Żylaki to popularna dolegliwość, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn na całym świecie. Występują pod postacią wydłużonych i poszerzonych naczyń żylnych w obrębie kończyn dolnych i są źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Aby im zapobiec, ważne jest wczesne podjęcie działań profilaktycznych, wśród których na podium znajduje się sport i aktywność fizyczna.

Dlaczego nie każda aktywność jest dobra na żylaki?

Żylaki powstają na skutek niewydolności zastawek żylnych, które w warunkach fizjologicznych umożliwiają transport krwi do wyżej położonych naczyń. Kiedy zastawki przestają pracować prawidłowo, krew, która płynie przez żyły, zaczyna się cofać i napierać na ściany naczyń. W ten sposób dochodzi do nadmiernego przeciążenia i rozciągnięcia ścian naczyń żylnych i w konsekwencji do powstawania żylaków. Dlatego stając przed wyborem aktywności, która będzie odpowiednia w przypadku żylaków, należy mieć na uwadze powyższy mechanizm i zdecydować się na taką dyscyplinę, która nie będzie dodatkowo obciążać układu żylnego kończyn dolnych. W tym przypadku zdecydowanie odradza się sporty siłowe np. podnoszenie ciężarów, sporty wyczynowe, a także narciarstwo, snowboard czy saneczkarstwo.

Jaka aktywność zimą?

Niestety, ale większość sportów typowo zimowych jest nieodpowiednia dla osób cierpiących na niewydolność żylną. Dlatego jeżeli zależy nam na aktywności o tej porze roku, można sięgnąć po alternatywy, które z powodzeniem można będzie kontynuować przez kolejne miesiące.

Dobrym wyborem będą sporty wodne, które można uprawiać na krytych pływalniach np. aerobik w basenie (tzw. aqua aerobik) lub aqua jogging, ponieważ w trakcie ich wykonywania woda działa na kończyny jak opatrunek uciskowy, ułatwiając transport krwi do wyżej położonych naczyń żylnych.

Innym rodzajem aktywności, która z powodzeniem sprawdzi się w przypadku żylaków, to fitness lub aerobik grupowy. Są to ćwiczenia, które angażują wszystkie części naszego ciała, zwiększając sprawność pracy układu krążenia i zapobiegając zaleganiu krwi w naczyniach żylnych. Obecnie, gdy aktywności grupowe są ograniczone, warto poszukać organizowanych zajęć online lub filmików instruktażowych.

Z kolei w przypadku osób, którym zależy na aktywności bez wychodzenia z domu, poleca się rowerek stacjonarny, który w świetny sposób angażuje mięśnie łydek, mobilizując je do naprzemiennych skurczów. W ten sposób tłocznia mięśniowa wyzwala nacisk na naczynia żylne, które sprawniej tłoczą krew do dalszych regionów.

Co robić, gdy żylaki dają objawy?

Dolegliwości ze strony kończyn dolnych mogą pojawiać się po całym dniu pracy, zwłaszcza jeśli pracujemy w pozycji siedzącej lub stojącej. Zazwyczaj wtedy doświadcza się uczucia „ciężkości nóg”, obrzęków, bolesnych kurczy i mrowienia łydek, a także bólu i uczucia napięcia w obrębie kończyn dolnych. Warto wtedy zastosować żele lub maści, które mogą pomóc złagodzić dolegliwości. Lekiem o takim działaniu jest Lioton 1000. Zawiera on w składzie heparynę, która poprawia mikrokrążenie, zmniejsza obrzęki i działa przeciwzapalnie. Dodatkowo podłoże wodno-alkoholowe żelu daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj