13 tydzień to ostatni tydzień 3 miesiąca oraz I trymestru ciąży. Twoje dziecka waży w tym tygodniu 14-20 g i mierzy od czubka głowy do krzyża ok. 65-80 mm. Okres największej wrażliwości twojego malucha na szkodliwe czynniki zewnętrzne dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że powinnaś przestać o siebie dbać. Dalej zdrowo się odżywiaj, spaceruj, unikaj alkoholu i papierosów. W tym tygodniu lekarz może zalecić Ci nieprzyjmowanie już kwasu foliowego, a na podstawie wyników Twoich ostatnich badań suplementacje preparatami witaminowymi dla kobiet w ciąży.

13 tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim dzieckiem?

13 tydzień ciąży - dziecko 3D
13 tydzień ciąży – dziecko 3D

Do tej pory u Twojego dziecka kształtowały się wszystkie narządy i układy. W następnym miesiącach będą one już rosły. Maluch jest już dość aktywny, macha nogami i rękami, kręci główką i fika koziołki. Ty jeszcze tego nie czujesz, ponieważ dziecko jest zbyt małe, a ruchy te są tłumione przez wody płodowe. Powieki dziecka są cały czas zrośnięte. Nos i broda są coraz bardziej wystające. Dziecko w tym tygodniu ma już na tyle długie rączki i ukształtowane ramiona, że może zacząć wkładać paluszki do ust. Nie jest to jeszcze odruch ssania, a jedynie pierwsze kroki do jego wykształcenia. Dziecko zaczyna również połykać niewielkie ilości wód płodowych, które następnie wydali z moczem. Jest to fizjologiczna czynność wspomagająca pracę układu trawiennego i nerek dziecka. Wątroba zaczyna wydzielać żółć, a trzustka – insulinę. W klatce piersiowej maluch można już dostrzec żebra. Można zaobserwować również u dziecka delikatne ruchy klatki piersiowej, które naśladują oddychanie. Łożysko jest już rozwinięte i przejmuje najważniejsze funkcje odżywiania, dostarczania tlenu i odbierania zbędnych produktów przemiany materii twojego dziecka. Łożysko zaczyna przejmować również funkcje podtrzymywania ciąży przez produkowanie odpowiednich hormonów. Wprawiony ginekolog jest już w stanie ocenić płeć dziecka podczas badania USG. Zdecydowanie łatwiej jest określić na tym etapie płeć męską.

Co się dzieje z mamą w 13 tygodniu ciąży?

Możesz już wybrać się do apteki po specjalne kremy przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży. Kremy te są bezpieczne dla Ciebie i dziecka, a ich systematyczne stosowanie ujędrni i uelastyczni skórę, co pomoże uniknąć Ci rozstępów. Od tego tygodnia powinnaś systematycznie przybierać na wadze ok. 0,5 kg na tydzień, a Twój brzuch będzie się coraz bardziej zaokrąglał. Twoja macica systematycznie powiększa się i jest już wielkości piłki. Jeśli pierwszy trymestrciąży był dla Ciebie trudny, mamy dobrą wiadomość, kolejne tygodnie przyniosą ulgę i pozwolą Ci cieszyć się ciążą.

Czego możesz oczekiwać po przejściu z I do II trymestru ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży jest szczególnie trudny, jeśli doskwierają Ci mdłości i wymioty. Wzmożone zmęczenie i senność też nie ułatwiają codziennej aktywności. Oprócz tego świadomość szczególnej wrażliwości twojego dziecka na czynniki zewnętrzne może być źródłem stresu dla Ciebie.W drugim trymestrze większość nieprzyjemnych dolegliwości zacznie ustępować. Ryzyko poranienia i związany z tym stres również maleje.Powinnaś również poczuć przypływ energii i dobrego samopoczucia. Wszystko to sprawia, że drugi trymestr nazywany jest często „miesiącem miodowym ciąży”.

Zobacz także: 14 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj