Zaparcia w ciąży to problem, z którym spotyka się wiele kobiet. Często wstydzą się o tym mówić. Sprawdź, jakie są przyczyny zaparć i jak sobie z nimi radzić!

Co powoduje zaparcia w ciąży?

Zwykle zaczynają się wtedy, gdy wzrasta poziom progesteronu, około drugiego-trzeciego miesiąca ciąży. Mogą się nasilić w miarę powiększania macicy.

Podobnie, jak w przypadku wielu innych objawów ciążowych, najczęstszą przyczyną są hormony. Progesteron rozluźnia mięśnie jelit. W związku pokarm dłużej zostaje w przewodzie pokarmowym. Plus jest taki, że wydłuża się czas na wchłonięcie składników odżywczych do krwiobiegu i dotarcie do dziecka. Z drugiej jednak strony pojawiają się zaparcia. Ponadto rozszerzająca się macica ogranicza normalną aktywność jelit. 

Do pozostałych przyczyn można zaliczyć:

  • odwodnienie organizmu,
  • dieta uboga w błonnik,
  • przyjmowanie suplementów z żelazem.

Dowiedz się więcej: Błonnik i jego znaczenie dla organizmu

Na zaparcia w ciąży zadbaj o dobrą pozycję w toalecie

Może pomóc w opróżnianiu jelit. 

Użyj małego stopnia lub podnóżka pod nogi. Dzięki temu łatwiej utrzymasz prawidłową pozycję.

Pochyl się do przodu, na ile pozwala brzuszek. Połóż łokcie na kolanach. Staraj się wyprostować plecy.

Bierz długie, wolne, głębokie oddechy przez usta. W ten sposób rozluźnisz mięśnie brzucha.

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Cytryna

Wspiera układ trawienny. Pomaga wypłukać toksyny i resztki pokarmu. Dodanie cytryny do szklanki ciepłej wody pobudza zmysł węchu i smaku. Pobudza pracę jelit. W ten sposób przynosi ulgę w zaparciach. Możesz rozcieńczyć skoncentrowany sok, dodając odrobinę wody. 

Woda

Powinnaś pić dużo wody, przynajmniej 10 szklanek dziennie. Rozmiękczy twardy stolec, zapewniając płynne przemieszczanie się pokarmu przez układ trawienny.

Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze zawierają dużo błonnika i witaminy C. Powinnaś dostarczać codziennie do organizmu około 30 g błonnika.

Sok z suszonych śliwek

To jeden ze skutecznych, naturalnych sposobów na zaparcia w ciąży. Możesz go pić 5 razy dziennie. Łagodzi zaparcia i zmiękcza stolec. Jeśli skoncentrowany sok z suszonych śliwek jest dla Ciebie zbyt intensywny, spróbuj go rozcieńczyć odrobiną wody. Dodaj plasterek cytryny, by wzbogacić jego smak.

Regularna aktywność fizyczna

Ćwiczenia skracają czas potrzebny do przemieszczania pokarmu przez jelita. Dodatkowo ograniczają ilość wody wchłoniętej ze stolca do organizmu. Dlatego pomagają w leczeniu zaparć. Pamiętaj, by zapytać lekarza lub położną, jakie ćwiczenia są bezpieczne dla Ciebie i maluszka.

Mniejsze posiłki

Spróbuj podzielić posiłki na pięć lub sześć mniejszych porcji. Dzięki temu żołądek łatwiej będzie trawił pokarm i umożliwi mu przejście do jelita i okrężnicy.

Siemię lniane

Zawiera dużo błonnika. Stanowi też doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które zatrzymują płyny ustrojowe. Weź mniej więcej pół łyżki mielonego siemienia lnianego i dodaj go w dowolnej formie do swojej diety. Stopniowo zwiększaj spożycie do dwóch łyżek stołowych.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub położną, jeśli:

  • wprowadzenie zmian w diecie i stylu życia nie przynosi efektów,
  • pojawiła się krew w kale,
  • boli Cię brzuch,
  • wymiotujesz.

Może zalecić napój bogaty w błonnik lub inne środki przeczyszczające, które pomogą Ci się wypróżnić. 

Czytaj również: Domowe sposoby na zaparcia – porady dietetyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj