Zaparcia są często występującym problemem i nie warto, abyś to bagatelizował. Sprawdź w jakie są najlepsze domowe sposoby na zaparcia. Do tematu należy podejść z dwóch różnych stron. Po pierwsze jak postąpić i po jakie domowe środki sięgnąć w nagłym przypadku – występującym jednak rzadko, po drugie wskażę kilka porad dietetycznych na pozbycie się długotrwałych, uporczywych zaparć.
„Nowoczesne żywienie” rozleniwia jelita, ponieważ dostają wszystko pięknie przygotowane. Powoduje to, że ściana jelita bez wysiłku wchłania cukier, oczyszczoną mąkę i jej produkty – biały chleb, bułki, ciasta itp. Dlatego musimy do organizmu dostarczyć błonnik, który zmusza jelita do pracy. Gdy podejmiemy aktywność fizyczną i zaktywizujemy je zdrowym pożywieniem. Wzmocni się też ich mięśniówka i zaczniemy znowu trawić i wydalać prawidłowo.
Unikajmy środków przeczyszczających, gdyż są one bardzo szkodliwe dla naszych jelit, a dodatkowo możemy się od nich uzależnić. Niestety gdy przestaniemy choćby na jeden dzień stosowania środków na przeczyszczenie, wystąpi takie zaparcie jak jeszcze nigdy dotąd.
Dlatego też warto sięgnąć po stare, sprawdzone domowe sposoby na zaparcia.
Oto kilka cennych wskazówek:
- Codziennie rano na czczo pij szklankę ciepłej przegotowanej wody z kilkoma kroplami soku z cytryny, powinno się pić codziennie – inaczej nie przyniesie to efektu
- Herbatka z drapacza lekarskiego działa przeciw zaparciom i wzdęciom; 1 łyżeczkę drapacza lekarskiego zalać w ¼ litrze zimnej wody i powoli doprowadzić do wrzenia, następnie ostudź i powoli wypij ciepłą herbatkę (oczywiście bez cukru!)
- Herbatka z dymnicy lekarskiej działa głównie rozkurczowo, (przyczyną zaparcia jest często skurcz jelit) 1 łyżeczkę ziół zalać ¼ litra wrzątku, pozostawić na 10 minut, odcedzić, można wypić dziennie do trzech filiżanek
- Dziennie powinniśmy wypić co najmniej 2 litry wody, nie należy pić soków i napojów gazowanych
- Pij wyciśnięty sok z surowych buraków – 1 szklankę dziennie (chorzy na cukrzycę nie powinni jeść buraków, mają one wysoki indeks glikemiczny IG = 64), zaletą jest to, że buraki są niskokaloryczne – mają zaledwie 33 kcal w 100 g oraz zawierają duże ilości błonnika
- W stanach bardzo dotkliwych, gdy zaparcie występuje kilka dni, zamiast środków na przeczyszczenie polecam lewatywę, która jest bardzo skuteczna i naturalna; kawałek szarego mydła wrzucamy do szklanki gorącej wody, mieszamy aż się rozpuści, a woda będzie letnia nabieramy do „gruszki” i wykonujemy lewatywę
Zioła oraz specjalnie przygotowane mieszanki ziół na zaparcia i wiele innych chorób możemy kupić w aptekach zielarskich. Warto tutaj wspomnieć, że cena naturalnych produktów, ziół jest dużo niższa niż leki w aptece. Polecam również zakupienie specjalnego kubka do parzenia ziół, który jest praktyczny i ułatwia parzenie oraz przecedzenie ziół. Poza tym w ładnym kubku nawet najbardziej gorzkie zioła smakują wyśmienicie.
Kilka porad dietetycznych na pozbycie się długotrwałych, uporczywych zaparć:
- Nasze zdrowie to zdrowa dieta, bogata w błonnik pokarmowy. Składnik ten usprawnia pracę przewodu pokarmowego, zdrowy człowiek powinien spożywać 25-40 g błonnika dziennie. Stosując tą dietę powinniśmy odżywiać się zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia.
- Posiłki warto przygotowywać samodzielnie z produktów jak najmniej przetworzonych.
- Warto również skorzystać z porady dobrego dietetyka, który pomoże zmienić nawyki żywieniowe.