fot. elements.envato.com

Historia wina jest tak stara, że ciężko ustalić kiedy wino tak naprawdę powstało. Niektórzy twierdza, że jest tak stara jak sam człowiek. Wiadomo, że już człowiek prehistoryczny wiedział jak robić wino. Najstarsze istniejące pisma zawierają opisy, w których mowa jest o rytuałach picia i produkcji wina.

Nauka mówi, że pierwsze wina powstały w Środkowym Wschodzie i Chinach. Kaukaz uważany jest za kolebkę winiarstwa. Wino rozpowszechniało się kolejno w Azji Mniejszej, następnie zawędrowało do dzisiejszej Francji, Hiszpanii i Portugalii, jak również zadomowiło się w Dalmacji (dzisiejsza Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra) i południowej Afryce.

Historia wina: słowo „wino”

Słowo „wino” pochodzi z łacińskiego „vinum”. Nie jest to łacińskie określenie rodem, gdyż najpewniej zostało zapożyczone z innego języka, jednak historia tego zapożyczenia nie jest jasna. Przypuszcza się, że może być to zapożyczenie z języka greckiego, arabskiego bądź gruzińskiego.

Wino towarzyszyło ludzkości na co dzień jak i od święta. Wino pito w celach medycznych, religijnych ale przede wszystkim dla rozrywki. Podczas uroczystości pito je w czystej formie, na co dzień zaś przeważnie w rozcieńczeniu z woda pół na pół albo jeszcze bardziej rozcieńczone, w zależności od gustu.

Historia wina : wczesne dzieje wina

Wino w chrześcijaństwie ma swoje szczególne miejsce. Ojcem wina według chrześcijaństwa jest Noe, u którego w winnicach po raz pierwszy powstał ten szlachetny trunek. Wino przede wszystkich kojarzone jest z kielichem liturgicznym, gdzie podczas Eucharystii zamieniane jest w krew Jezusa Chrystusa. Patronem wina jest św. Marcin z Tours, zaś patronami właścicieli winnic i winiarzy są święty Urban i święty Wincenty.

To właśnie chrześcijaństwo przyczyniło się do rozpowszechnienia wina w Europie. Jako pierwsi na starym kontynencie winorośl w celach winiarskich uprawiali Benedyktyni z Château-Prieuré w Pommier. Produkowane przez nich wino sprzedawane było w francuskich rejonach Bordeaux i Burgundii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj