowym, dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy dbać o prawidłową dietę i zdrowy styl życia, gdyż są to główne czynniki rozwoju miażdżycy. Objawy miażdżycy, którą „odziedziczyliśmy” w genach, pojawiają się dosyć późno: u kobiet jest to okres pomenopauzalny, u mężczyzn jest to okres po 50 roku życia. Miażdżyca jest bardzo groźna dla naszego zdrowia, gdyż może leżeć u podłoża wielu niebezpiecznych chorób takich jak : choroba wieńcowa, udar mózgu, choroba naczyń obwodowych itp.

Jakie są czynniki ryzyka?

Właściwie, czynniki ryzyka wystąpienia chorób miażdżycowych, możemy podzielić na te, które są poza naszą kontrolą i te na które pośrednio mamy wpływ.

Czynniki ryzyka miażdżycy poza naszą kontrolą to:

  1. Czynnik dziedziczny – wszystkie osoby, u których w najbliższej rodzinie występowały zawały serca, udary, miażdżyca znajdują się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka.
  2. Wiek – ryzyko wystąpienia miażdżycy rośnie wraz z wiekiem, dlatego poziom cholesterolu powinien być kontrolowany raz w roku u mężczyzn po 45 roku życia, a u kobiet po 50 roku życia.
  3. Płeć – na ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych bardziej narażeni są mężczyźni niż kobiety.

 

Powyższe przykłady, możliwości wystąpienia miażdżycy, pozostają poza naszym wpływem. Jeżeli znajdujemy się w jednej z w/w grup podwyższonego ryzyka miażdżycy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na czynniki, na które możemy mieć wpływ takie, jak:

  • Wysoki poziom cholesterolu osób, u których stwierdzono wysoki poziom cholesterolu, a w szczególności tak zwanego złego cholesterolu LDL, są w grupie ryzyka miażdżycy. Wysoki poziom cholesterolu, sprzyja jego łatwiejszemu osadzaniu się wraz z innymi lipidami na ściankach tętnic.
  • Palenie tytoniu, nałogowe palenie tytoniu należy do głównych przyczyn występowania choroby miażdżycowej. Nałóg tytoniowy powoduje znaczny wzrost poziomu cholesterolu.
  • Wysokie ciśnienie, stwierdzono, że miażdżyca występuje częściej u osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.
  • Stres – długotrwały, silny stres jest niezwykle szkodliwy i degradujący dla organizmu. Lekarze zauważyli zależność pomiędzy występowaniem podwyższonego poziomu cholesterolu a silnym stresem. Powinniśmy unikać długotrwałych stresujących sytuacji , gdyż może to prowadzić do ryzyka chorób serca.
  • Nadwaga – u osób z nadwagą występuje podwyższony poziom cholesterolu i wyższe ciśnienie tętnicze. Pamiętajmy, że zwiększona aktywność fizyczna i zrzucenie kilku kilogramów nadwagi powoduje także zmniejszenie się poziomu cholesterolu, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na miażdżycę.
  • Alkohol –  spożywany w nadmiarze prowadzi do zwiększonego ciśnienia krwi.
  • Cukrzyca – osoby, u których stwierdzono cukrzycę znajdują się w grupie zagrożonej chorobami układu krążenia.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj