Nowy rok to idealny moment, aby zacząć zmieniać swoje życie na lepsze. Zazwyczaj to czas karnetów na siłownię, rozstań z używkami i niezdrową dietą oraz wielu innych postanowień. Na początku zwykle wszystko idzie świetnie, a potem… różnie z tym bywa. Coraz trudniej znaleźć kwadrans na pożywne śniadanie, skoro można pospać trochę dłużej. W stresie nałóg z reguły wygrywa z silną wolą, a po intensywnym dniu pracy trening będzie ostatnią rzeczą, o jakiej zamarzysz. Kanapa jest po prostu bliżej. Zmiana przyzwyczajeń to często twardy orzech do zgryzienia. Badania pokazują, że ponad 92% noworocznych postanowień nie doczeka się realizacji. Dowiedz się, co zrobić, żeby wytrwać w nowych nawykach dłużej niż chwilę!
Postanowienia noworoczne – czy warto je podejmować?
Tak – jeśli potrafisz ich dotrzymać. W przeciwnym razie zamiast dodawać energii do działania, mogą demotywować i zniechęcać. Aby więc postanowienia miały sens, nowy nawyk warto budować na solidnym fundamencie. Zacznij więc od pracy z własnymi przekonaniami. Znasz zasadę: „Możesz mieć, robić i być kimkolwiek chcesz”? Psychologia nazywa to myśleniem życzeniowym – z którym również trzeba uważać. Wizualizuj, twórz w głowie historie, obrazy siebie w nowej sytuacji, a równolegle twardo stąpaj po ziemi. Twoje pozytywne nastawienie do zmiany to co najmniej połowa sukcesu! Wewnętrzna pewność, że osiągniesz cel, dodaje sił i odwagi do jego realizacji.
Co jeszcze możesz zrobić, aby wytrwać w postanowieniach – nie tylko tych noworocznych?
Rozpoznaj swoje potrzeby
Z zamiarami bywa czasem tak, że im łatwiej je podejmujesz, tym szybciej z nich… rezygnujesz. Aby postanowienia naprawdę działały, powinny być świadomą decyzją, a nie chwilowym impulsem. Tutaj przydaje się szczerość wobec siebie i znajomość własnych potrzeb. Jakie są Twoje priorytety? Co jest dla Ciebie ważne na ten moment?
- Utrata wagi?
- Kontrola nad nałogiem?
- Codzienne treningi?
Zastanów się również, dlaczego chcesz wprowadzić w życie akurat tę zmianę. Gdy zrozumiesz, co Tobą kieruje, nie poddasz się tak łatwo w trudnych chwilach.
Realny cel to podstawa
Spójrz na swoje możliwości. Postanowienia są super, jeśli są osiągalne. Te nierealne wręcz przeciwnie – mogą spowodować, że się zniechęcisz i zdołujesz. A przecież nie o to w tym chodzi. Branie na siebie zbyt dużo na raz nie jest dobrym pomysłem. To też jeden z powodów, dlaczego „postanowienia noworoczne nie działają”.
Skoro już to wiesz…
Po pierwsze – zacznij od małego celu. Nic się nie martw – gdy go osiągniesz, postawisz sobie kolejne wyzwanie. Zamiast od razu biegać maratony, rozpocznij od krótkich dystansów i systematycznie zwiększaj liczbę kilometrów. Planujesz dietę w 100% roślinną? Wegetarianizm albo fleksitarianizm będzie idealny na start!
Po drugie – przygotuj się, a ułatwisz sobie cały proces. Chcesz rzucić palenie? Poczytaj:
- jak działają mechanizmy uzależnień,
- jakie są sposoby kontroli nad nałogiem,
- jak być asertywną osobą.
Zdobywaj wiedzę w temacie, a poznasz różne drogi do celu. Im bardziej się zaangażujesz, tym większa szansa na długoterminową zmianę.
Dokładnie planuj i sprawdzaj postępy
Czas wyznaczyć trasę! Zamiast skakać na głęboką wodę, idź małymi krokami. Do celu nie ma jednej uniwersalnej drogi, testuj więc różne opcje. Jeśli coś sprawdza się w Twoim przypadku, trzymaj tak dalej. Jeśli nie działa – zmieniaj, szukaj innego sposobu. Bądź przy tym dla siebie wsparciem. Zamiast oceniać – doceniaj. Nagradzaj się za każdy sukces, ale też daj sobie prawo do drobnych potknięć.
Jak nie popaść w codzienną rutynę? Zrób coś inaczej, przełam schemat. Na przykład podziel dystans na krótsze odcinki.14 dni na start – co Ty na to? Potem przedłużysz wyzwanie na kolejne dwa tygodnie. Taka strategia to świetna motywacja do trwałej zmiany!
Potrzebujesz fachowego wsparcia?
Jeśli czujesz, że budowanie nowych nawyków jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, warto poprosić o pomoc psychologa. Terapeuta podpowie Ci, jak przejąć kontrolę nad nałogiem oraz pomoże Ci lepiej zrozumieć siebie. Wystarczy jeden mały krok z Twojej strony, żeby zmienić wszystko na lepsze. A więc do dzieła! Odkrywaj. Szukaj własnej drogi. A przede wszystkim potraktuj postanowienia jako ciekawe wyzwanie – baw się tym, a osiągniesz zamierzone efekty. Więcej inspirujących porad znajdziesz na portalu Zdrowie i Życie. Sprawdź!