Badanie grupy krwi jest badaniem prostym i bardzo szybkim, a znajomość grupy krwi może mieć dla pacjenta ogromne znaczenie. Grupa krwi musi zostać oznaczona przed transfuzją krwi, więc badanie wykonuje się często przed zabiegami, które wiążą się z pewnym ryzykiem, że zajdzie konieczność przetoczenia choremu krwi. Transfuzja krwi może być konieczna również po nagłym wypadku, dlatego też, warto wykonać to proste badanie i mieć pewność co do swojej grupy krwi. Jest to istotne również u osób, które są dawcami krwi. Jest to niezbędne, aby podać krew dawcy potrzebującej osobie.

Oznaczenie grupy krwi opiera się na obserwacji zachowania krwinek czerwonych pod wpływem surowicy wzorcowej, która zawiera określone przeciwciała. Czasami bada się również zachowanie surowicy po dodaniu krwinek wzorcowych, które zawierają określone antygeny. Po dodaniu surowicy do badanej krwi ocenia się, czy występuje aglutynacja, czyli sklejanie.

Kiedy wskazane jest przeprowadzenie badania grupy krwi?

Oznaczenie grupy krwi można wykonać oczywiście w celu zaspokojenia własnej ciekawości i dla własnej informacji, jednak istnieją pewne sytuacje, w których jest ono niezbędne. Grupę krwi oznacza się, jeśli zaistnieje konieczność przetoczenia krwi, na przykład w celu leczenia niedokrwistości lub w przypadku nagłej utraty dużej ilości krwi. Z tego powodu oznaczenie grupy krwi przeprowadza się przed zabiegami chirurgicznymi, które wiążą się z ryzykiem utraty krwi i koniecznością transfuzji krwi.

Badanie takie przeprowadza się także u kobiet w ciąży, w celu wykluczenia ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego. Pierwsze badanie, podczas którego oznaczony zostaje czynnik Rh oraz poziom przeciwciał anty-Rh wykonuje się do 10. tygodnia ciąży. Jeśli krew ciężarnej ma czynnik Rh ujemny, ale we krwi przyszłej mamy nie występują przeciwciała odpornościowe badanie powtarza się między 21. a 26. tygodniem ciąży.

Zobacz również: MCV, MCH, MCHC – normy i opis badania – morfologia krwi

Jak przygotować się do badania?

Do pobrania krwi w celu oznaczenia grupy krwi nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Przed badaniem nie trzeba być na czczo, tak jak przed niektórymi badaniami krwi, więc krew można pobrać o dowolnej porze dnia. Przed badaniem warto poinformować lekarza lub pielęgniarkę pobierających krew o ewentualnych zaburzeniach krzepliwości krwi i skłonności do krwawień.

Jak przebiega badanie?

Badanie przeprowadzane w celu oznaczenia grupy krwi polega po prostu na pobraniu niewielkiej ilości krwi, a następnie poddaniu jej analizie. Przed pobraniem krwi skóra pacjenta jest odkażana za pomocą wacika nasączonego alkoholem lub innym środkiem odkażającym. Do badania wystarczy pobrać około 5 – 10 mililitrów krwi z żyły łokciowej. Procedura pobierania krwi trwa zaledwie kilka minut, jest w pełni bezpieczna i bezbolesna. Podczas wbijania igły może wystąpić jedynie krótkotrwałe uczucie ukłucia. Po pobraniu krwi miejsce wkłucia jest zabezpieczane gazą, którą należy przyciskać do ręki przez około 5 minut. Ważne jest również żeby bezpośrednio po badaniu nie zginać ręki, a później nie obciążać jej nadmiernie. Pobieranie krwi w tym celu nie wiąże się z ryzykiem żadnych powikłań. W miejscu, w którym wykonywane było wkłucie może pojawić się siniak oraz krótkotrwałe, niewielkie krwawienie, które samoistnie ustaje. Krew do oznaczenia grupy pobiera się również od noworodka, jednak w tym przypadku krew pobierana jest z pępowiny, a nie z żyły łokciowej. Jeśli grupa krwi dziecka ma zostać wpisana do książeczki zdrowia, zabieg należy powtórzyć, tym razem pobierając krew z żyły łokciowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj