Ekshibicjonizm
fot. elements.envato.com

Ekshibicjonizm jest poważnym zaburzeniem preferencji seksualnych, które dotyka przede wszystkim mężczyzn. Ta parafilia objawia się czerpaniem przyjemności seksualnej z obnażania się przed obcymi osobami, najczęściej przeciwnej płci. Podczas gdy ekshibicjonista odczuwa satysfakcję ze swojego działania, jego ofiara zwykle jest przerażona i zmieszana, co dodatkowo pobudza taką osobę. Jak należy zachować się w sytuacji napotkania ekshibicjonisty na swojej drodze?

Ekshibicjonizm – co to takiego?

Mówiąc o ekshibicjonizmie należy mieć na myśli rodzaj zaburzenia psychicznego (w sferze seksualnej), w przebiegu którego osoba chora odczuwa przyjemność z obnażania genitaliów przed obcymi osobami. Ekshibicjoniści chcą w ten sposób wywołać u swoich ofiar szok, co dodatkowo stymuluje ich doznania. W niektórych przypadkach, aktowi obnażania towarzyszy także masturbacja. Warto dodać, że wielu ekshibicjonistów nie liczy wyłącznie na reakcję szokową, ale także na zaciekawienie. Zdarza się, że parafilia nie osiąga tak znacznego nasilenia. W takiej sytuacji ekshibicjonizm zwykle nie wykracza poza sferę erotycznych fantazji.

Należy wyraźnie podkreślić, że ekshibicjonizm nie jest preferencją seksualną, a poważnym zaburzeniem. Osoby chore często nie są w stanie kontrolować swojego popędu do obnażania się i całkowicie zapominają o wstydzie. W tej formie, parafilia dotyka przede wszystkim mężczyzn w przedziale wiekowym 20-50 lat.

Prezentowanie nagości przed nieznajomymi może być też objawem choroby psychicznej – schizofrenii prostej, padaczki z zaburzeniami świadomości lub zespołu otępiennego, ale w tej formie, ekshibicjonizm częściej dotyczy kobiet.

Przyczyny ekshibicjonizmu

Nie da się wskazać jednoznacznej przyczyny ekshibicjonizmu. Psycholodzy są zdania, że to zaburzenie może mieć źródło w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa lub być objawem towarzyszącym innym nieprawidłowościom psychicznym lub chorobom neurologicznym. Jako jedną z przyczyn wskazuje się też nadmierne stężenie testosteronu.

Większość ekshibicjonistów to osoby o niskim poczuciu własnej wartości, mające problem w nawiązywaniu normalnych relacji międzyludzkich. Obnażanie się i towarzyszący temu strach ofiary ma dawać im poczucie kontroli nad sytuacją.

Czy ekshibicjonista może być groźny?

Specjaliści są zdania, że ekshibicjoniści nie stanowią fizycznego zagrożenia dla swoich ofiar. To z reguły osoby nieśmiałe i nieczerpiące satysfakcji z tradycyjnego stosunku seksualnego, którym akt obnażania ma przynieść nie tylko uczucie spełnienia, ale także sprawić, że przez chwilę poczują, że dominują nad drugą osobą. W przeciwieństwie do gwałcicieli nie chcą robić im fizycznej krzywdy. Nie należy jednak traktować tego jako obowiązującej reguły, bo od każdej może zdarzyć się wyjątek.

Spotkanie z ekshibicjonistą – jak zareagować?

Ekshibicjoniści najczęściej wypatrują swoich ofiar wieczorem lub wczesnym rankiem (kiedy ruch na ulicach jest mniejszy), w ustronnych miejscach – w parkach, odludnych zaułkach i bramach. Nie znaczy to jednak, że na ruchliwej ulicy lub w centrum miasta nie można spotkać takiej osoby. Co robić, gdy na naszej drodze stanie ekshibicjonista?

Pierwszą reakcją najczęściej jest szok i przerażenie. Nie można się temu dziwić, tym bardziej, że widok obnażonego mężczyzny sugeruje, że ten może posunąć się dalej i dopuścić się gwałtu. Choć może wydać się to trudne, w takiej sytuacji trzeba zachować stalowe nerwy, odwrócić wzrok i iść dalej w swoją stronę. Należy też zawiadomić policję.

Czy wyśmianie ekshibicjonisty przyniesie pożądany skutek? Cóż, nie jest to takie oczywiste. Wiele osób dręczonych przez tego typu zaburzenia odbierze śmiech ofiary jako upokorzenie i wycofa się. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że ekshibicjonista nie zareaguje agresją lub nie okaże się gwałcicielem. Jeżeli sytuacja stanie się niebezpieczna, trzeba ratować się ucieczką lub użyć jednego ze środków ochrony osobistej (zawsze warto mieć przy sobie gaz pieprzowy lub paralizator elektryczny).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj