fot. elements.envato.com

Zoofobia jest chorobliwym lękiem przed zwierzętami, mającym wiele odmian (np. przed konkretnym zwierzęciem – psem, kotem, szczurem, czy pająkiem), jak również stopni nasileń i objawów.

Zoofobia i jej rodzaje

Zoofobia jest ogólną nazwą lęku przed zwierzętami, jednak lęk ten może dotyczyć nie tyle wszystkich zwierząt, co poszczególnymi podmiotami zwierzęcymi, w związku z tym wśród lęków zoofobicznych wyróżnia się:

  • lęk przed psami – “ksynofobia”;
  • lęk przed kotami – “ailurofobia”;
  • lęk przed ptakami – “ornitofobia”;
  • lęk przed pająkami – “arachnofobia”;
  • lęk przed wszelkimi owadami – “insektofobia”;
  • lęk przed myszami – “musofobia”;
  • lęk przed gryzoniami – “rodentofobia”;
  • lęk przed końmi – “equinofobia”;
  • lęk przed wężami – “ofidiofobia”.

Podane powyżej rodzaje lęków zoofobicznych oczywiście nie są wzystkimi występującymi lękami. W zależności od rodzaju zwierzęcia przed którym lęk występuje możemy wyróżnić osobną przypadłość.

Objawy Zoofobii

Zoofobia jako niewytłumaczalny lęk może powodować u osób na nią cierpiące takie objawy jak na przykład kołatanie serca, napady duszności i nadmierna potliwość (w tym tzw. “zimny pot”), w niektórych przypadkach możliwe jest również wystąpienie drżenia lub nawet paraliżu kończyn. Charakterystycznymi objawami mogą również być przyspieszone oddychanie i podwyższone ciśnienie.

Zoofobia – Geneza

Próbując dojść do przyczyny zoofobii u danej osoby, należy zwrócić uwagę na jej przeszłość. Być może przyczyną lęku jest zły kontakt z danym zwierzęciem (często lęk przed psami jest spowodowany przez nieprzyjemne spotkanie dziecka z psem), w momencie gdy dana osoba była bardzo młoda. Zooffobia może być również wywołana przez dopatrzenie się u osób starszych podobnych zachowań lękowych (jak na przykład straszu przed wszelkimi gryzoniami).

Co ciekawe małe dzieci nie boją się pająków, czy węży. To podpatrzenie zachowania lękowego, bądź zrozumienie groźb od osób dorosłych, odnośnie konsekwencji starcia z tymi zwierzętami, wpaja młodym, chłonnym umysłom ten racjonalny, bądź nie – strach.

Zoofobia – Jak sobie radzić

Wyleczenie z zoofobii polega w głównej mierze na oswojeniu się z lękiem. Pierwsze spotkania na terapii, mającej na celu zwalczenie strachu przed zwierzętami, dotyczą nauki form relaksacji i odprężenia. Oswajanie się z lękiem przed zwierzętami musi następować powoli w kolejnych krokach terapii – wyobrażania sobie spotkań z danym zwierzęciem, rozmawianie o nim, czy oglądanie z nim zdjęć lub filmów. Ostatnim krokiem do zminimalizowania zoofobii może być faktyczny kontakt z danym zwierzęciem.

Terapia mająca na celu zwalczenie zoofobii musi być dostosowywana indywidualnie do danej osoby, nie ma w tym przypadku przepisu “uniwersalnego”, który będzie pasował do każdego nasilenia zoofobii. Wszystko zależy od nasilenia fobii i rodzaju strachu i objawów u danej osoby.

Zobacz także: Arachnofobia – przyczyny i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj