fot.elements.envato.com

Olejowanie włosów to świetny sposób na to, aby odżywić i wzmocnić zniszczone pasma. Na czym dokładnie polega cały zabieg i jak prawidłowo dobrać olej? Podpowiadamy także, jakich błędów unikać zwłaszcza wtedy, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z olejowaniem włosów.

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów jest prostym zabiegiem, który można wykonywać samemu w domu. Polega na nałożeniu na włosy odpowiedniego olejku, a po upłynięciu określonego czasu – zmyciu go. Preparat można nakładać zarówno na całą długość włosów, jak i jedynie na końcówki. Ważne, żeby ten naturalny zabieg wykonywać regularnie. Możesz olejować włosy kilka razy w miesiącu lub co kilka dni.

Dawniej olejowanie włosów wykonywały mieszkanki starożytnego Egiptu i Indii, żeby ochronić włosy przed silnymi promieniami słonecznymi. Przez słońce stawały się wysuszone i szybko traciły wilgoć, a zabieg olejowania okazał się doskonałym sposobem na odżywienie i nawilżenie włosów.

Olejowanie włosów – efekty

Zabieg olejowania włosów, o ile jest wykonywany regularnie, przynosi wspaniałe efekty. Dogłębnie nawilża, odżywia i regeneruje zniszczone kosmyki. Dodatkowo oleje zabezpieczają włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Inne zalety olejowania włosów to m.in.:

  • łagodzenie podrażnień skóry głowy,
  • zapobieganie wypadaniu włosów i rozdwajaniu się końcówek,
  • regulacja wydzielania sebum,
  • redukcja łupieżu,
  • odżywienie skóry głowy,
  • natłuszczenie włosów i nadanie im blasku,
  • łatwiejsze rozczesywanie,
  • ochrona przed słońcem i wiatrem,
  • zmniejszenie elektryzowania i puszenia się,
  • ochrona przed zanieczyszczeniami środowiskowymi,
  • ochrona koloru w przypadku włosów farbowanych.

Jak dobrać odpowiedni olejek?

Aby olejowanie włosów przyniosło oczekiwane efekty, warto stosować odpowiednie olejki, które nie obciążą pasm, a jednocześnie je wzmocnią i odżywią. Włosy niskoporowate nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Są gładkie i nie puszą się. Dlatego w tym przypadku najlepiej wybrać olej kokosowy, rycynowy, lniany lub masło shea. Natomiast włosy średnioporowate doskonale reagują na olej z awokado i z pestek śliwek. Działa na nie również olej jojoba, arganowy, rokitnikowy i arachidowy. Z kolei do włosów wysokoporowatych, najbardziej wymagających, świetnie sprawdzi się olej rycynowy, bawełniany i sojowy.

Sposoby olejowania włosów

Istnieje kilka metod olejowania włosów, a każda z nich nieco inaczej zadziała u różnych osób. Najczęściej jednak stosowane jest olejowanie na sucho. Warto przy tym pamiętać, aby nie nakładać wcześniej żadnych kosmetyków do stylizacji i nie myć włosów przed zabiegiem. Cała procedura polega na pokryciu pasm niewielką ilością olejku. Od ciebie zależy, czy posmarujesz nim całą długość włosów i skórę głowy, czy jedynie końcówki. Następnie upewnij się, że jest on rozprowadzony równomiernie i owiń włosy ręcznikiem. Możesz zostawić go na głowie kilka godzin lub nawet całą noc. Na koniec dokładnie spłucz olej i umyj włosy szamponem. Równie popularną metodą jest olejowanie na mokro. Może ono przynieść jeszcze lepsze efekty, dzięki temu, że wilgotne łuski włosów są otwarte i łatwiej przyswajają substancje odżywcze znajdujące się w olejkach. Na początku należy zmoczyć włosy i odsączyć nadmiar wody. Następnie, podobnie jak w przypadku olejowania na sucho, rozprowadź olejek na włosach i zostaw go na 1-3 godziny lub na całą noc. Później wystarczy spłukać olejek i dokładnie umyć włosy szamponem. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, wypróbuj olejowanie włosów z podkładem w postaci odżywki, serum lub hydrolatu roślinnego. Taki zabieg możesz wykonać zarówno na sucho, jaki i na mokro. W ten sposób jeszcze bardziej wzmocnisz i odżywisz pasma.

Najczęstsze błędy w olejowaniu włosów

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z olejowaniem włosów, często popełniają podstawowe błędy, przez co nie widzą efektów i zniechęcają się już na starcie. Jakie błędy są popełniane najczęściej?

  1. Nieodpowiednia ilość oleju. Jeśli nałożysz za mało oleju, nie zauważysz efektów, a jeśli za dużo – możesz niepotrzebnie obciążyć włosy. Możesz mieć także problem ze spłukaniem tłustej warstwy.
  2. Zbyt krótki czas trzymania oleju. Olejowanie włosów przez 10-20 minut nic nie da. Substancje odżywcze potrzebują zdecydowanie więcej czasu, żeby odbudować i nawilżyć pasma. Rekomendowane jest, aby zostawić olej na włosach minimum pół godziny lub na całą noc.
  3. Niedokładne spłukiwanie oleju. Niedomyte włosy z resztkami oleju mogą się ze sobą sklejać i wydawać się tłuste. Aby mieć pewność, że z włosów zostaną usunięte resztki preparatu, warto wcześniej nałożyć odżywkę. Pomoże ona w domyciu kosmyków.
  4. Nieregularne olejowanie. Nie oczekuj efektów po jednym zabiegu. Aby zauważyć poprawę stanu swoich włosów, należy olejować je regularnie, a nie raz na jakiś czas. W niektórych przypadkach zauważalne efekty pojawiają się dopiero po kilku miesiącach. Dzieje się tak dlatego, że oleje oddziałują na strukturę włosa od wewnątrz w związku z czym, odbudowa kosmyków trwa dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj