fot.elements.envato.com

Dermaplaning staje się coraz bardziej popularny wśród kobiet na całym świecie. Polega on na usunięciu martwego naskórka i włosków z twarzy za pomocą skalpela chirurgicznego. Zabieg ten przynosi wiele korzyści, a co ważne – można go wykonać samodzielnie w domu. Jakie są wskazania do dermaplaningu i jak się do niego przygotować?

Dermaplaning – na czym polega?

Dermaplaning to zabieg kosmetyczny polegający na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą skalpela chirurgicznego. Nazywany jest także goleniem twarzy, gdyż z cery usuwane są włoski i zaskórniki. W czasie zabiegu redukuje się ilość mikronów skóry, dzięki czemu twarz staje się głęboko oczyszczona bez ryzyka uszkodzenia głębszych warstw skóry. Dermaplaning wykonuje się poprzez przyłożenie do cery skalpela pod kątem 45° i wykonywanie nim delikatnych ruchów pod włos. Taki zabieg jest bezbolesny i przynosi widoczne efekty. Skóra staje się oczyszczona, jaśniejsza, gładsza i bardziej napięta. Zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, co pozwala na redukcję zmarszczek i blizn. Co więcej, dermaplaning zwiększa wchłanianie składników odżywczych z kosmetyków nakładanych na twarz oraz poprawia działanie innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sprawdzi się on więc w przypadku cery tłustej, poszarzałej, matowej, z rozszerzonymi porami i nadmiarem warstwy rogowej. Również osoby z trądzikiem lub bliznami trądzikowymi mogą wypróbować dermaplaning. Polecany jest także osobom z cerą suchą, wrażliwą i alergiczną.

Dermaplaning – przeciwwskazania

Mimo że dermaplaning jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem kosmetycznym, nie jest on dla każdego. Przeciwwskazaniami do jego wykonywania są:

  • choroby nowotworowe,
  • rany na skórze,
  • aktywny trądzik,
  • padaczka,
  • nieregulowana cukrzyca,
  • uczulenie na nikiel,
  • oparzenia słoneczne,
  • stan zapalny skóry np. łuszczyca,
  • skóra po zabiegu złuszczającym lub po stosowaniu lasera (niezbędny jest odstęp 2-4 tygodni).

Dermaplaning jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy jednak pamiętać, że na 5-7 dni przed zabiegiem nie wolno stosować żadnych peelingów chemicznych, kwasów i innych substancji złuszczających.

Jak samodzielnie wykonać dermaplaning?

Na samym początku proponujemy obejrzeć filmik instruktażowy lub pójść do profesjonalisty, aby w praktyce zobaczyć, jak taki zabieg wygląda. Jeśli zdecydujesz się wykonać dermaplaning samodzielnie w domu, oczyść skórę i wytrzyj ją do sucha. Następnie jedną ręką trzymaj napiętą skórę, a drugą – wykonuj ruchy urządzeniem (możesz wykorzystać składane ostrze do wyrównywania brwi). Ważne, aby wszystkie ruchy były krótkie i delikatne. Nie powinny one sprawiać bólu i powodować podrażnień. Omijaj miejsca ze stanem zapalnym, aby uniknąć krwawienia. Po kilku manewrach urządzeniem powinnaś zobaczyć martwy naskórek zbierający się na dole twarzy. Na koniec umyj cerę środkiem oczyszczającym i wykonaj pozostałe czynności pielęgnacyjne.

Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie twarzy, które u osób z cerą wrażliwą znika po kilku dniach, a u osób z normalną cerą – po kilku godzinach. Poleca się także stosowanie serum z kwasem hialuronowym, kremu do twarzy oraz kremu z wysokim filtrem. Z kolei bezpośrednio po zabiegu warto nałożyć kojącą maskę. Dermaplaning powinno się wykonywać maksymalnie raz na 2 tygodnie, a efekty są widoczne przez około 4 tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj