Gradówka u dzieci powstaje na dolnej lub górnej powiece. Z wyglądu przypomina jęczmień, jednak w przeciwieństwie do niego najczęściej samoistnie nie ustępuje. Zatkane ujście gruczołu łojowego i stan zapalny powodują dyskomfort oraz ból, jak również uczucie obecności ciała obcego we wnętrzu oka. To szczególnie dokuczliwe w przypadku małych dzieci. Jeśli na wizytę u okulisty musimy poczekać lub chcemy wspomóc terapię, możemy wykorzystać domowe metody leczenia i sposoby na gradówkę .

1. Delikatny masaż — gdy na powiece widoczny jest guzek, oznacza to, że gruczoł łojowy jest zatkany i nie ma możliwości samodzielnego odprowadzenia jego zawartości. Delikatny masaż w kierunku brzegu powieki może ułatwić to zadanie.

2. Pocieranie złotą biżuterią – to metoda bardzo popularna zarówno w przypadku jęczmienia, jak i gradówki. Nie istnieją jednak naukowe dowody potwierdzające jej skuteczność. Za prawdopodobne uznaje się, że podstawą tej starej metody było wykorzystywanie antybakteryjnych właściwości złota, jak również wykonywanie z jego zastosowaniem delikatnego masażu. Biżuteria powinna jednak być wydezynfekowana, gdyż, przeniesione na niej bakterie mogą stać się przyczyną pogorszenia się stanu zapalnego.

3. Ciepłe okłady – można je wykonywać w urozmaicony sposób. Niektóre źródła polecają rumianek. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o konieczności przeprowadzenia próby uczuleniowej, gdyż rumianek stanowi jeden z najsilniejszych, naturalnych alergenów i może wywołać jeszcze większe problemy. Aby sprawdzić, czy dziecko nie jest uczulone, możemy np. na nadgarstek pod watkę nałożyć niewielką ilość naparu i odczekać kilka godzin. Jeśli w tym miejscu nie pojawi się zaczerwienie, obrzęk, podrażnienie czy swędzenie to dziecko nie jest uczulone.

  • Okłady z jajka na twardo – ta metoda sprawdzi się u najmłodszych, gdyż gotowane na twardo jajko łatwo utrzymać przy oczku i z pewnością nic do niego nie wpadnie i dziecku nie stanie się krzywda. Jajko należy ugotować na twardo, a następnie delikatnie przestudzić, gdyż ma ono być ciepłe, a nie gorące.
  • Ciepły okład z naparu czarnej herbaty wykazuje działanie łagodzące i z pewnością pomoże przetrwać czas oczekiwania na wizytę u okulisty.
  • Każdy z ciepłych okładów ma za zadanie zmniejszenie obrzęku i przyniesienie dziecku ulgi w postaci ograniczenia dyskomfortu. Takie zabiegi można powtarzać kilka razy dziennie po 20 minut.

4. Higiena oczu – zarówno w czasie utrzymywania się gradówki, jak i po jej ustąpieniu konieczne jest maksymalne dbanie o higienę oczu. Powinny one być dwa razy na dobę przemywane z zastosowaniem wacika oraz letniej, przegotowanej wody. Można również wykorzystywać do obmywania oczu roztwór soli fizjologicznej.

Pamiętajmy, że każda zmiana na skórze, czy tym bardziej oku u małego dziecka powinna zostać pokazana lekarzowi, również, jeśli podejrzewamy gradówkę, należy udać się z maluchem do okulisty, który wykluczy inne możliwe przyczyny pojawienia się zmiany. Domowe sposoby na gradówkę są dobrym rozwiązaniem, gdy musimy poczekać na wizytę.

Czytaj więcej: Gradówka u dzieci- przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj