Produkcja domowego wina jest niezmiernie pracochłonna. Nie jest to jednak rzecz niemożliwa, nawet dla początkującego winiarza. Wino można przygotować z różnego rodzaju owoców: winogron, wiśni, jabłek, jeżyna a nawet rabarbaru. Ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia.
Co potrzebujemy, aby przygotować wino?
Niezbędne akcesoria, jakie są nam potrzebne do przyrządzenia domowego wina to:
- gąsiory;
- coś do odprowadzania gazu z wina, czyli rurka fermentacyjna;
- korek do butli,
- wężyk, którym się je zlewa;
- butelki z korkiem;
- drożdże do produkcji;
- pożywka.
Jakie owoce wybrać?
Owoce do produkcji domowego wina muszą być dojrzałe i zdrowe. Gdy wybierzemy jabłka bądź gruszki, i będą one nadpsute, to powstanie nam ocet, a tego nie chcemy. Bardzo ważne jest więc, aby owoce były zdrowe. Najpopularniejszymi owocami do produkcji wina są winogrona, porzeczki, wiśnie, jabłka, truskawki, maliny, czereśnie.
Przygotowanie
- Najpierw musimy przygotować moszcz. Robiąc wino z winogron możemy ich nie myć – wtedy naturalnie występujące drożdże na winogronach zostają. To, czy owoce płukać powinien powiedzieć konkretny przepis. Owoce należy przygotować, to znaczy pozbyć się szypułek, liści oraz pestek. Teraz możemy zrobić moszcz. W ty celu zgniatamy owoce (np. maszynką do mielenia mięsa). Moszcz przekładamy do gąsiora.
- Teraz należy przygotować syrop z wody i z cukru, zazwyczaj w proporcji woda : cukier – 1:1. Syrop gotujemy i jeżeli zajdzie potrzeba zebrania piany to ją zbieramy. Na litr wcześniej przygotowanego moszczu zazwyczaj przypada około dwa litry syropu cukrowego. Gdy dodamy więcej cukru nasze wino będzie słodsze i mocniejsze. Gdy owoce są zbyt słodkie do moszczu można dodać kwasku i pożywki dla drożdży.
- Drożdże przed dodaniem do moszczu należy rozmnożyć, czyli gotować w jednej szklance sok przeznaczony na wino z łyżką cukru i następnie wsypać drożdże. Tak przygotowana mieszanka musi odstać cztery dni. Drugi sposób na rozmnożenie drożdży to wsypanie ich do małej butelki z letnią wodą, dwiema łyżeczkami cukru i pożywką. Butelkę zamykamy watą i potrząsamy butelką kilka razy dziennie, przez trzy dni.
- Tak przygotowane drożdże wlewamy do gąsiora w celu połączenia z moszczem i cukrem.
- Gąsior powinien być napełniony do mniej więcej 2//3 swojej wysokości. Zatykamy go korkiem, w którym jest rurka fermentacyjna do odprowadzania gazu z wina.
- Powinno leżakować w ciepłym miejscu w temperaturze około 200
- Gdy dojrzewa należy je zlewać do mniejszego gąsiora nie naruszając przy tym osadu, który powstawał podczas fermentacji. Robimy to ustawiając gąsior z winem wyżej, a ten, do którego chcemy je zlać – niżej. Do większego gąsiora wkładamy rurkę, zasysamy wino i wkładamy do mniejszego. Teraz czekamy tak długo, w zależności od tego jakie wino chcemy uzyskać.
- Jest gotowe, gdy dwutlenek węgla wydzielający się z butli wypycha wodę z rurki.
- Gotowe przelewamy w ciemne butelki, korkujemy i przechowujemy w piwnicy lekko pochylone.