okulary przeciwsłoneczne
fot. envato.com

Okulary przeciwsłoneczne to nierzadko modny gadżet. Obecnie wybierać możemy spośród setek modeli, kształtów i kolorów. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie! Warto jednak pamiętać, że oprócz aspektów wizualnych i estetycznych, okulary przeciwsłoneczne mają jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Jest nim ochrona oczu! Jak okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy? Na co zwrócić uwagę, poszukując dobrych okularów przeciwsłonecznych? Dowiedz się!

Przed czym właściwie chronią nas okulary przeciwsłoneczne?

Promienie słoneczne są niezbędne do życia na Ziemi! Wprawiają nas w dobry nastrój, umożliwiają endogenną syntezę witaminy D czy stanowią źródło energii dla otaczającego nas świata roślin. Jednakże wraz z nimi dociera także promieniowanie elektromagnetyczne, czyli m.in. promienie ultrafioletowe. Dzielimy je na UVA, UVB i UVC. Większość z nich jest zatrzymywana przez otaczającą planetę Ziemię warstwę ozonową. Warto jednak pamiętać, że część z tego promieniowania dociera do powierzchni Ziemi, w tym także do nas, a że jest dla nas niewidzialne nie jesteśmy w stanie go wyróżnić.

Te pozostałości światła UV mogą działać szkodliwie na skórę i oczy, a ponadto przyczyniać się do podrażnień, oparzeń czy przyspieszać starzenie się. Aby dowiedzieć się więcej na temat wpływu promieniowania UV na nasz wzrok, zajrzyj tutaj: https://mamwzrokok.pl/promieniowanie-uv-i-jego-wplyw-na-wzrok/.

Okulary przeciwsłoneczne blokują promienie UV i chronią nasze oczy przed ich szkodliwym działaniem. Za właściwości ochronne odpowiadają filtry obecne w dobrych szkłach. Warto wiedzieć, że większość okularów przeciwsłonecznych posiada filtry ochronne, co jest oznaczone odpowiednimi certyfikatami na produkcie lub jego opakowaniu.

Okulary przeciwsłoneczne to mniejsze bóle głowy i zmarszczki!

Intensywne promienie słońca, które docierają prosto do naszych oczu, są drażniące i powodują, że odruchowo mrużymy powieki. W konsekwencji nie tylko zwiększamy ryzyko powstawania zmarszczek, ale także przewlekłych bólów głowy! Dzieje się tak, ponieważ podczas częstego mrużenia powiek dochodzi do napięcia mięśni otaczających gałkę oczną. To z kolei sprzyjać może bólom głowy i migrenie.

Zobacz także: Laserowa korekcja wzroku

Chcąc uchronić się przed bólem głowy wynikającym z napięcia mięśni oczu, noś okulary przeciwsłoneczne. Dzięki ich ciemnej warstwie ochronnej, docierające do nas promieniowanie nie jest już tak drażniące i nie wymuszają mrużenia oczu. Co więcej, na słońcu przyda się również czapka z daszkiem, aby chronić skórę głowy przed przegrzaniem.

Sport na zewnątrz? Koniecznie w okularach przeciwsłonecznych!

Warto także pamiętać, że troska o nasze oczy i ich ochrona przed słońcem jest równie ważna podczas uprawiania sportu, co na co dzień. Zarówno latem, jak i zimą, na wyjazdy należy zawsze zabierać ze sobą dobre okulary przeciwsłoneczne.

W sezonie letnim promienie słoneczne odbijają się od piasku i wody i trafiają do naszych oczu. Podobnie jest także w przypadku sportów zimowych. Biała warstwa śniegu stanowi powierzchnię doskonałą do odbicia światła słonecznego. A te odbijające się promienie słoneczne są równie szkodliwe i nieprzyjemne, co te bezpośrednio docierające ze słońca.

Jak kupować okulary przeciwsłoneczne? Filtr to podstawa

Poszukując dobrych okularów przeciwsłonecznych, należy zwrócić szczególną uwagę na filtry ochronne. To one są kluczowe i zapewniają bezpieczeństwo naszym oczom. Filtry ochronne obecne są niemalże we wszystkich okularach, zakupionych w profesjonalnych miejscach jakimi są salony optyczne. Jednakże należy zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające ich obecność. Filtry oznaczone są europejskim certyfikatem CE i UV400. Tylko okulary z takim oznaczeniem stanowią gwarancję bezpieczeństwa dla naszego wzroku!

Nie zapominaj o regularnym badaniu wzroku

Niewątpliwie noszenie dobrze dobranych okularów przeciwsłonecznych z filtrami ochronnymi jest ważne dla sprawnego wzroku i dobrej kondycji oczy. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie mają również regularne badania u specjalistów ochrony wzroku. Jak podkreślają eksperci, na wizyty kontrolne należy uczęszczać minimum raz w roku. Pozwala to na wczesną diagnostykę chorób oczu i wad wzroku. A wczesna diagnostyka to także terapia wdrożona odpowiednio szybko i skutecznie. Doświadczony specjalista pomoże także dobrać właściwą ochronę przeciwsłoneczną! Polecanych optyków znajdziesz tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj