Orzechy arachidowe (ziemne) znane są już ludzkości od setek lat. Są do dziś doceniane za ich drogocenne właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Fistaszki, bo tak popularnie przyjęło się nazywać orzechy ziemne, cieszą się od lat dużą popularnością ze względu na ich dosyć niską cenę oraz ogólną dostępność. Są też atrakcyjne ze względu na swój unikalny smak i różnorodność zastosowania – czy to do produkcji słodyczy czy do popularnego na całym świecie masła orzechowego.
Orzechy arachidowe są owocami orzechy podziemnej. Roślina ta zaliczana jest do rodziny bobowatych, a jej pierwotne pochodzenie określane jest na Amerykę Południową, gdzie orzechy te uprawiano prawdopodobnie już 3000 lat p.n.e. W obecnych czasach roślina ta nie występuje już w formie dzikiej, ale uprawiana jest masowo w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Orzechy ziemne oprócz swoich bogatych wartości odżywczych cechują się również niebezpiecznymi dla zdrowia ludzkiego właściwościami. Co warto zatem wiedzieć o tej popularnej na całym świecie przekąsce?
Orzechy ziemne skład
Skład orzechów arachidowych bogaty jest w białka oraz inne związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów w ludzkim organizmie. Zawartość białka w fistaszkach jest znacznie wyższa niż np. w fasoli czy ciecierzycy. Z tego względu orzeszki arachidowe zazwyczaj goszczą w diecie kulturystów. 100 gram fistaszków to wartość energetyczna około 570 kcal. W tej samej ilości produktu znajduje się również
25.8 g białka, blisko 50 g tłuszczu, 16.13 g węglowodanów, a także 8.5 g błonnika. W orzechach ziemnych znaleźć można (w 100 gramach) 8.33 mg witaminy E, 0.35 mg witaminy B6, 240 µg kwasu foliowego, 0.135 mg ryboflawiny, 0,64 mg tiaminy oraz 12.07 mg niacyny. Jeżeli chodzi o pierwiastki to w 100 gramach fistaszków znajduje się około 700 mg potasu, blisko 400 mg fosforu, 168 mg magnezu, 92 mg wapnia, 18 mg sodu, 4.6 mg żelaza i 3.3 mg cynku. Warto też zaznaczyć, że orzechy ziemne są źródłem najwartościowszych kwasów jedno- i wielonienasyconych.
Orzechy arachidowe na krew
Już dawno temu badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie niewielkich ilości orzeszków ziemnych wspomaga cały krwiobieg. Są one w stanie istotnie wpływać na poziom cukru we krwi, co przyczynia się do zapobiegania cukrzycy II typu. Warto również wspomnieć, że niski indeks glikemiczny fistaszków sprawia, że mogą one znaleźć się w diecie diabetyków. Co więcej, zawarta w orzechach arachidowych niacyna oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) pozytywnie wpływają na poziom złego cholesterolu obniżając go i kontrolując stale jego wartość. Ogólnie rzecz ujmując fistaszki są znakomitym sprzymierzeńcem w walce z miażdżycą oraz chorobami układu krążenia. Jeżeli chodzi natomiast o nadciśnienie tętnicze to wysoka zawartość potasu w orzechach ziemnych skutkuje zahamowaniem wzrostu ciśnienia tętniczego i stałym utrzymywaniu jego prawidłowej wartości.
Orzeszki ziemne na odchudzanie
Jak większość orzechów tak i fistaszki są mile widziane w diecie osób walczących z otyłością i nadwagą. Główną rolę odgrywają tutaj niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które efektywnie regulują metabolizm. Inną sprawą jest błonnik, który również występuje w fistaszkach. Daje on uczucie sytości, a także wspiera układ pokarmowy poprzez wymiatanie z jelit złogów. Oczywiście wysoka wartość energetyczna orzeszków ziemnych powoduje, że muszą być one spożywane w rozsądnych ilościach.
Orzeszki ziemne na pamięć i stres
Orzechy ziemne są znakomitym sposobem na lepsze radzenie sobie ze stresem. Właściwość ta spowodowana jest witaminą B3, która występuje w składzie fistaszków. Co więcej, NKKT pozytywnie wpływają na pamięć, a ostatnie badania wykazują, że mogą one być sprzymierzeńcem w walce z chorobą Alzheimera.
Warto pamiętać, że nieświeże orzeszki ziemne mogą zawierać w sobie aflatoksyny – związki mogące istotnie szkodzić wątrobie. Co więcej, orzechy arachidowe zaliczane są do jednych z najsilniejszych alergenów.
Zobacz także: Pistacje – właściwości odżywcze i zdrowotne