fot. elements.envato.com

Wystarczy, że kobieta znajdzie trochę włosów na szczotce i już wpada w panikę. Zupełnie niepotrzebnie. Dzisiejsza kosmetologia i farmacja, dosyć dobrze radzi sobie z tym problemem. Dowiedz sama jak zapobiegać wypadaniu włosów.

3 fazy życia włosów

Nasze włosy nie są wieczne. A ich życie składa się z 3 faz. W fazie pierwszej, włosy rosną przez 3-7 lat. W fazie drugiej, następuje zatrzymanie wzrostu, zmniejszenie się objętości cebulki włosowej i wreszcie przesuniecie się włosa w kierunku skóry. W fazie trzeciej, włos wypada. To naturalne, fizjologiczne zjawisko. Problemy pojawiają się wraz z wiekiem. Wówczas, komórki nie dzielą się już tak intensywnie, skraca się faza wzrostu włosa, a nowe włosy rosną znacznie wolniej. Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Na przykład czynniki hormonalne (antykoncepcja, połóg czy menopauza). Problemy zdrowotne, np. choroby tarczycy czy też niedobory witamin i minerałów. Bardzo częstym zjawiskiem, jest też nadmierne wypadanie włosów w okresie jesiennym (z powodu intensywnej ekspozycji na słońce w sezonie letnim).

Jak sprawdzić, czy z naszymi włosami – nie dzieje się coś niedobrego?

Najlepiej pójść do lekarza dermatologa na badanie włosów. Oprócz tradycyjnego wywiadu lekarskiego, dermatolog wykona nam tzw. trychogram. Lekarz będzie przesuwać po skórze głowy specjalną głowicę z mikrokamerą. A obraz będzie można zobaczyć na ekranie monitora. Powiększenie będzie bardzo duże (1 mm kwadratowy będzie powiększony 200-krotnie). Dzięki temu, można precyzyjnie zdiagnozować problem. Na monitorze, każdy włos będzie wyglądać jak ogromne drzewo a mieszek włosowy jak wulkan… Daje to możliwość stwierdzenia: czy na skórze głowy są jakieś chorobotwórcze drobnoustroje, zmiany zapalne czy też, zaburzenia ukrwienia. Widać także każde uszkodzenie włosa, puste lub zablokowane mieszki włosowe. Terapia jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od zdiagnozowanego problemu. Na przykład osłabione włosy – można wzmocnić stosując mezoterapię.

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy mieszanką składników o działaniu silnie odżywczym. Innymi słowy – mieszek włosowy dostaje to, czego mu najbardziej brakuje (np. minoxidil, krzem, cynk). Przy okazji, następuje lekkie przekrwienie skóry, dzięki czemu jest ona lepiej odżywiona. Wadą mezoterapii jest to, że pierwsze efekty widać dopiero po 2-3 zabiegach. Natomiast na dużą poprawę wyglądu włosów, możemy liczyć dopiero po 5-6 zabiegach.

Wpływ mikroelementów na wypadanie włosów

Często spotykanym problemem, są też niedobory mikroelementów (głównie cynku i żelaza), których brak, fatalnie odbija się na stanie włosów. Jednak przed rozpoczęciem łykania suplementów diety na własną rękę, warto zrobić badanie krwi. Dlaczego? Ponieważ jeden minerał, nie może istnieć bez drugiego. Gdy dostarczymy organizmowi np. cynk, to automatycznie zmniejszamy wchłanianie żelaza. Innymi słowy – muszą być dostarczone oba minerały jednocześnie. Uzupełnienie niedoborów minerałów, to przyjemna kuracja, lecz długotrwała. Na pierwsze efekty, przyjdzie nam poczekać 7-8 tygodni.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów – szampony na wypadanie włosów

Znacznie szybciej, zobaczymy efekty kuracji stosując codziennie rozmaite szampony, odżywki oraz lotiony do wcierania w skórę głowy. To preparaty, które pobudzają krążenie w skórze głowy, przyspieszają wzrost włosów oraz zmniejszają ich wypadanie. Warto czytać etykiety na tych preparatach i wybierać te, które zawierają minoxidil. Ten składnik pobudza włosy do wzrostu. Inną przyczyną wypadania włosów, może być ich mechaniczne zniszczenie (szczególnie łodygi włosa). Dlatego też, trzeba z umiarem podchodzić do stylizacji włosów przy pomocy lokówek czy prostownic. Nadmierna ekspozycja na wysoką temperaturę, na pewno im nie służy.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów – fryzjer na odsiecz

Natomiast warto pójść do fryzjera, nie tylko po wystrzałową fryzurę, ale także po pomoc. Na przykład – gdy wypadanie włosów powiązane jest z zanieczyszczeniem skóry głowy (może temu towarzyszyć łojotok czy łupież) – to profesjonalny fryzjer przeprowadzi kurację oczyszczającą. Aktywne składniki preparatu, oczyszczą mieszki włosowe ze złogów i zanieczyszczeń oraz dotlenią cebulki włosowe. A przy okazji, masaż naciskowy stosowany podczas tego zabiegu, zwiększy adsorpcję substancji odżywczych. Z kolei włosom słabym i siwiejącym, pomogą rewelacyjne preparaty z serii serum. To one potrafią zapobiegać starzeniu się mieszków włosowych, opóźniać pojawienie się siwizny i przywracać grubość starzejącym się włosom. W dzisiejszych czasach, częstym powodem wypadania włosów jest także… nadmierny stres. Jak sobie z nim radzić? Istnieje wiele sposobów na redukcję stresu. A jednym z najlepszych, jest masaż relaksacyjny, np. shiatsu. Taki masaż, zaczyna się od czoła i skroni, czyli miejsc najbardziej energetycznych. Następnie przechodzi się na owłosioną skórę głowy i kark. Aby jednak masaż relaksacyjny przyniósł pożądany efekt, nie można się spieszyć. Innymi słowy, trzeba sobie na niego zarezerwować przynajmniej 90 minut.

Zobacz także: Czesanie włosów – jak i czym czesać włosy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj