Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów. Znacznie zwiększają komfort podczas uprawiania sportów, wysiłku fizycznego, imprez, czy zimą, kiedy okulary parują przy każdym wejściu z mrozu do ciepłego pomieszczenia. Spróbujemy przybliżyć temat zakładania soczewek kontaktowych, dla tych którzy jeszcze tego nie próbowali.

Zanim kupisz idź do okulisty

Przede wszystkim zanim zakupisz soczewki kontaktowe udaj się do okulisty, który pomoże dobrać dla ciebie odpowiednie. Soczewki często kupuje się w innej mocy niż okulary, a to nie jedyny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę. Podczas wizyty u okulisty, który jest też optykiem, powinieneś zostać również przeszkolony z tego jak samodzielnie zakładać i zdejmować soczewki. U dobrych okulistów (optyków) otrzymasz także zestaw próbny soczewek, który pozwoli ci sprawdzić, czy jest to rozwiązanie dla ciebie. Bowiem wbrew kampaniom marketingowym producentów, soczewki kontaktowe nie są dla każdego. Niektórzy mogą mieć uczulenie na samą soczewkę, inni na konkretne typy, bądź firmy, a jeszcze inni – na płyty do czyszczenia i przechowywania soczewek wielodniowych. Większości z tych rzeczy jednak nie dowiemy się, jeżeli nie wypróbujemy soczewek na własnych oczach.

Zadbaj o higienę

Podstawowe zasady higieny zakładania soczewek kontaktowych:

  1. Soczewki zakładaj tylko dokładnie umytymi i osuszonymi dłońmi.
  2. Używaj mydła bezwonnego, antybakteryjnego i w płynie – mydło w kostce szybciej ulega zanieczyszczeniu.
  3. Bardzo dokładnie zmyj mydło, aby uniknąć ryzyka, że dostanie się do oczu.
  4. Wysusz ręce papierowym ręcznikiem, lub innym, który nie pozostawia włókien, aby nie zabrudzić soczewek.

Czytaj również: Jak właściwie dobrać soczewki? Skorzystaj z pomocy twojepierwsze.pl

Jak założyć soczewki kontaktowe

  1. Przed założeniem soczewek umyj i osusz dokładnie ręce.
  2. Jeżeli pierwszy raz wyjmujesz soczewki z opakowania lub używasz soczewek jednodniowych, nie musisz ich płukać. W innym przypadku przepłucz soczewki kontaktowe przeznaczonym do tego płynem, aby usunąć z nich osad.
  3. Uważaj by nie pomylić soczewek (jeżeli masz różne wady w poszczególnych oczach) – aby tego uniknąć warto ustalić, od którego oka zaczynasz zakładanie i stosować tą zasadę za każdym razem.
  4. Umieść soczewkę na koniuszku palca wskazującego i upewnij się, że soczewka się nie wywinęła (w instrukcji lub na opakowaniu soczewek zazwyczaj jej zaznaczona prawidłowa i wywinięta forma soczewki).
  5. Drugą ręką przytrzymaj górną powiekę oka, na które wkładasz soczewkę, tak aby nie mrugać, a pozostałymi palcami ręki, na której masz soczewkę, przytrzymaj dolną powiekę i odciągnij ją lekko w dół.
  6. Spójrz w górę.
  7. Delikatnie umieść soczewkę kontaktową w dolnej części oka, po czym powoli puść powieki.
  8. Na chwilę zamknij oko.
  9. Powtórz czynność na drugim oku.

Warto być przy tym cierpliwym i wytrwałym. Czasem nauczenie się wkładania soczewek może trochę potrwać, ale najważniejsze jest, żeby później czuć się w nich swobodnie. Początkowo możemy mieć wrażenie, że coś nam przeszkadza, ale niekoniecznie musi to oznaczać, że soczewka źle leży. Zwłaszcza na początku oko i powieka muszą przyzwyczaić się do ciała obcego. Początkujący powinni sięgać po soczewki jednodniowe, ponieważ są cieńsze i dzięki temu mniej przeszkadzają, jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni. Z drugiej strony ich budowa powoduje też, że są bardziej podatne na zniszczenia, więc trzeba się obchodzić z nimi bardzo delikatnie.

Zobacz także: Parametry soczewek kontaktowych, które powinien znać każdy użytkownik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj