Z włosami jest wystarczająco dużo problemów, z którymi trzeba sobie radzić na co dzień. Mogą być tłuste, przesuszające się, puszące, matowe. Sytuacja staje się poważna, gdy pojawia się łupież. Trudno nie zauważyć małych, białych płatków na skórze głowy. Zastanawiasz się, jak sobie z nimi radzić w zaciszu domowym? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Czym jest łupież?
To często dolegliwość, która wpływa na skórę głowy. Powoduje dokuczliwe swędzenie, a następnie łuszczenie się martwego naskórka. Zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania i ustępuje po 50 roku życia. Nasilenie łupieżu może się różnić w zależności od przypadku.
Naskórek ciągle się regeneruje. Stare komórki są wypychane na zewnątrz, gdzie obumierają i odpadają. Zwykle płatki są małe i niezauważalne. Jeśli jednak cykl przebiega szybciej niż normalnie, na skórze głowy pojawiają się tłuste, większe grudki. Do najczęstszych przyczyn łupieżu zaliczamy:
- nieregularne czesanie i mycie włosów,
- używanie słabego szamponu,
- stres i wszelkiego rodzaju choroby psychiczne,
- choroba Parkinsona.
Ocet jabłkowy
Leczenie łupieżu wymaga odpowiedniego zmieszania składników. Z pomocą przychodzi ocet jabłkowy. Sprawdź, jak przygotować pastę! Wlej do miseczki ocet jabłkowy i wodę (w proporcji 1:1) i odłóż ją na bok. Po umyciu włosów delikatnie wmasuj w nie mieszankę. Poczekaj 15 minut, a następnie dokładnie spłucz. Proponowaną pastę możesz używać 2-3 razy w tygodniu.
Olej kokosowy z cytryną
Olej kokosowy utrzymuje włosy w dobrej kondycji, a zmieszany z sokiem z cytryny pomaga wyleczyć łupież. Pozwala pozbyć się uciążliwych, małych płatków, które zmniejszają Twoją pewność siebie. Sprawdź, jak go włączyć do schematu pielęgnacji.
Olej kokosowy na łupież
Najpierw podgrzej 2 łyżki oleju kokosowego i wymieszaj z odrobiną soku z cytryny. Teraz możesz nałożyć miksturę na skórę głowy i delikatnie wmasować we włosy. Pozostaw na 20 minut, a następnie umyj włosy szamponem.
Soda oczyszczona
To świetny sposób na walkę z łupieżem. Wszystko, co musisz zrobić, to zwilżyć włosy i posyp skórę głowy garścią sody oczyszczonej. Teraz energicznie pocieraj. Następnie szybko ją spłucz, ale nie używaj szamponu. Początkowo po kilku sesjach pasma wysychają. Z biegiem czasu skóra głowy zacznie produkować naturalne olejki. Dzięki temu włosy staną się miękkie i wolne od białych płatków.
Aspiryna na łupież
Zmiażdż dwie aspiryny na drobny proszek i dodaj do szamponu. Umyj włosy tą mieszanką i spłucz po 2-3 minutach. Kwas salicylowy obecny w aspirynie skutecznie poradzi sobie z suchymi płatkami na skórze głowy.
Olejek z drzewa herbacianego
Wszystkie leki na trądzik i grzybicę zawierają olejek z drzewa herbacianego. Słynie z właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Dodaj 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego do szamponu i umyj włosy. Zobacz efekty, siedząc w zaciszu swojego domu.
Czosnek na łupież
Ostry zapach czosnku może Cię odstraszyć. Nie można jednak nie wspomnieć o jego właściwościach leczniczych. Słynie z silnych właściwości przeciwgrzybiczych. Zmiażdż jeden lub dwa ząbki czosnku i zmieszaj je z wodą. Nałóż na skórę głowy, a zobaczysz szybkie rezultaty. Nie lubisz zapachu czosnku? Dodaj odrobinę miodu i imbiru.